kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۲۴۲۲
تاریخ انتشار : ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۶
یک اقتصاددان:
یک اقتصاددان با‌ اشاره به پرداخت ۱۹۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در سال ۹۹ گفت: صفر بودن رشد اقتصادی کشور در این سال نشان می‌دهد این تسهیلات وارد بخش تولید نشده است.


به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین صمصامی، تسهیلات‌دهی سیستم بانکی را از دلایلِ رشد نقدینگی عنوان کرد و افزود: سال گذشته بر اساس گزارش بانک مرکزی 1900 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی داده شده است که تقریبا سه برابر بودجه عمومی دولت است.
به گفته این اقتصاددان، توقع می‌رفت این تسهیلات در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور بنشیند و موجب رشد و توسعه شود ولی با نگاهی به آمارِ مرکز آمار ایران رشد اقتصادی کشور بدون در نظر گرفتن نفت، صفر درصد بوده است که با احتساب نفت، این میزان تنها هفت دهم درصد می‌باشد.
صمصامی با طرح سؤالی درخصوص چرایی اصابت نکردنِ نقدینگی به اهدافِ تولیدی گفت: یکی از مشکلات اصلی عملکرد و سیاست‌گذاری‌های دولت است؛ در این راستا دولتی که اصول اقتصاد را می‌داند، به گونه‌ای حرکت می‌کند که انتظارات تورمی را کاهش دهد اما در سال‌های اخیر، دولت چنان عمل کرده است که موجب تحریکِ انتظاراتِ تورمی اقتصاد شده است.
وی با ذکر مثالی ادامه داد: یکی از مواردِ مهم در این راستا سیاست‌گذاری‌های ارزی است؛ در این راستا در سال 97 نرخ ارز به پنج هزار تومان و امروز تا چهار برابر فزونی گرفته است.
این اقتصاددان قیمت‌گذاری نامناسب ارز را از ‌اشتباهات دولت خواند و تصریح کرد: دولت ارز را به بازار سپرد و در نهایت موجی از تورم پدیدار شد که اغنیا را غنی‌تر و فقرا را فقیرتر کرد.
سرپرست اسبق وزارت اقتصاد و دارایی نرخ ارز مناسب در اقتصاد ایران را در محدوده 4200 تا 4300 تومان تخمین زد و افزود: این نرخ به درستی مدیریت نشد. همان زمان این نرخ را تایید و تاکید کردم که دولت این سیاست را به خوبی اجرایی نمی‌کند و یکی از دلایلِ آن منافعی بود که در عدمِ اجرا نصیبِ عده‌ای می‌کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: