kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۱۵۱۴
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۰

 

سرویس ورزشی-
سرپرست کاروان ورزشی ایران در المپیک گفت: کاروان ایران در شرایط خوبی به سر می‌برد
و با 66 ورزشکار راهی توکیو خواهیم شد.
سید نصرالله سجادی در تازه‌ترین صحبت‌های خود اظهار داشت: ویروس کرونا در دنیا اختلال ایجاد کرد، فدراسیون‌های ما هم از ۹ ماه قبل به صورت جدی اردوها را با رعایت پروتکل‌ها آغاز کردند. رعایت موارد بهداشتی سخت بود و خوشبختانه ورزشکاران هیچ آسیبی ندیدند. تیم‌ها خوب تمرین و تلاش کرده‌اند و آمادگی لازم را دارند. همه تیم‌ها و ورزشکاران در آمادگی خوبی هستند و از چهار ماه قبل هم در برخی تورنمنت‌ها شرکت کردند تا آماده شوند.
او در مورد تعداد نفراتی که در دهکده ورزشکاران می‌توانند حضور داشته باشند، گفت: ما ۴۴ نفر می‌توانیم همزمان در دهکده داشته باشیم البته ورزشکاران در حال رفت و آمد هستند. از ۲۶ تیر اولین گروه ما می‌رود و آخرین گروه چهار مرداد اعزام می‌شود.
سجادی در مورد نفراتی که همراه کاروان می‌روند، گفت: تنها کسانی که همراه کاروان هستند، وزیر ورزش و رئیس‌و سه نفر از معاونان وزیر است که به نوبت سه هفته می‌آیند. رئیس‌و دبیرکل کمیته ملی المپیک هم که از سوی کمیته بین‌المللی المپیک دعوت هستند و خارج از این چهارچوب کسی دیگر نیست.
او درباره اعزام نشدن دختر وزنه بردار ایران گفت: ما برای اینکه مطمئن شویم، از فدراسیون پزشکی مشاوره گرفتیم. سه فوق تخصص ارتوپدی پرونده پریسا جهانفکریان را دیدند و در نهایت گفتند که او نمی‌تواند تمرین سنگین کند و وزنه‌های سنگین را بالای سر ببرد.
سجادی در مورد تعداد نفرات کاروان بیان کرد:تا الان 68 سهمیه کسب کرده‌ایم که دو نفر نمی‌روند و کاروان ایران با 66 ورزشکار اعزام می‌شود. بهمن عسگری یکی از نفراتی است که نمی‌تواند برود. او یکی از شانس‌های کسب مدال بود و هزینه‌های زیادی هم برایش صورت گرفته بود، اما نمی‌تواند در المپیک حضور داشته باشد.
سرپرست کاروان ایران در مورد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ژاپن بیان کرد: 72 و 24 ساعت قبل از اعزام از ورزشکاران تست کرونا گرفته می‌شود و تیمی که می‌خواهد آزمایش را بگیرد، وارد اردوی هر تیم می‌شود و تست را آنجا می‌گیرد و هشت ساعت بعد هم جواب مشخص می‌شود. در فرودگاه توکیو و سه روز پس از ورود به ژاپن هم از همه تست کرونا گرفته می‌شود هر کسی هم تستش مثبت شود 15 روز وارد قرنطینه می‌شود. از این رو 15 روز پیش کارگاهی برگزار شد و همه نکات را به سرپرستان و کادرفنی تیم‌ها گفتیم. چند روز دوباره رشته‌ها را جداگانه خواستیم و بازهم نکات را اعلام کردیم. چون ژاپن سختگیری‌های زیادی دارد و همه نرم‌افزاری روی گوشی‌ها باید داشته باشند که رفت و آمد تمام نفرات چک می‌شود و اگر جایی برود که نباید حضور داشته باشد به او تذکر داده می‌شود و در صورت تکرار جریمه زیاد می‌شود.
او ادامه داد: 9 ماه پیش که مشخص شد المپیک برگزار می‌شود کمیته متشکل از IOC‌، کمیته برگزاری بازی‌ها، دولت ژاپن و سازمان بهداشت جهانی تشکیل شد تا مرتب همه شرایط را رصد کنند و دستور العمل‌های بهداشتی را نیز براساس آن صادر کردند. ورزشکاران واقعا متمرکز روی تمرین و مسابقه هستند و این را در دوره‌های قبل از بازی‌ها هم دیده ام و المپیک برایشان بسیار مهم است خودشان به نوعی در قرنطینه هستند. خوشبختانه بالای 90درصد کادر کنار ورزشکاران جدی هستند. یک شانسی که این دفعه داشتیم کادر کنار ورزشکاران المپیک رفته‌اند و یا مدال آور المپیک بوده‌اند بنابراین از المپیک شناخت دارند درواقع یک خانواده المپیکی هستند.
سجادی در مورد پاداش گفت: مدال آوران مبلغ 1000 هزار یورو مدال طلا، 5000 هزار یورو مدال نقره و 3500 یورو مدال برنز پاداش می‌گیرند. پاداشی هم در مراسم تجلیل از مدال آوران به آنها پرداخت می‌شود. ما مشکلی از لحاظ مالی نداشتیم و آقای صالحی امیری خیلی زحمت کشید و هر چیزی فدراسیون‌ها خواستند در اختیار آنها قرار‌دادیم و وسایلی که برای ورزشکاران در نظر گرفتیم که فردا تحویل آن به پایان می‌رسد نیز سعی کردیم بهترین باشد.
حضور تماشاگران ممنوع شد
این صحبت‌های سرپرست کاروان ورزشی ایران در شرایطی مطرح شده که خبرهای منتشر شده از ژاپن حکایت از آن دارد که بازی‌های المپیک بدون حضور تماشاگران برگزار می‌شود. پس از اینکه توماس باخ رئیس‌کمیته بین‌المللی المپیک وارد توکیو شد جلسه را با دولت ژاپن و کمیته برگزاری بازی‌ها به صورت مجازی برگزار کرد و در نهایت، طرفین به این توافق رسیدند که بازی‌های المپیک توکیو بدون حضور تماشاگر برگزار شود.
این تصمیم با توجه به اینکه در شهر توکیو وضعیت اضطراری اعلام شد، گرفته شده است.‌هاشیموتو رئیس‌کمیته برگزاری بازی‌ها اعلام کرد: بسیار متاسفیم که المپیک به دلیل شیوع ویروس کرونا بسیار محدود برگزار می‌شود. توماس باخ رئیس‌IOC نیز اعلام کرد که ما متعهد به برگزاری بازی‌ها در شرایط ایمن هستیم.
این تصمیم در حالی گرفته شد که پیش از این حضور تماشاگران خارجی در بازی‌ها مورد موافقت قرار نگرفته بود و تنها قرار بود که تماشاگران ژاپنی در سالن‌ها حضور داشته باشند اما به شرطی که بیشتر از ۵۰ درصد ظرفیت سالن را پر نکنند. اکنون حضور همین تعداد محدود هم ممنوع شد.
تجمع اعتراض‌آمیز مردم ژاپن
با وجود اتخاذ چنین تصمیمی از سوی میزبان و کمیته بین‌المللی المپیک، اعتراض ژاپنی‌ها نسبت به برگزاری المپیک به قوت خود باقیست. دیروز همزمان با آغاز مراسم حمل مشعل المپیک 2020 در توکیو تجمعی اعتراض‌آمیز از سوی تعداد ‌اندکی از مردم ژاپن شکل گرفت که خواهان لغو بازی‌های المپیک و پارالمپیک بودند.
معترضان ژاپنی فریاد می‌زدند که برگزاری المپیک و پارالمپیک توکیو می‌تواند شیوع ویروس کرونا در این کشور را تشدید کند و برگزاری این بازی‌ها در چنین شرایطی عاقلانه نیست. آنها همچنین معتقد بودند که تشدید شیوع ویروس کرونا با برگزاری المپیک و پارالمپیک توکیو تأثیر منفی زیادی روی اقتصاد ژاپن خواهد گذاشت.

نام:
ایمیل:
* نظر: