kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۰۷۶۹
تاریخ انتشار : ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۷
دبیرکل سازمان ملل که افشا کرد در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۴ هزار نقض جدی و شدید علیه کودکان صورت گرفته است؛ او از شورای امنیت و کشورهای سراسر جهان خواست تا اطمینان حاصل کنند که از کودکان در درگیری‌های مسلحانه حفاظت می‌شود.

سازمان ملل از همان بدو تأسیسش نتوانسته است از حد کنش‌های زبانی پیشتر رود و به جز صدور بیانیه و ایراد سخنرانی‌هایی که هیچ الزام عملی ندارد کار چندانی را پیش نبرده است؛ این سازمان علیرغم تمام آرمان‌هایی که پشت آن وجود داشت تا کنون نتوانسته جنایت بسیاری از کشورها را متوقف کند. گرچه به نظر می‌رسد که باید برای بودن آن و همین آمار و ارقامی که منتشر می‌کند شکرگزار بود.
«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل، گفت، من از شورای امنیت و تمامی کشورهای عضو می‌خواهم تا قویا در هر زمان و به هر شکلی از حفاظت از کودکان حمایت کنند. به گزارش ایسنا، او افشا کرد در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۴ هزار نقض جدی و شدید علیه کودکان صورت گرفته است، گوترش از تمامی طرفین درگیر خواست تا جلوگیری از چنین نقض‌هایی را در اولویت قرار دهند و به آتش‌بس‌ها پایبند باشند. به عنوان نمونه، «گنادی کوزمین»، معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در جریان نشست روز دوشنبه شورای امنیت گفت که از سال ۲۰۱۴ میلادی، ۱۲۸ کودک در جریان درگیری‌ها در شرق اوکراینجان خود را از دست داده‌اند. او افزود، در جریان درگیری‌های مسلحانه در شرق اوکراین، بیش از ۱۰۰ کودک به دست نیروهای ارتش اوکراین کشته شدند. براساس آمار ثبت شده، در خاک جمهوری خودخوانده دونتسک، ۹۳ کودک کشته، ۲۶۳ کودک زخمی و ۴۳ کودک فلج شده‌اند. کوزمین تصریح کرد که مرگ ۳۴ کودک نیز در خاک جمهوری خودخوانده لوهانسک ثبت شده است. گفتنی است، گزارش تکان‌دهنده هفته گذشته سازمان ملل افزایش هشداردهنده‌ای را در سال ۲۰۲۰ نشان داد و حاکی از آن بود که در سال ۲۰۲۰ ربوده شدن کودکان در مناطق جنگی جهان ۹۰ درصد و تجاوز به کودکان در این مناطق ۷۰ درصد افزایش داشته است. این داده‌ها همچنین افشا کرد که در همین سال بیش از ۸۴۰۰ کودک در درگیری‌ها کشته و یا دچار نقص عضو شده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: