kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۱۳۱۰
تاریخ انتشار : ۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰

 

معاون مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع سازمان آب و برق خوزستان گفت: در ۱۰ روز نخست تیرماه با وجود اعلام ممنوعیت، کشاورزان کشت شلتوک را آغاز کردند که یکی از موارد انحرافات خشکی تالاب هورالعظیم است اما به محض مشاهده رهاسازی موجی آب سد کرخه از ۶ تیر به تالاب آغاز شد.
علی شهبازی با ‌اشاره به خشک شدن تالاب هورالعظیم اظهار داشت: سهمیه و حق آبه زیست محیطی تالاب هورالعظیم که از سوی سازمان محیط زیست اعلام می‌شود تا به این لحظه به صورت کامل تامین شده است.
وی ادامه داد: نیاز آبی اعلام شده فصل بهار تالاب، ۳۸۵میلیون مترمکعب است که با برنامه‌ریزی صورت گرفته و براساس این نیاز، ۴۰۹ میلیون مترمکعب آب تامین شد که بیشتر از نیاز آبی
آن بود. وی مشکل بوجود آمده حوضه کرخه در چند روز اخیر را انحراف برداشت‌های آب از مقادیر مصوب استان دانست و تصریح کرد: یکی از منابع اصلی تامین‌کننده آب تالاب هورالعظیم، سد کرخه است که منابع آبی این سد در شریان‌هایی به طول بیش از ۵۶۰ کیلومتر در این حوضه توزیع می‌شود پس جبران کم آبی در نقاط پایین دست از طریق سد کرخه نیاز به زمانی بین پنج تا ۶ روز دارد لذا رهاسازی موجی از ۶ تیر آغاز شد.
وی تشریح کرد: توزیع منابع آب برای مصارف مختلف براساس برنامه مصوب استان در بازه زمانی خرداد تا شهریور، ۲۴۹ میلیون مترمکعب تخصیص آب زیست محیطی در حوضه کرخه در نظر گرفته شده بود که طبق برنامه ۲۲ درصد آن در خردادماه تامین شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: