kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۱۶۴۹
تاریخ انتشار : ۱۹ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۱

 


سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از روز دوشنبه از گروه ۷۰ ساله‌‌هایی که قبلا برای واکسیناسیون فراخوان شده بودند، دو سال پایین‌تر خواهیم آمد و واکسیناسیون گروه سنی ۶۸ سال به بالا، شروع خواهد شد.
به گزارش وبدا، علیرضا رئیسی با بیان اینکه در جلسه دیروز ستاد ملی مقابله با کرونا که با ریاست رئیس‌جمهور و حضور همه اعضا تشکیل شد وضعیت ویروس جهش یافته دلتا در سطح دنیا مرور شد، اظهارداشت: در بیش از ۶۵ کشور دنیا این ویروس شناسایی شده است و همچنان کشورهای دیگری را هم در برمی‌گیرد.
رئیسی با بیان اینکه این ویروس با قدرت سرایت بالاتر بوده افزود: ردپای این ویروس در استان‌های مختلف وجود دارد و اکنون در سراسر کشور در حال چرخش است.
وی با اشاره به بررسی وضعیت بیماری در کشور ادامه داد: ۱۶ شهر در کرمان، ۱۳ شهر در فارس، ۱۳ شهر در تهران، ۱۳ شهر در مازندران، ۱۲ شهر در هرمزگان، ۱۰ شهر در سیستان و بلوچستان، ۸ شهر در بوشهر و ۸ شهر در یزد بیشترین شهرهای درگیر بیماری هستند. بین ۵ تا ۶ شهر استان‌های گلستان، گیلان و اصفهان هم درگیر هستند. در برخی ازاستان‌ها هم یک یا دو شهر درگیر بیماری هستند که به معنی تغییر رنگ به سمت قرمز است.
علی‌رغم افزایش شیوع بیماری
رعایت دستورالعمل‌ها رو به کاهش است
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: این نکته را مد نظر قرار دهیم که یکی از جاهایی که باید عدم رضایت خود را اعلام کنیم، بحث رعایت پروتکل‌ها است. متاسفانه با این هشدارهایی که داده می‌شود میزان رعایت پروتکل‌ها حدود ۶۶ درصد است که بسیار جای تاسف دارد و حتما نیاز است مراقبت بیشتری انجام دهیم، پروتکل‌ها اگر زیر ۸۵ درصد رعایت شوند قطعا کارساز نخواهند بود. ما نه تنها شاهد افزایش رعایت پروتکل‌ها طی هفته گذشته نبودیم بلکه علیرغم افزایش شیوع بیماری، رعایت دستورالعمل‌ها رو به کاهش است. عادی انگاری و ساده انگاری افزایش یافته که این موضوع می‌تواند آسیب زا باشد، از مردم خواهش می‌کنم رعایت دستورالعمل‌ها را جدی بگیرند.
مکان‌های پر خطر
رئیسی افزود: یکی از موضوعاتی که در ستاد تاکید شد و حتما نیاز است با دقت رعایت شود، این است که باید از حضور در تجمعاتی که شانس انتقال ویروس را افزایش می‌دهد همچون رستوران‌ها، قهوه خانه‌ها، تالارهای پذیرایی، سالن‌های سینما و تئاتر، پاساژها و بازارهای سربسته، استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌های بدنسازی، پرهیز کرد. تاکید شد که همه عزیزان در اصناف، نیروی انتظامی، وزارت بهداشت و وزارت کشور نظارت بسیار دقیق‌تری بر این اماکن داشته باشند.
افزایش کنترل مرزهای شرقی کشور
وی ادامه داد: افزایش کنترل مرزها به ویژه مرزهای شرقی کشور موضوع دیگری بود که در جلسه دیروز مطرح شد، نیروی انتظامی و نیروهای مسلح کشور تشدید فعالیت‌ها را انجام می‌دهند اما مشکل اصلی مرزها و گذرگاه‌هایی است که رسمی نیستند. با توجه به تحولاتی هم که در افغانستان وجود دارد، حجم مهاجران رو به افزایش بوده که نیاز به مراقبت بیشتری است. مرزهای آبی یکی از دیگر دغدغه‌های ما هستند، عزیزان ما بعد از بررسی‌ها متوجه شدند که در ۲۶ کشتی و شناوری که طی دو هفته گذشته به ایران آمدند، افراد کرونا مثبت حضور داشتند که بلافاصله ایزوله شدند. از کشورهای برزیل، آلمان، عراق، امارات، عمان، هند و مالزی کشتی و شناورهایی به سمت ایران فرستاده شده بودند که بعد از کنترل عزیزان متوجه شدیم که ۶۵ نفر از افرادی که در این کشتی‌ها بودند، کرونا مثبت بودند که به سرعت ایزوله شدند.
خبرقطعی برق بخش‌های ویژه بیمارستانی
درست نیست
معاون بهداشت وزیر بهداشت با اشاره به قطعی برق گفت: اینکه گفته می‌شود با قطعی برق سی سی یو، آی سی یو، اورژانس و بخش‌های ما از کار می‌افتند و بیماران خفه می‌شوند، درست نیست. باید این شایعات را کنار گذاشت. در بحث اعتبار بخشی بیمارستان‌ها همیشه یکی از اصول اولیه و اصلی، برق‌های ژنراتور ذخیره است که همیشه وجود دارد. کاری به قطعی برق‌های اخیر ندارم، به هردلیلی در هرجای دنیا ممکن است برق قطع شود این به معنی تعطیلی اتاق عمل نیست. در بیمارستان‌ها برق‌های اضطراری و پشتیبان داریم و تا الان هم هیچ مشکلی در این زمینه نداشته ایم؛ نه اینکه از قطعی برق دفاع کنم، از این دفاع می‌کنم که برای مردم تشویش ایجاد نکنید. من این موضوع را تکذیب می‌کنم و اگر در بیمارستانی با قطعی برق، فعالیت‌های اتاق عمل تعطیل شود، دیگر بیمارستان نیست و باید بسته شود؛ باید در این زمینه صادقانه برخورد کرد. قطعی برق برای ما دردسر ایجاد می‌کند اما در این زمینه مدیریت داریم و اجازه نمی‌دهیم اتفاق بیافتد.
رئیسی بیان داشت: همین موضوع در بحث واکسن‌ها هم وجود دارد؛ به همه مردم قول می‌دهم، زنجیره سرد واکسن از زمانی که از کشوری دیگر در هواپیما بارگیری کنیم تا زمانی که این واکسن در دورترین نقطه کشور به دست مردم برسد، رعایت می‌شود و خیلی هم ربطی به قطعی برق ندارد. زنجیره سرد ما تا سطح روستا پیش‌بینی شده است و پیش‌بینی این هم شده است که اگر برق هم قطع شود هیچ مشکلی برای واکسن‌ها ایجاد نخواهد شد.
روند واکسیناسیون از این هفته در کشور
بسیار بسیار بهتر خواهد شد
وی افزود: خبر خوب اینکه از این هفته روند واکسیناسیون در کشور بسیار بسیار بهتر خواهد شد. میزان قابل توجهی واکسن دیروز و امروز به دست ما رسیده و در این هفته هم خبر خوبی است که ان شاءالله واکسن دوباره به دستمان خواهد رسید و سرعت واکسیناسیون بالاتر خواهد رفت. از روز دوشنبه ان شاءالله از گروه ۷۰ ساله‌هایی که قبلا برای واکسیناسیون فراخوان شده بودند، دو سال پایین‌تر خواهیم آمد و واکسیناسیون گروه سنی ۶۸ سال به بالا، شروع خواهد شد. از مردم عزیز خواهش می‌کنم افرادی به مراکز مراجعه کنند که پیامک برای آنها ارسال شده است؛ اینکه بدون فراخوان و دعوت حضور پیدا کنند، تجمع ایجاد می‌شود.
رئیسی عنوان کرد: مراکز تجمیعی واکسیناسیون را افزایش و ظرفیت تزریق روزانه را بسیار بالا برده‌ایم اما تاکیدمان این است که عزیزان بدون نوبت‌دهی مراجعه نکنند و اینکه ساعت دو و سه صبح بروند و اسم بنویسند، قطعا روشی منسوخ شده است و آن را توصیه نمی‌کنیم. مردم عزیز هم بدانند اگر واقعا به آنها نوبت داده نشده، مراجعه نکنند. ما به تدریج همه افراد را دو سال دو سال برای واکسیناسیون دعوت خواهیم کرد و هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر: