kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۱۲۶۱
تاریخ انتشار : ۱۴ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۳
در حالی که بسیاری از کشورها با گسترش بسیار خطرناک ویروس جهش یافته کرونا، موسوم به «دلتا »، دست و پنجه نرم می‌کنند، وزیر بهداشت فرانسه اعلام کرد، این کشور تا پایان ماه جاری میلادی، وارد موج چهارم کرونا می‌شود.

داده‌های وبگاه« ورلد امترز » نشان می‌دهد، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان تا عصر دیروز، از مرز 184 میلیون و 607 هزار نفر فراتر رفته و شمار فوتی‌ها نیز به بیش از سه میلیون و 994 هزار تن رسیده است. بر اساس گزارش‌ها، این روزها بسیاری از کشورها با جهش بسیار خطرناک کرونای هندی موسوم به دلتا‌، دست و پنجه نرم می‌کنند. رئیس‌سازمان جهانی بهداشت در همین رابطه، چند روز پیش اعلام کرد که کرونای دلتا در بیش از 98 کشور جهان منتشر شده است. دیروز نیز وزیر بهداشت فرانسه ضمن اشاره به قدرت سرایت بالای نوع دلتای ویروس کرونا، هشدار داد تا پایان ماه جاری میلادی، موج چهارم همه‌گیری در این کشور رخ می‌دهد.
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «الیویر وِران» با درخواست از مردم فرانسه برای تزریق هرچه سریع‌تر واکسن کرونا، گفت، به دلیل سرعت انتقال بالای این ویروس، احتمال وقوع موج چهارم این همه‌گیری در فرانسه تا پایان ماه جاری میلادی وجود دارد.وی در صفحه توئیتر خود نوشت: «برای مدت پنج روز است که نرخ ابتلا، نه تنها پایین نیامده‌، بلکه در حال افزایش نیز است. دلیل آن نیز سویه دلتای ویروس کرونا است که بسیار مُسری است». پیش از این، «هانس کلوگه» مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا، نیز درباره موج جدیدی از همه‌گیری کرونا در این قاره هشدار داده بود.
وزیر بهداشت فرانسه افزود: «انگلیس مثال خوبی است که نشان می‌دهد موج چهارم در پایان ماه جولای(ماه جاری میلادی) ممکن است رخ دهد. ما باید با سرعت بیشتری واکسیناسیون را انجام دهیم». این هشدار در حالی داده شده است که همه‌گیری ویروس کووید۱۹ در فرانسه تاکنون نزدیک به ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر را به این بیماری مبتلا ساخته و جان ۱۱۱ هزار نفر را گرفته است.
آب نمک به جای واکسن
از هند نیز خبر می‌رسد، عوامل پلیس این کشور 10 مرکز خصوصی واکسیناسیون را که به جای واکسن کرونا، محلول آب و نمک یا آنتی بیوتیک به متقاضیان تزریق می‌کرده‌اند، را مسدود و مسئولان این مراکز درمانی را نیز بازداشت کرده‌اند. در حالی که پلیس هند اعلام کرده متصدیان این مراکز را دستگیر کرده است، اما چند هزار نفر که در این مراکز اقدام به دریافت واکسن کرده‌اند، هم اکنون در برابر موج جدید کرونا قرار گرفته‌اند. دولت محلی بمبئی، روز جمعه بیمارستان «شیوام» را مسدود و مجوز آن را لغو کرده است. دلیل این اقدام‌،عرضه گسترده واکسن‌های تقلبی در این مرکز درمانی بوده است.پلیس مشغول تحقیق در این باره است که آیا واکسن‌های تقلبی کرونا توسط این بیمارستان تولید شده است یا خیر. مالکان این بیمارستان در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برند.اوایل سال جاری، این مرکز درمانی به عنوان مرکز خصوصی واکسیناسیون معرفی شده و مجوز دولت برای ایمن ‌سازی مردم در برابر کرونا را دریافت کرده بود. این مرکز درمانی بیش از 20 هزار شیشه واکسن را از دولت محلی بمبئی دریافت کرده است. اگر چه پلیس معتقد است که برخی از این شیشه‌های حاوی واکسن، به دست کلاهبرداران افتاده است، اما این گمان نیز وجود دارد که احتمالا بیمارستان اقدام به پر کردن مجدد شیشه‌های خالی واکسن، با آب نمک کرده است.واکسن‌های تقلبی که پلیس هند کشف کرده‌، دارای لیبل‌ واکسن «آسترازنکا» هستند، اما درون آنها از آب نمک و یا آنتی بیوتیک پر شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: