kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۲۶۰۷
تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۰
ادامه گرانی‌ها در روزهای پایانی دولت تدبیر و امید
رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک‌، روغن و فیلتر تهران خبر داد: سازمان حمایت با افزایش ۴۱ درصدی قیمت روغن ماشین موافقت کرده است.

داوود سعادتی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در خصوص تغییرات قیمتی انواع روغن در بازار گفت: براساس درخواست تولیدکنندگان، روغن ماشین با موافقت سازمان حمایت تا
41 درصد افزایش پیدا کرده است.
وی افزود: البته با توجه به افزایش هزینه‌ها، درخواست تولیدکنندگان افزایش قیمت حدود 72 تا 82 درصد بود، به همین علت افزایش قیمت 15 درصدی را که پیش از این اعلام شد نپذیرفتند.
رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک‌، روغن و فیلتر تهران تصریح کرد: با این تغییرات قیمتی تولید افزایش پیدا می‌کند و با افزایش سطح عرضه احتمالاً مشکل کمبود روغن خودرو در بازار حل می‌شود.
سعادتی‌نژاد با تأکید بر اینکه «با پایان یافتن تعطیلات از روز دوشنبه روغن با قیمت‌های جدید فاکتور خواهد شد»، خاطرنشان کرد: تولید باید برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی داشته باشد به همین علت کارخانجات سطح تولید خود را با قیمت‌های قبلی کاهش داده‌اند و در نهایت مجوز افزایش قیمت‌ها برای آنها صادر شد.
گفتنی است دولت حسن روحانی با ثبت بدترین رکورد تورمی ۲.۵ دهه اخیر به کار خود پایان می دهد تا مردم ایران همیشه فشار وحشتناک دولت تدبیر و امید در زمینه افزایش قیمت‌ها را به خاطر بسپارند.
بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم مناطق شهری کشور در تیرماه ۱۴۰۰ به عنوان آخرین ماه عملکرد دولت دوازدهم به ۴۳.۷ درصد رسید که بالاترین نرخ تورم از سال ۱۳۷۵ تاکنون محسوب می‌شود.
همچنین نرخ تورم مناطق روستایی کشور در این دوره رکوردهای عجیبی را ثبت کرد. به گزارش نود اقتصادی، بالاترین نرخ تورم مناطق روستایی کشور در دهه‌های اخیر در دولت روحانی رخ داد. نرخ تورم مناطق روستایی کشور در دولت روحانی برای چندین ماه متوالی بالای ۴۰ درصد ماند، در حالی که در دولت‌های قبل هیچ‌گاه به ۴۰ درصد هم نرسیده بود. نهایتا در تیرماه ۱۴۰۰ نرخ تورم مناطق روستایی به ۴۷.۳ درصد رسید، بنابراین روحانی با بیشترین فشار تورم به مناطق روستایی، دولت را تحویل رئیسی می‌دهد.
در دوره دولت روحانی به علت عدم پیگیری طرح مسکن مهر و عدم ارائه طرح جایگزین، عرضه مسکن به شدت کاهش پیدا کرد که نتیجه آن افزایش بیش از ۲۵ میلیون تومانی هر مترمربع مسکن بود.
قیمت مواد خوراکی نیز در دولت تدبیر و امید به طور میانگین حدود ۴۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. مثلا قیمت چای از بسته‌ای حدود ۲۰ هزار تومان در خرداد چهار سال قبل به بالای ۱۰۰ هزار تومان در خرداد امسال رسید. قیمت هر کیلو برنج خارجی هم از پنج هزار و 500 تومان به حدود 25 هزار تومان افزایش یافته است.
همچنین در بخش مصالح ساختمانی، با مقایسه قیمت انواع میلگرد در ابتدا و انتهای دولت روحانی مشخص می‌شود قیمت میلگرد در دوره هشت ساله حسن روحانی به‌طور متوسط ۷۶۰‌درصد افزایش داشته است.

نام:
ایمیل:
* نظر: