kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۰۹۷۱
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۷
روحانی:
رئیس‌جمهور گفت: با توجه به فضایی که در آن قرار داریم، برای اینکه دچار محدودیت‌های قبلی نشویم و شهرها دوباره تبدیل به وضعیت قرمز نشوند نیازمند رعایت کامل پروتکل‌ها هستیم تا دوباره مجبور به اعمال محدودیت‌های شدید نباشیم.

حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور روز پنج‌شنبه (10 تیر ماه) در جلسه روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا پس از شنیدن گزارش کاملی از شیوع سویه جدید ویروس موسوم به «دلتا ویروس» یا ویروس هندی در برخی از استان‌های جنوبی که موجب قرمز شدن وضعیت تعداد از شهرهای کشور و احتمال مواجه شدن با موج پنجم درکشور شده است، گفت: رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم باید مورد توجه قرار بگیرد و دستگاه‌های مسئول و نظارتی موظف به اعمال نظارت‌های جدی و دقیق در این زمینه هستند.
روحانی در ادامه همچنین بر استفاده از تجربیات گذشته در زمینه مهار موج‌های قبلی این بیماری تاکید و ابراز امیدواری کرد بدون اینکه وارد خیز بعدی شویم، توقف سیر نزولی را بهبود ببخشیم و بتوانیم با موج پنجم سریع‌تر مقابله کنیم که این در سایه رعایت پروتکل‌ها خواهد بود.
وی افزود: با توجه به فضایی که در آن قرار داریم، برای اینکه دچار محدودیت‌های قبلی نشویم و شهرها دوباره تبدیل به وضعیت قرمز نشوند نیازمند رعایت کامل پروتکل‌ها هستیم تا دوباره مجبور به اعمال محدودیت‌های شدید نباشیم.
در این جلسه کمیته بهداشت ودرمان با ارائه گزارشی از تسریع در روند واکسیناسیون با توجه به از سرگیری واردات واکسن خارجی و ورود محموله‌های واکسن خارجی به کشور با پیگیری وزارت امور خارجه و بانک مرکزی برای رفع موانع و همچنین ورود واکسن داخلی به چرخه واکسیناسیون، خبر داد و همچنین روند تولید چند نوع واکسن داخلی دیگر را تشریح کرد.
کمیته بهداشت و درمان همچنین با ‌اشاره به بروز برخی بی‌نظمی‌ها و ازدحام متقاضیان تزریق واکسن در برخی از مراکز واکسیناسیون بدلیل مشکلات ایجاد شده در زمینه تامین واکسن خارجی، تاکید کرد که با همکاری کمیته اطلاع‌رسانی با بخش‌های مختلف دیگر در کمیته بهداشت و درمان این معضل به سرعت رفع شده بوده و عملیات واکسیناسیون با همان روال و نظم سابق ادامه خواهد یافت.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: با رفع کمبود واکسن از طریق واردات واکسن خارجی و استفاده از واکسن‌های تولید داخل که مجوز تزریق عمومی را کسب کرده‌اند، عملیات واکسیناسیون براساس سند ملی و اولویت‌های تعیین شده تسریع یافته و وعده دولت برای واکسیناسیون گروه هدف تا پایان این دولت محقق خواهد شد.
در این جلسه همچنین قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا،درمورد تمهیدات اندیشیده شده و محدودیت‌های ایجاد شده برای ورود اتباع خارجی از مرزهای کشور بویژه مرزهایی که احتمال ورود مسافران با ویروس دلتای هندی داده می‌شود، گزارشی را ارایه و تاکید کرد که با هماهنگی کمیته حمل‌ونقل ستاد ملی و وزارت راه و شهرسازی نظارت جدی و دقیق در زمینه رعایت کامل پروتکل‌ها اعمال می‌شود.
روحانی با تأکید بر اینکه باید با هماهنگی کامل بین دستگاه‌ها نسبت به این ماجرا با جدیت و قاطعیت برخورد شود، تاکید کرد: به هیچ عنوان نباید اتباعی که آلوده به این ویروس هستند وارد کشور شوند و ضمن اطلاع‌رسانی شفاف و کامل در این زمینه، پروتکل‌ها و اقدامات نظارتی باید به طور دقیق رعایت شود تا مبادا مسافران خارجی و ایرانی در این خصوص دچار مشکل شوند.
افتتاح طرح‌های ملی وزارت صنعت، معدن و تجارت
وی همچنین روز پنج‌شنبه در این ارتباط تصویری فرمان افتتاح طرح شمش فولادی شرکت پارس بوتیل و طرح تولید کاشی و سرامیک مجتمع جواهر در ‌اشکذر و طرح گندله‌سازی شرکت آهن اسفنجی در اردکان استان یزد، طرح توسعه توتون و تنباکو فرآوری شده شرکت جی‌تی‌ای پارس در شهرستان سلطانیه استان زنجان ، طرح انتقال ذخیره و صادرات اسید سولفوریک در کرمان و بندرعباس و همچنین طرح آهک پخته و هیدراته در شهرستان اهر را صادر کرد.
درمجموع، برای طرح‌هایی که امروز توسط رئیس‌جمهور در بخش صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد، سه هزار و 577 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و این طرح‌ها برای 881 نفر‌اشتغال پایدار ایجاد کرده است.
رئیس‌جمهور در آئین افتتاح این طرح‌ها به توطئه دشمنان ‌اشاره کرد و گفت: در مقابل توطئه دشمن برای تحریم نفت، توانستیم محصولاتی مانند، گاز و فرآورده‌های نفتی مانند بنزین، برق، پتروشیمی، صنعت و معدن را جایگزین کنیم. همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان هم به صحنه آمدند و با تأمین نیازمندی‌های داخل در شکست توطئه دشمنان نقش بسزایی داشتند.
روحانی ادامه داد: با تلاش و اقدامات شرکت‌های دانش‌بنیان توانستیم کیت‌های تشخیص کرونا را در طول 2 ماه در داخل کشور تولید کنیم و تعداد آزمایشگاه‌های تشخیصی را از 2 آزمایشگاه به 400 آزمایشگاه افزایش دهیم و به واسطه تلاش این دانشمندان به ترامپ که پیام داده بود حاضر است 4 ونتیلاتور در اختیار کشورمان قرار دهد پاسخ دادیم که اگر نیاز داشته باشید حاضریم 40 دستگاه ونتیلاتور برایت بفرستیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: