kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۲۱۸۵
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
رئیسی در نشست با مسئولان حوزه واکسن کرونا
رئیس‌جمهور منتخب گفت: ملاک و محور اصلی در مبارزه با کرونا تولید داخلی واکسن و حمایت از تلاش متخصصان ایرانی در این زمینه است که باید به‌دقت و سرعت، مشکلات و موانع موجود در این مسیر برطرف شود. البته در کنار تولید داخل باید خرید واکسن خارجی معتبر هم با سرعت پیگیری شود.

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در نشستی با مسئولان و کارشناسان حوزه واکسن و واکسیناسیون کرونا ضمن تقدیر از کادر درمان و با گرامیداشت یاد شهدای مدافع سلامت که فداکارانه در میدان مبارزه با بیماری کرونا وارد عمل شده‌اند، اظهار داشت: ورود متخصصان داخلی به عرصه تولید واکسن کرونا که قابل‌رقابت با انواع واکسن خارجی باشد، باعث افتخار است.
وی خاطرنشان کرد: امروز با همت متخصصان کشورمان، دانش تولید واکسن کرونا بومی شده و باید گسترش یابد و دولت هم خود را موظف می‌داند در این زمینه حمایت‌های لازم و واقعی را انجام دهد.
رئیسی با تأکید بر حمایت عملی از شرکت‌ها و تولیدکنندگان واکسن کرونا گفت: نوع حمایت‌ها نباید در حد حرف باشد و دولت سیزدهم ضمن دقت و تسریع در صدور مجوزهای لازم، اختصاص اعتبارات و بودجه را در اولویت قرار می‌دهد.
رئیس‌جمهور منتخب با بیان اینکه اقدامات لازم در زمینه مبارزه با بیماری کرونا باید بدون معطلی و بی‌وقفه پیگیری شود، گفت: آنچه تاکنون در زمینه واکسیناسیون انجام‌شده لازم بوده اما قطعاً کافی نیست و اعداد و ارقام موجود نباید ما را قانع کند.
وی خاطرنشان کرد: ملاک و محور اصلی، تولید داخلی واکسن و حمایت از تلاش متخصصان ایرانی در این زمینه است که باید به‌دقت و سرعت، مشکلات و موانع موجود در این مسیر برطرف شود. البته در کنار تولید داخل باید خرید واکسن خارجی معتبر هم با سرعت پیگیری شود.
زمان واکسیناسیون عمومی را
کاهش دهیم
رئیس‌جمهور منتخب با تأکید بر اهمیت واکسیناسیون عمومی و تأثیر آن بر زندگی روزمره، معیشت و اقتصاد، گفت: آرامش خاطر و مصونیت بخشی مردم برای ورود به فصل پاییز و زمستان اهمیت ویژه‌ای دارد لذا باید با استفاده از تمام ظرفیت‌ها زمان واکسیناسیون عمومی را کاهش دهیم.
رئیسی با تأکید بر تأثیرات واکسن کرونا ازلحاظ روحی و روانی و نیز کاهش تلفات انسانی، اظهار داشت: باید مبنای کار را بر هر چه کمتر شدن تلفات هم‌وطنانمان بر اثر ابتلای به کرونا قرار دهیم و در این راستا حتی جان یک نفر هم اهمیت دارد زیرا خانواده‌های بسیاری عزادار می‌شوند.
وی با طرح این سؤال که آیا آنچه تاکنون انجام‌شده نهایت استفاده از ظرفیت کشور در راستای واکسیناسیون است، تصریح کرد: به نظر بنده این‌طور نیست و ظرفیت‌های زیادی در عرصه تولید و واردات وجود دارد که باید فعال شود و در این زمینه اختصاص بودجه و انجام حمایت لازم از طرف دولت، دارای اولویت است.
در واکسن تولید داخل
حمایت‌های لازم ملاک عمل قرار بگیرد
رئیس‌جمهور منتخب با بیان اینکه باید نسبت به واکسن تولید داخل، تشویق و حمایت‌های لازم، ملاک عمل قرار بگیرد، گفت: ضروری است مشوق‌های ویژه‌ای برای تولیدکنندگان داخلی واکسن در نظر گرفته شود و از طرف دیگر باید بتوانیم تا قبل از رسیدن فصل سرما کار جدی و متفاوتی انجام دهیم.
رئیسی استفاده از ظرفیت‌های نیروهای مردمی، بسیج و جمعیت هلال‌احمر را در واکسیناسیون عمومی مورد تأکید قرار داد.
در این نشست سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس در ستاد کرونا، حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، کریم همتی رئیس جمعیت هلال‌احمر، علیرضا بگلری رئیس انستیتو پاستور، محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو، علیرضا عسگری رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر، مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد کرونا، فریدون مهبودی پیشکسوت بیوتکنولوژی، حسن جلیلی مسئول گروه تحقیقاتی واکسن ایرانی کرونا و مهدی صفری از فعالان حوزه تأمین و تولید واکسن در سخنان جداگانه‌ای دیدگاه‌ها و پیشنهاد‌ها خود را در خصوص وضعیت واکسن کرونا در دو حوزه تولید داخل و واردات و راهکارهای مناسب برای اجرای واکسیناسیون عمومی و نگرانی‌های موجود در این زمینه را مطرح کردند.
به گزارش ایرنا، اهمیت توجه به تولید داخلی واکسن، تسریع و تسهیل در صدور مجوزهای مرتبط، ارائه مشوق و دریافت تضمین از شرکت‌های تولیدکننده واکسن، حمایت ارزی و ریالی از تولیدکنندگان واکسن، انتقاد از عدم کمک ریالی و ارزی دولت از تولید واکسن، تلاش برای جلب اعتماد آسیب‌دیده مردم، توجه به مطالبه اجتماعی در امر واکسیناسیون عمومی، انتقاد از عدم استفاده از نیروهای هلال‌احمر در زمینه تزریق واکسن، تقویت تعامل و همدلی بین دستگاه‌ها، استفاده از توان‌بخش خصوصی در واردات واکسن و حمایت ارزی از شرکت‌ها از جمله مهم‌ترین محورهای مطرح‌شده در این نشست بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: