kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۱۱۰۷
تاریخ انتشار : ۱۳ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۳
مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 قطر
همگروه شدن کره جنوبی با 4 تیم از خاورمیانه از جمله ایران که در سال‌های اخیر همیشه برای کره مشکل ساز بوده، باعث نگرانی شدید مسئولان فوتبال این کشور شده است.

 

سرویس ورزشی-

تیم ملی فوتبال ایران به عنوان سر گروه A رقابت‌های مرحله انتخابی جام جهانی قطر با تیم‌های کره جنوبی، امارات، عراق، لبنان و سوریه همگروه شد.ملی‌پوشان فوتبال ایران در حالی رقیبان خود را برای صعود به مهم‌ترین رویداد فوتبالی جهان شناختند که دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی ایران همچنان در مرخصی به سر می‌برد.
از این رو شهاب‌الدین عزیزی خادم رئیس‌فدراسیون فوتبال شنبه شب پس از تعیین قرعه تیم ملی ایران در مرحله انتخابی جام جهانی قطر از طریق مسئولان اجرایی تیم ملی از دراگان اسکوچیچ خواست تا برنامه خود برای بازگشت به کشور و همچنین شروع تمرینات تیم ملی را ارائه دهد تا هماهنگی‌های لازم در راستای برگزاری این اردوها و همچنین زمانبندی فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر انجام شود.
نگرانی کره ای‌ها از شرایط مسابقات
اگرچه برنامه تیم ملی برای دور دوم مرحله مقدماتی جام جهانی هنوز مشخص نشده ولی اخبار منتشر شده از کره جنوبی نشان می‌دهد همگروه شدن کره جنوبی با 4 تیم از خاورمیانه از جمله ایران که در سال‌های اخیر همیشه برای کره مشکل ساز بوده، باعث نگرانی شدید مسئولان فوتبال این کشور شده است.
کره جنوبی با هدایت پائولو بنتو در دور نهایی مقدماتی جام جهانی 2022 با ایران، امارات، عراق، سوریه و لبنان همگروه شده است. هر 5 تیم متعلق به خاورمیانه هستند و به این ترتیب در مقایسه با کره از مزیت بزرگی برخوردارند. هر کدام از این تیم‌ها برای مقابله با یکدیگر نیاز به طی مسافت هوایی طولانی ندارند ولی شرایط برای کره متفاوت خواهد بود. کره هر بار برای مصاف با یکی از این تیم‌ها باید رنج پروازهای طولانی را تحمل کند. از کره تنها پرواز مستقیم برای امارات وجود دارد و مثلا برای دیدار برابر ایران باید ابتدا به دوبی پرواز کرد و سپس راهی تهران شد.
از آنجایی که سوریه و عراق شرایط میزبانی را ندارند، کره باید در انتظار مشخص شدن وضعیت میزبانی آنها در کشوری ثالث باشد اما این هم چیزی را تغییر نخواهد داد و در هر صورت پروازی طولانی مدت دیگر در پیش است. پیش‌بینی بر این است که عراق و سوریه، دو کشور قطر یا امارات را به عنوان میزبان معرفی کنند و در این صورت نیز پروازی 9 ساعته در پیش خواهد بود.
شرایط برای بازیکنان شاغل در لیگ‌های کره، ژاپن و چین برای وفق دادن خود با معضل جت لگ دشوار است و این قضیه برای بازیکنان شاغل در لیگ‌های اروپایی نیز مشابه است از جمله سون هیونگ مین(تاتنهام)، اوی ژو هوانگ(بوردو) و هی چان هوانگ(لایپزیش).
سرگروه نشدن به ضرر کره جنوبی شد
بر اساس رنگینگ فیفا، کره در سید دوم قرعه کشی قرار داشت و در واقع یا باید در گروه ایران قرار می‌گرفت یا ژاپن. هر تیم در ماه‌های سپتامبر، اکتبر، نوامبر، ژانویه، فوریه و مارس دو بازی انجام خواهد داد و سرنوشت تیم‌های صعود‌کننده در سال 2022 مشخص می‌شود. کره بازی اول را در خانه برگزار خواهد کرد و سپس باید در خانه حریف به میدان می‌رود.
این در حالی است که ایران به عنوان سرگروه ابتدا در خانه، سپس در زمین حریف، زمین حریف، خانه، زمین حریف، زمین حریف، خانه، خانه، زمین حریف و خانه بازی خواهد داشت. ایران در 4 بازی آخر خود سه بازی را میزبان خواهد بود که می‌تواند بسیار به سود این تیم باشد. کره در صورت سرگروهی، قطعا می‌توانست شرایط را به سود خود بهتر مدیریت کند اما اکنون مسئولان فوتبال کره باید برنامه‌ریزی بسیار دقیقی برای کاهش اثرات مخرب مسافرت‌های طولانی به خاورمیانه داشته باشند.
ایران، عراق، لبنان و امارات برای بازی با یکدیگر حداکثر پروازی سه ساعته را در پیش دارند که از این حیث شرایط کاملا بهتری نسبت به کره خواهند داشت. یکی از مسئولان فدراسیون فوتبال کره در این رابطه می‌گوید:« برنامه بازی‌های ما به گونه‌ای است که باید تحقیقات مفصلی داشته باشیم. واقعا اهمیت دارد که شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنیم که کمترین آسیب به بازیکنان برسد. معتقدم این یک آزمون بزرگ برای پائولو بنتو خواهد بود.»
کره در اولین بازی باید به مصاف عراق برود و یک برد خانگی الزامی است. در سفر به لبنان نیز کره نمی‌تواند به تساوی فکر کند و محکوم به کسب پیروزی در بازی دوم خود است.
ایران اما کارش را از بازی در زمین عراق آغاز می‌کند. هر دو تیم در دور قبل نیز همگروه بودند و برابر یکدیگر یک برد نیز کسب کردند. ایران برای رسیدن به دور نهایی دشواری زیادی داشت و در نهایت با کسب 4 برد متوالی در 4 بازی آخر خود بود که توانست به عنوان تیم اول صعود کند. بدون شک دو بازی نخست برای ایران و کره حائز اهمیت خواهد بود و هر دو سعی خواهند کرد در ماه سپتامبر تیم اول گروه باشند.
کیم مربی تیم المپیک کره که سابقه فعالیت در خاورمیانه را دارد و به خوبی با فوتبال این منطقه آشناست می‌گوید:« تیم‌های خاورمیانه فوتبال را به شکلی آزاردهنده بازی می‌کنند و ما باید بر این مسئله به خوبی فائق شویم. تجربه بازی‌های سخت با لبنان به خوبی این مسئله را ثابت می‌کند. مهم نیست چگونه ولی باید به هر نحوی بر این نوع فوتبال پیروز شد.»
چهارمین تقابل ایران و کره جنوبی
تیم ملی فوتبال ایران از انتخابی جام جهانی 2010 همیشه در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی با کره جنوبی هم‌گروه بوده که حالا برای چهارمین بار پیاپی این اتفاق رقم خورده است. از سوی دیگر مصاف تکراری با عراق نیز نکته جالب این گروه است. تیم ملی در مرحله قبلی با عراق روبه‌رو شد و با پیروزی در بازی نهایی مقابل این تیم در مرحله قبلی، به‌عنوان صدرنشین
صعود کرد.
در پایان این مسابقات، دو تیم صدرنشین در هر گروه به صورت مستقیم راهی جام جهانی می‌شوند. همچنین برنده تقابل تیم‌های سوم دو گروه، در بازی بین‌قاره‌ای(اقیانوسیه، کانمبول و کونکاکاف) برای کسب پنجمین سهمیه آسیا به میدان خواهد رفت.به این صورت با توجه به میزبانی قطر و حضور قطعی چهار تیم آسیایی، در جام جهانی 2022 قاره آسیا با پنج سهمیه قطعی بیشترین تعداد سهمیه تاریخش را خواهد داشت که در صورت صعود تیم حاضر در پلی‌آف نیز، سهمیه آسیا در جام جهانی پیش‌رو به شش تیم افزایش پیدا می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: