kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۱۰۶۰
تاریخ انتشار : ۱۲ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۷
سخنگوی ستاد کرونا با اشاره به شیوع ویروس دلتا در کشور:
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: علیرغم تاکیدات بسیاری که شد متاسفانه رعایت پروتکل‌ها در کشور با افت مواجه شده و اکنون به کمتر از 70 درصد رسیده که بسیار پایین است.


به گزارش وبدا، علیرضا رئیسی با بیان اینکه در جلسه دیروز ستاد ملی مقابله با کرونا که به ریاست رئیس‌جمهور و حضور همه اعضا برگزار شد، آخرین وضعیت همه‌گیری بیماری کرونا در سراسر دنیا و کشور مرور شد، اظهارداشت: موج جدیدی از ویروس جهش یافته کرونا با عنوان دلتا که نام دیگر آن همان ویروس هندی است، درحال گسترش است. اکنون 68 کشور در دنیا درگیر این موج از بیماری شده‌اند. روز گذشته در برزیل بیشترین آمار مرگ و میر (بالای هزار و600) به ثبت رسیده است. در هندوستان هم گرچه میزان مرگ و میر تا حدودی کاهش یافته است اما همچنان آمار بالا و روزانه بیش از 750 مرگ است.
رئیسی با اشاره به اینکه در‌اندونزی هم وضعیت به همین صورت است و آمار در حال افزایش است، به وضعیت شیوع بیماری در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: تعداد شهرهای درگیر ویروس در استان‌های جنوبی، شرقی و جنوب شرق کشور رو به افزایش است. علیرغم تاکیدات بسیاری که شد متاسفانه رعایت پروتکل‌ها در کشور با افت مواجه شده و اکنون به کمتر از 70 درصد و حدود 68 تا 69 درصد رسیده که این عدد بسیار پایین است و اگر بخواهیم پروتکل‌ها تاثیر داشته باشند، دستورالعمل‌های بهداشتی باید بیش از 85 درصد رعایت شوند.
قدرت سرایت ویروس دلتا بسیار بالا است
وی با بیان اینکه قدرت سرایت ویروس دلتا که در کشور مشاهده شده، بسیار بالا است، افزود: با توجه به قدرت سرایت، ویروس قطعا می‌‌تواند میزان همه‌‌گیری، بستری و ابتلا را افزایش دهد. در حال حاضر 92 شهرستان قرمز، 183 شهرستان نارنجی و 173 شهرستان زرد در کشور داریم. بیش از نیمی از استان‌های کشور درگیر هستند که برخی استان‌ها در ابتدای درگیری هستند و اگر پروتکل‌ها را رعایت کنند می‌توانند ویروس را مهار کنند اما اگر سهل انگاری صورت بگیرد قطعا کل استان درگیر بیماری خواهد شد.
رعایت پروتکل‌ها در سیستان و بلوچستان
کمتر از 50 درصد
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، تاکید بسیار زیادی بر کنترل مرزها، به ویژه مرزهای شرقی شد، عنوان کرد: نیروی انتظامی و ستاد نیروهای مسلح کشور و سپاه تاکنون اقدامات خوبی برای کنترل مرزهای شرقی انجام داده‌اند و امروز تاکید شد کنترل مرزها به ویژه در مرزهای شرقی کشور تشدید شود. اقدامات نظارتی زیادی در مرزها انجام می‌شود و 117 درصد رشد نظارت و مراقبت‌ها را شاهد هستیم اما باز هم تاکید شد که بیش از این کنترل شود.
رئیسی ادامه داد: موضوع دیگری که در ستاد مطرح شد این بود که به طور ویژه استان‌های درگیر را نظارت کنیم و به آنها به ویژه در سیستان و بلوچستان کمک شود. ارتباط مستقیمی با استاندار محترم و رئیس‌دانشگاه برقرار و مسائل و مشکلات مطرح شد که براساس آن مقرر شد به صورت ویژه کمک‌‌هایی ارسال شود و اگر نیاز باشد، کمک‌ها بیشتر شود. البته زیرساخت‌ها برای شیوع بیماری و پذیرش بیماران مهم است؛ خوشبختانه در بحث اکسیژن ساز و تخت در استان سیستان و بلوچستان مشکل خاصی وجود ندارد اما اقدامات بیشتری باید در حوزه نظارت، رعایت پروتکل‌ها و اعمال قانون با پروتکل شکنان انجام شود. میزان رعایت پروتکل‌ها در سیستان و بلوچستان به طور میانگین کمتر از 50 درصد بوده و نیاز است که مردم عزیز و صبور آن منطقه در رعایت پروتکل‌ها دقت بیشتری را داشته باشند.
وی، از تعطیلی بسیاری از اماکن و ادارات سیستان و بلوچستان از جمله بانک‌ها و ادارات دولتی خبر داد و گفت: فقط آنهایی که خیلی ضروری هستند مجوز فعالیت خواهند داشت. در استان‌‌هایی هم که شهر قرمز در آنها اعلام شده، باید اقداماتی بر اساس پروتکل‌ها و رنگ‌بندی که وجود دارد، اعمال شود، به عنوان مثال در شهرهای قرمز کارکنان دولتی حداکثر 30 درصد باید حضور داشته باشند و بقیه باید دورکار باشند. به جز مشاغل بسیار ضروری که حداکثر تا 50 درصد می‌توانند در ادارات حضور پیدا کنند و بقیه باید به صورت دورکار باشند تا شرایط آرام‌تر شود.
مردم به هیچ وجه نگران دُز دوم واکسن نباشند
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت واکسیناسیون در کشور یادآور شد: طی هفته گذشته سرعت واکسیناسیون مجددا بهتر شد و ان‌شاءالله طی این هفته و به ویژه هفته آینده سرعت واکسیناسیون قابل قبول خواهد بود و میزان قابل توجهی واکسن در اختیار خواهیم داشت و واکسیناسیون را با سرعت بیشتری انجام خواهیم داد. در سطح کشور ازدحام و تجمع آنچنانی در هفته گذشته نداشتیم و واکسیناسیون خوب و روان انجام شد.
رئیسی توضیح داد: در تهران در دو یا سه مرکز تجمع و شلوغی‌‌هایی بود که با تمهیداتی همچون افزایش مراکز تجمیعی و اجرای سیستم نوبت دهی، آنجا هم به وضعیت عادی برگشته و واکسیناسیون با قدرت و سرعت بیشتری در هفته آینده ادامه پیدا خواهد کرد.
وی تاکید کرد: مردم به هیچ وجه نگران دُز دوم واکسن نباشند؛ قطعاً به افرادی که دُز اول را دریافت کرده‌اند، دُز دوم هم تزریق خواهد شد. اکنون تقریباً وضعیت انجام واکسیناسیون گروه‌های سنی که اعلام کردیم مطلوب و مناسب است و به احتمال خیلی زیاد طی هفته آینده گروه سنی پایین‌تری را اعلام خواهیم کرد تا واکسیناسیون آنها هم انجام شود. خوشبختانه قریب به ۳۰۰ هزار دُز واکسن داخلی برکت به دستمان رسیده که توزیع شده است و امید داریم در هفته‌‌های آینده میزان واکسن‌‌های تولید داخل و خارجی افزایش یابد و سرعت واکسیناسیون قابل قبول باشد.
تاکنون حدود ۷ میلیون دُز واکسن توزیع کرده‌ایم
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: تاکنون حدود هفت میلیون دُز واکسن توزیع کرده‌ایم که حدود دو میلیون نفر هر دو دُز و حدود چهار میلیون نفر هم دُز اول را دریافت کرده‌اند که در زمان مقرر دُز دوم را دریافت خواهند کرد. در هفته‌‌های آینده وضعیت تامین واکسن ما بسیار بسیار مطلوب‌تر خواهد بود. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده از شهریور‌ماه، ماهیانه ۱۰ میلیون دُز واکسن داخلی به دستمان خواهد رسید که سرعت بالا خواهد رفت و همان طور که به مردم قول داده‌ایم تا پایان سال همه گروه هدف کشور را قطعاً واکسینه خواهیم کرد و از این جهت نگرانی وجود ندارد.
افرادی که پیامک دریافت نکرده‌اند
به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکنند
رئیسی با اشاره به اینکه مردم عزیز کشورمان برای دریافت واکسن حتما به سیستم نوبت‌دهی توجه کنند و افرادی که هنوز پیامک دریافت نکرده‌اند مستقیما به مراکز مراجعه نکنند، گفت: بی‌توجهی به این موضوع سبب ازدحام و معطلی آنها پشت درهای مراکز تجمیعی واکسن خواهد شد. وی با اشاره به تعداد مراکز تجمیعی واکسیناسیون در کشور افزود: حدود ۸۷۰ مرکز تجمعی در کشور داریم که ۷۵ مرکز از این تعداد در تهران هستند. با توجه به موجودی واکسن، توانایی تزریق واکسیناسیون روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دُز را داریم و این توانمندی در صورت تامین واکسن به ۵۰۰ هزار دُز در روز هم خواهد رسید که در این زمینه هم جای نگرانی وجود ندارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: