kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۰۶۰۸
تاریخ انتشار : ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۳
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور
معاون علمی و فناوری با بیان اینکه بیش از ۷ هزار شرکت دانش بنیان و خلاق در حال فعالیت هستند، گفت: تفاهم نامه تولید ۲۰۰ اتوبوس برقی ساخت ایران منعقد می‌شود.

به گزارش مهر، سورنا ستاری دیروز در مراسم آئین بهره‌برداری از طرح‌های معاونت علمی و فناوری که با حضور ویدئو‌کنفرانسی رئیس‌جمهور برگزار شد، گفت: در حال حاضر ۵ هزار و ۸۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور مشغول به فعالیت هستند. علاوه ‌بر شرکت‌های دانش بنیان، شرکت‌های خلاقی نیز فعالیت می‌کنند که جمعاً با هم به هفت هزار شرکت می‌رسند.
ستاری با اشاره به پروژه‌های در حال افتتاح این معاونت گفت: مطالعات رصدخانه برای انتخاب نقطه درست به صورت کلی ۶ سال زمان برده و در نهایت قله گرگش کاشان برای راه‌اندازی رصدخانه انتخاب شد.
وی با بیان اینکه ۷۰ درصد عملیات اجرایی این رصدخانه طی ۴ سال گذشته انجام شده، گفت: این پروژه عظیمی است و نمونه فخر ملی به شمار می‌رود.
به گفته وی، وزن تلسکوپ رصدخانه کاشان ۹۰ تن است که دقت بالایی دارد؛ علاوه‌بر این تلسکوپ تجهیزات حرفه‌ای نیز در رصدخانه نصب شده که اکنون قابل بهره‌برداری است.
راه‌اندازی ۳۰ خانه خلاق
تا پایان سال
ستاری با اشاره به راه‌اندازی خانه‌های خلاق و نوآور اظهار داشت: تاکنون ۱۱ خانه خلاق و نوآور با همکاری بخش خصوصی و سازمان میراث فرهنگی راه‌اندازی شده است و تا پایان سال ۳۰ خانه خلاق راه‌اندازی می‌شود.
وی با بیان اینکه تاکنون خانه‌های قدیمی به رستوران یا هتل تبدیل می‌شدند، گفت: اکنون با راه‌اندازی این خانه‌های خلاق، شتاب دهنده و استارت آپ‌ها در آن مستقر می‌شوند.
وی افزود: به واسطه خانه‌های خلاق، صنایع خلاق همچون صنایع دستی، مد و پوشاک طراحی و معماری ساختمان، انیمیشن، فیلم و ... براساس تکنولوژی پیش می‌روند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: اکنون در دنیا صنایع خلاق بازاری برابر با دو هزار و ۷۰۰ میلیارد دلاری دارند. چه بهتر که استارت آپ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها به این حوزه ورود کنند تا براساس تکنولوژی این صنایع به پیشرفت برسد.
ستاری در ادامه با اشاره به راه‌اندازی خانه‌های نوآوری و فناوری I-Hit خاطرنشان کرد: ما توانستیم طی چند سال اخیر خانه‌های نوآوری و فناوری را که مقصد صادراتی ما هستند در کشورهای چین، کنیا، سوریه راه‌اندازی کنیم.
تفاهم‌نامه ۲۰۰ اتوبوس برقی
با شهرداری منعقد می‌شود
ستاری با بیان اینکه اتوبوس برقی با همکاری شرکت دانش بنیانی در دانشگاه تهران و یک شرکت خودرو‌سازی تولید و امروز رونمایی شد، اظهار داشت: قرار است ۲۰۰ اتوبوس برقی براساس تفاهم نامه‌ای با شهرداری به تولید برسد.
وی در ادامه با اشاره به برج نوآوری در کرمانشاه گفت: این برج یکی از شاخص‌ترین ساختمان‌ها در کرمانشاه است که با حمایت جهاد دانشگاهی راه‌اندازی شده است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تأکید کرد: در این برج استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان فعالیت خواهند کرد.
اتوبوس‌های برقی تلفات جاده‌ای را
کاهش می‌دهند
همچنین منوچهر منطقی دبیر ستاد فناوری‌های حمل‌ونقل پیشرفته گفت: اکنون حوزه خودرو در دنیا در حال دگرگونی است.
وی با بیان اینکه در راستای جبران این شکاف فناوری، با شرکت‌های خودرو‌سازی درصدد برآمدیم تا تولید خودرو و اتوبوس‌های برقی را به واسطه شرکت‌های دانش‌بنیان تولید کنیم، گفت: استفاده از این خودروها علاوه‌بر عدم ایجاد آلایندگی، باعث کاهش تلفات جاده‌ای نیز می‌شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته با بیان اینکه پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۵۰،
۵۵ درصد خودروها برقی می‌شوند، گفت: در این راستا پروژه تولید اتوبوس برقی را با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و خودرو‌سازی در پیش گرفتیم.
منطقی با بیان اینکه این خودروی برقی و قوای محرکه آن توسط فناوران کشور طراحی شده است، گفت: فناوری این اتوبوس برقی متناسب با جغرافیای ایران و معادل فناوری روز دنیا است.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته با بیان اینکه ساخت این اتوبوس برقی که اکنون رونمایی می‌شود، از یک سال و نیم گذشته آغاز شده است، گفت: این نوع اتوبوس به سه شکل طراحی شده است.
وی با اشاره به سه نوع طراحی این اتوبوس گفت: یک نوع اتوبوس برقی «شب‌شارژ» مناسب شهرهای بزرگ است که می‌تواند ۲۰۰ کیلومتر را با یکبار شارژ طی کند.
منطقی ادامه داد: نوع دوم طراحی این اتوبوس‌ها می‌تواند ۸۰ تا ۹۰ کیلومتر را با یک‌بار شارژ طی کند و در ایستگاه‌ها مجدداً شارژ شود. علاوه‌بر این، نوع دیگر این اتوبوس برای شهرهایی است که زیرساخت اتوبوس شهری ندارند و ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر را با یک‌بار شارژ طی می‌کنند این اتوبوس‌ها هیبرید هستند که در صورت تمام شدن شارژ می‌توانند گازسوز شوند.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته گفت: این اتوبوس‌ها که به واسطه شرکت‌های دانش‌بنیان و محققان کشور طراحی شده، ۱۰ الی ۴۰ درصد نسبت به نمونه‌های اروپایی ارزان‌تر است.

نام:
ایمیل:
* نظر: