kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۰۶۸۵
تاریخ انتشار : ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۰
به دستور رئیس‌جمهور
رئیس‌جمهور روز گذشته ۵ طرح فناورانه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری را افتتاح کرد.

حجت‌الاسلام روحانی، دیروز دوشنبه در هفتاد و ششمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، فرمان افتتاح رسمی ۵ طرح فناورانه معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری را از طریق ویدئوکنفرانس صادر کرد.
رصدخانه ملی کاشان، خانه‌های خلاق در کاشان و تهران، نمایشگاه دائمی محصولات دانش‌بنیان صادراتی ایران ساخت، طرح توسعه قوای محرکه الکتریکی اتوبوس برقی شهری و کارخانه‌های نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه طرح‌هایی هستند که با هزینه‌ای بالغ بر ۳۸۴ میلیارد تومان اجرا شده و امروز به شکل رسمی به بهره‌برداری رسیده‌اند. با بهره‌برداری از این طرح‌ها برای هزار و ۱۹۵ نفر‌اشتغال پایدار و مستقیم ایجاد می‌شود.
روحانی در طی سخنانی در آیین افتتاح افزود: این طرح‌های توسعه و پیشرفت کشور در آینده از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان است و از این راه است که می‌توانیم فاصله خود را با کشورهای پیشرفته کاهش دهیم.
رئیس‌جمهور همچنین در ابتدای سخنان خود با یادآوری سالروز انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیر سال 1360 و گرامیداشت یاد شهید بهشتی و 72 یار شهیدش گفت: دشمنان فکر می‌کردند این انفجار پایان نظام جمهوری اسلامی را رقم می‌زند و بعد از آن ساماندهی این نظام بسیار سخت و مشکل خواهد بود، اما دیدیم که خون این عزیزان مثل همه شهیدان تاریخ چگونه توانست تحرک جدیدی را در جامعه به وجود بیاورد. روحانی با بیان اینکه خون شهدای هفتم تیر باعث تثبیت مسیر و فکری شد که شهید بهشتی و یاران آن بزرگوار برای مسیر صحیح انقلاب داشتند، افزود: این عظمت امام راحل بود که اجازه نمی‌داد اینگونه حوادث در مسیر حرکت انقلاب تأثیرگذار باشد و او با کلام، تحرک و درایت خود می‌توانست همه این مسایل را جبران کند و دیدیم که به خوبی جبران کرد و مسیر انقلاب تداوم یافت.
رئیس‌جمهور همچنین اظهار داشت: شهید بهشتی از اندیشمندانی بود که از قبل از سال 1340 مسیری را برای علم و دانش و ساماندهی تشکیلات و نسل پژوهشگر حوزه‌های علمیه بنیانگذاری کرد و تا پیروزی انقلاب و بعد از انقلاب ادامه داد و امیدوارم بتوانیم راه و مسیر آن بزرگان را ادامه دهیم.
روحانی طرح‌های دانش‌بنیان افتتاح شده در مراسم امروز را در مسیر توسعه پایدار کشور بسیار ارزشمند و حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: ایران از دیرباز کشور علم و دانش در زمینه‌های مختلف از جمله در زمینه نجوم بوده است و لازم بود در این مقطع تاریخی در این مسیر یک حرکت نو در کشور ایجاد شود.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: کار احداث رصدخانه ملی از 20 سال پیش آغاز شده بود که در دولت تدبیر و امید احداث آن سرعت گرفت و 70 درصد عملیات احداث و بهره‌برداری از آن در دولت دوازدهم انجام شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: