kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۱۰۷۴
تاریخ انتشار : ۱۲ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۱
رئیس‌جمهور گفت: شرایط از هفته آینده از لحاظ واکسن حتماً بهتر خواهد شد. هم واکسن خارجی و هم واکسن داخلی به ما کمک می‌کند تا واکسیناسیون سریع‌تر انجام شود.


حجت‌الاسلام روحانی دیروز شنبه (12 تیر) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، تأکید کرد: باید مقررات و دستورالعمل‌های پیش‌بینی شده برای شهرهای زرد، نارنجی و قرمز به‌طور کامل رعایت شود در غیر این صورت با بروز چنین مشکلاتی مواجه خواهد بود.
روحانی با بیان اینکه جهش‌ها و تغییرات ژنتیکی و موتاسیون‌های متعدد ویروس کرونا مشکلات فراوانی ایجاد کرده است، افزود: متأسفانه امروز شاهد وضعیت حادی در استان‌های جنوبی کشور و برخی از دیگر استان‌ها به‌دلیل شیوع نوع جدید و جهش‌یافته این ویروس به نام «دلتا» هستیم که اگر دستورالعمل‌های بهداشتی در این مناطق رعایت نشود آمار شهرهای قرمز کشور افزایش خواهد یافت.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه متأسفانه این ویروس همچنان داروی قطعی برای درمان ندارد، گفت: خوشبختانه ویروس کرونا واکسن‌پذیر است و شرایط کشور ما نیز از نظر واکسن اعم از خارجی و تولید داخل روزبه‌روز بهتر می‌شود.
روحانی یکی از ویژگی‌های موج جدید شیوع کرونا را قدرت سرایت بالاتر ویروس سویه دلتا به‌عنوان عامل ایجاد این موج برشمرد و افزود: ایجاد موج‌های جدید که این روزها در همه کشورهای جهان شاهد آن هستیم، نشان‌دهنده این است که هنوز ابعاد ویروس کرونا به‌طور کامل شناخته نشده و درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه روند تامین واکسن از خارج و تولید واکسن داخلی در حال بهتر شدن است، اظهار داشت: در هر حال چه افراد واکسن تزریق کرده باشند و چه هنوز واکسن تزریق نکرده باشند، همه باید پروتکل‌ها را حداقل تا پایان سال با قوت رعایت کنند.
روحانی تصریح کرد: رعایت پروتکل‌ها، واکسیناسیون و امید و اعتماد سه عاملی هستند که با اتکا به آنها باید بر شیوع کرونا غلبه کنیم. متأسفانه رعایت پروتکل‌ها به 69 درصد رسیده که به هیچ وجه عدد قابل قبولی نیست و با این وضعیت تعداد شهرستان‌های با وضعیت قرمز کشور هر روز افزایش خواهد یافت.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه استانداری‌ها باید الزامات رنگبندی‌های کرونایی را با دقت کامل رعایت کنند، خاطرنشان کرد: به‌خصوص در استان‌های جنوبی باید بیشتر مراقبت کنیم تا وضعیت در حال افزایش آمار بیماری کنترل شود. کنترل و مهار کرونا فقط و فقط با اقدام جمعی مقدور است و باید همه مراعات کنیم تا بتوانیم از این مشکل عبور کنیم.
روحانی در ابتدای سخنان خود با‌ اشاره به سالروز حمله موشکی ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری کشورمان در 12 تیر سال 67 گفت: دولت آمریکا نه تنها تاکنون بابت این جنایت بزرگ از جمهوری اسلامی و ملت ایران عذرخواهی نکرده است، بلکه از فرمانده ناو حمله‌کننده تجلیل نیز کرده‌اند که باید بابت این اقدام غلط در محضر افکار عمومی پاسخگو باشند.

نام:
ایمیل:
* نظر: