kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۰۳۴۳
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۹
رئیس ‌انجمن تولیدکنندگان شیرخشک:

 


رئیس ‌انجمن تولیدکنندگان شیرخشک گفت: با توجه به مازاد تولید شیرخشک صنعتی و پایه اولیه شیرخشک نوزاد، کمبودی در این زمینه نداریم.
سیاوش سلیمی ‌در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان، با ‌اشاره به اینکه کمبودی در تولید شیرخشک نداریم، اظهار کرد: با توجه به مازاد تولید شیرخشک صنعتی، هم اکنون انجمن تولیدکنندگان به دنبال صادرات هستند. وی با ‌اشاره به اینکه فرمولاسیون شیرخشک نوزاد در کشور وجود دارد، افزود: با توجه به فرمولاسیون شیرخشک نوزاد، شیرگاو به شیرمادر شبیه سازی می‌شود که با این وجود مشکلی در تولید وجود ندارد. رئیس‌انجمن تولیدکنندگان شیرخشک با بیان اینکه پایه شیرخشک نوزاد در کشور وجود دارد، گفت: افزودنی‌هایی به شیرخشک نوزاد اضافه می‌شود که برخی از آن در ایران تولید و برخی دیگر از طریق واردات تامین می‌شود‌. سلیمی، کمبود شیرخشک نوزاد را تکذیب کرد و افزود: در حال حاضر حداقل ۳۰ هزار تن مازاد شیرخشک در کشور وجود دارد که با این وجود پایه اولیه این کالا در کشور موجود است.
وی با ‌اشاره به اینکه قیمت شیرخشک داخلی نصف شیرخشک خارجی است، ادامه داد: شیرخشک‌خارجی سه و نیم دلار تمام می‌شود، درحالیکه امکان خرید شیرخشک داخلی با نرخ ۴۵ هزار تومان به سهولت وجود دارد. درکشور ما همه به دنبال دریافت ارز دولتی برای واردات هستند، در حالیکه این محصولات در داخل تولید می‌شود و واحدهای تولیدکننده شیرخشک نوزاد می‌توانند با مراجعه به این واحدها، ماده اولیه مورد نیاز خود را دریافت و شیرخشک تولید کنند. رئیس ‌انجمن تولیدکنندگان شیرخشک درباره آینده بازار شیرخشک گفت: گاوداران، خواستار افزایش قیمت شیرخام از ستاد تنظیم بازار شدند و جلساتی در این خصوص برگزار شده است که در نهایت این افزایش قیمت می‌تواند بر نرخ شیرخشک هم اثرگذار باشد. برای تهیه یک کیلوگرم شیرخشک مقدار قابل توجهی شیرخام‌ مورد نیاز است. بنابر آمار از هر 11 کیلو و 600 گرم شیرخام بدون چربی، یک کیلوگرم شیرخشک استحصال می‌شود. سلیمی از مازاد کره در کشور خبر داد و افزود: با توجه به کاهش مصرف لبنیات در سبد مصرفی خانوار، بخشی از شیرخام تولیدی روانه کارخانه‌های شیرخشک شده و از چربی آن، خامه و سایر محصولات پرچرب تولید می‌شود، از این رو با مازاد کره در کشور روبرو هستیم. وی تصریح کرد: علیرغم آنکه تا دو سال قبل واردکننده کره بودیم، اما امسال ۳۰ هزار تن مازاد کره داریم که به رغم‌پیگیری‌های متعدد، مجوز صادرات صادر نشده است که به دلیل همین موضوع مشکلات متعددی برای کارخانجات ایجاد شده است. گفتنی است، با توجه به مازاد کره تولید داخل و وارداتی بودن روغن، مسئولان و رسانه‌ها مردم را به طرف جایگزین کردن کره به جای روغن ترغیب کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: