kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۰۲۷۵
تاریخ انتشار : ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۷

 

معاون محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: ۹ نفر از عوامل آتش‌سوزی در پارک‌های ملی دز و کرخه تاکنون به مراجع قضایی معرفی شدند.
سید عادل مولا اظهار داشت: در این آتش‌سوزی‌ها 112 هکتار از جنگل‌های دز و کرخه، 11 هکتار از منطقه حفاظت شده شیمبار و بیش از یک هزار هکتار از تالاب‌های استان دچار آتش‌سوزی شده است.
وی عوامل آتش‌سوزی در مناطق حفاظت شده را شامل عوامل طبیعی و انسانی دانست و افزود: شرایط جوی، دمای بالا و پراکنش پسماندها به ویژه پسماندهای شفاف در طبیعت (به طور مثال بطری‌های پت) از عوامل طبیعی آتش‌سوزی‌ها هستند که می‌تواند باعث تشدید آنها نیز شود. مولا با اشاره به عوامل انسانی آتش‌سوزی‌ها اضافه کرد: این حوادث می‌تواند عمدی یا غیرعمد باشد، بعضی از آنها به دلیل اختلاف افراد و به تبع آن اقدام برای از بین بردن مراتع همدیگر است، برخی دیگر نیزبه علت آتش زدن کاه و کلش مزارع و سرایت آن به جنگل‌ها و مراتع رخ می‌دهد.
وی بیان داشت: 9 نفر از عوامل آتش سوزی در مناطق حفاظت شده دز و کرخه به مراجع قضایی معرفی شدند. معاون حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین مهمترین عامل آتش‌سوزی در طبیعت را آتش زدن مزارع کشاورزی عنوان کرد و گفت: با شروع فصل بهار و گرم شدن هوا کشاورزان، زمین‌های خود را آماده کشت می‌کنند و برای اینکار باقیمانده کاه و کلش را بعد از برداشت محصول آتش می‌زنند که با توجه به شرایط جوی و وزش بادها باعث سرایت آتش و شعله‌ور شدن آن در سایر نقاط از جمله در جنگل‌ها و مراتع می‌شود. وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بهار فصل جوجه‌آوری و تخم‌گذاری بعضی از پرندگان است، آشیانه آنها، چه روی درخت باشد یا در روی زمین، در این آتش‌سوزی تخریب شده و جوجه‌های تازه متولد شده از بین می‌روند.
مولا افزود: این آتش‌سوزی‌ها باعث از بین رفتن گونه‌های جانوری می‌شود که قدرت تحرک کمتری دارند همچنین خراب شدن آشیانه موجب می‌شود که برای دفعات بعد محل آشیانه را ترک کنند. وی آلودگی هوا و پخش آلاینده‌های گازی در جو، ناامنی منطقه و عدم ایمنی در تردد، از بین رفتن زیستمندان مفید روی خاک تا عمق 20 سانتیمتر، از بین رفتن بذر و دانه‌های قابل رویش و ایجاد جلوه نامطلوب در منطقه را از دیگر آسیب‌های آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده دانست.

نام:
ایمیل:
* نظر: