kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۰۶۰۵
تاریخ انتشار : ۰۷ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۳
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد خبر داد
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد از رسیدگی به 2355 پرونده مددجویان در محاکم قضایی با همکاری وکلای نیکوکار در سال 99 خبر داد و گفت: با تفاهم‌نامه با سازمان ثبت اسناد، هزینه ثبت ازدواج و طلاق برای خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد در دفاتر ثبت ازدواج و طلاق دریافت نخواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، جعفر صباغیان به تشریح اقدامات کمیته امداد در حوزه حقوقی برای حمایت از مددجویان پرداخت و افزود: در سال 99 در کل کشور 611 میز حقوقی برای ارائه خدمات حقوقی و قضایی به مددجویان ایجاد شد.
وی با بیان اینکه هدف نهایی از ارائه خدمات حقوقی به مددجویان کمیته امداد، توانمند‌سازی و خروج خانواده‌ها از حمایت این نهاد است، ادامه داد: طی یکسال گذشته موارد زیادی از احقاق حقوق مددجویان و رسیدن آنان به توانمندی مالی ثبت شده که منجر به خروج آنان از حمایت کمیته امداد شده است.
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد به همکاری وکلای نیکوکاری با این نهاد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 1790 وکیل نیکوکار در راستای تفاهم‌نامه‌های این نهاد با کانون وکلای دادگستری و مرکز امور وکلا و مشاوران قوه قضائیه با کمیته امداد همکاری دارند و در سال گذشته 2355 پرونده مددجویان را در مراجع قضایی پیگیری کردند.
صباغیان خاطرنشان کرد: پرونده‌های مربوط به طلاق، مهریه و نفقه بیشترین موارد مراجعه مددجویان به محاکم قضایی را تشکیل می‌دهد.
معافیت مددجویان کمیته امداد
از پرداخت هزینه ثبت ازدواج و طلاق
وی به ضرورت ارائه آموزش‌های حقوقی به مددجویان پرداخت و افزود: در سال 99 بیش از 32 هزار نفر از مددجویان کمیته امداد از آموزش‌های حقوقی برخوردار شدند. معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با اشاره به تاکیدات رئیس‌قوه قضائیه در مورد تسهیل خدمات قضایی به اقشار محروم جامعه، خاطرنشان کرد: طی تفاهم‌نامه با کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، هزینه ثبت خدمات در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای مددجویان کمیته امداد رایگان است.
صباغیان اظهار کرد: همچنین با تفاهم‌نامه با سازمان ثبت اسناد، هزینه ثبت ازدواج و طلاق برای خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد در دفاتر ثبت ازدواج و طلاق دریافت نخواهد شد. در مورد هزینه‌های حق‌الوکاله پرونده‌های قضایی نیز با استفاده از ظرفیت وکلای نیکوکار، مددجویان از پرداخت هزینه معاف هستند.
وی استفاده از توان فارغ‌التحصیلان تحت حمایت برای ارائه خدمات حقوقی به مددجویان را یکی از برنامه‌های کمیته امداد دانست و گفت: در همین راستا شورای‌اندیشه‌ورز تنقیه قوانین را تشکیل داده‌ایم.
تصویب 13 پیشنهاد کمیته امداد
برای برنامه هفتم توسعه در مجمع تشخیص مصلحت
معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد با اشاره به آغاز تدوین برنامه هفتم توسعه کشور در دولت و مجلس خاطرنشان کرد: کمیته امداد به عنوان وکیل مدافع کل محرومان جامعه اجازه نخواهد داد در مجموعه کلان کشور قوانینی وضع شود که تولیدکننده فقر باشد. در همین زمینه بر نقش نظارتی کمیته امداد در تدوین قوانین به نفع محرومان تاکید داریم.
صباغیان از تشکیل کارگروه‌های علمی و تخصصی برای برنامه هفتم توسعه کشور در کمیته امداد خبر داد و اضافه کرد: این کارگروه 13 پیشنهاد کارشناسی را به مجمع تشخیص مصلحت ارائه داده که این پیشنهادات با محوریت بیمه همگانی و تامین اجتماعی چند لایه در مجمع به تصویب رسیده و برای منظور شدن در برنامه هفتم توسعه به دولت ابلاغ شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: