kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۲۶۰۴
تاریخ انتشار : ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۰
رئیس‌انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان:
رئیس ‌انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: ۷۰ درصد سیمان خریداری‌ شده در یک سال گذشته در کشور در اختیار ۱۵ نفر بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، رضا جمارانیان با بیان اینکه ۷۰ درصد سیمان خریداری‌ شده در یک سال گذشته در کشور در اختیار ۱۵ نفر بوده است، افزود: اسامی این 15 نفر کاملاً مشخص است و بنده از واحد‌های نظارتی نظیر سازمان بازرسی کل کشور و وزارت اطلاعات درخواست می‌کنم به این موضوع ورود کنند تا مشخص شود در 15 سال گذشته چه اتفاقی در صنعت سیمان افتاده است و چه‌کسانی از این صنعت بهره‌مند شده‌اند.
وی با ‌اشاره به اینکه هرجا از نظام عرضه و تقاضا خارج شدیم و قوانین دستوری را جایگزین کردیم، به‌ غیر از رانت و فساد برای عده خاص، هیچ عایدی نه برای تولیدکننده و نه برای مصرف‌کننده نداشته است، تصریح کرد: عده‌ای با استفاده از این رانت و ایجاد فساد، سیمان 16 هزارتومانی را به‌ قیمت 60 هزار تومان به مصرف‌کننده فروختند.
این فعال اقتصادی معتقد است: در کل کشور 30 نفر واسطه در بازار سیمان وجود دارند که بیش از 15 سال است بازار را در دست دارند و مصرف‌کننده و تولیدکننده را نابود کردند.
جمارانیان با بیان اینکه قیمت سیمان را باید در دو مرحله قبل و بعد از قطع برق بررسی کنیم، توضیح داد: قبل از قطع برق در زمستان 99 قیمت مصوب هر پاکت 50 کیلویی سیمان 16 هزار تومان بود که در همان زمستان، درب کارخانه سیمان به مبلغ 16 هزار تومان به فروش می‌رسید ولی عوامل توزیع و واسطه‌ها آن را خریداری می‌کردند و در نهایت بین 50 تا 60 هزار تومان به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسید. اگر این عدد را در میزان تولید و فروش صنعت سیمان در زمستان 99 ضرب کنیم به گردش مالی شش هزار میلیارد تومانی خواهیم رسید.
وی ادامه داد: در اردیبهشت 1400 بعد از چند سال افزایش قیمت‌های پایین‌تر از نرخ تورم، نهایتاً مجوز افزایش 40 درصدی قیمت به سیمان صادر شد و نرخ هر پاکت سیمان از 16 هزار تومان به 22هزارتومان رسید.
رئیس ‌انجمن صنفی تولید کنندگان صنعت سیمان یادآور شد: 9 خرداد امسال در بورس کالا، بالاترین قیمتی که قبل از قطع برق، سیمان فروخته شد
24 تا 25 هزار تومان بود که مصرف‌کننده می‌توانست به صورت مستقیم و حداقل 10 تن از طریق بورس کالا آن را خریداری کند ولی برای مصرف‌کننده جزء در سطح بازار این قیمت به 32 تا 34 هزار تومان می‌رسید.
به این ترتیب مشاهده می‌کنیم که در زمان پیش از قطع برق کارخانه‌ها نیز اختلاف 50 درصدی قیمت سیمان نسبت به نرخ مصوب در زمان خرید توسط مردم اتفاق افتاده است.
در بازاری که دلالان نقش پررنگی در قیمت‌سازی دارند، هر اتفاقی می‌تواند عاملی برای رشد دوباره قیمت‌ها باشد. در حال حاضر نیز که کشور با مشکل تأمین برق روبه‌رو است، کارخانه‌های سیمان با سهمیه‌بندی برق روبه‌رو شده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: