kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۰۰۳۰
تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۶
مدیرکارآزمایی بالینی فاز۳ واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا، آخرین اخبار از روند پیشروی پروژه ساخت این واکسن را تشریح کرد.

احسان مصطفوی به ایسنا گفت: طرح مطالعات بالینی از ششم اردیبهشت ماه در شهر اصفهان آغاز شد و در ۸ شهر کشور داوطلبین وارد مطالعه شدند. تزریق اول واکسن خوشبختانه روی ۲۴ هزار نفر به پایان رسید و همچنین روز یکشنبه (۳۰ خرداد ماه) آخرین تزریق دُز دوم واکسن در شهر بابل انجام شد. همه افرادی که دُز اول را دریافت کردند، در یک ماهه گذشته تزریق دُز دوم را داشتند.
مصطفوی افزود: در مورد دو شهر زنجان و یزد نیز، یک ماه دیگر تزریق دُز یادآور را خواهیم داشت و داوطلبین در این شهرها ۳ دُز واکسن دریافت خواهند کرد.
وی تاکید کرد: در مورد کسانی که واکسن دریافت کردند حد مطلوب ایجاد ایمنی در آنها دو هفته بعد از تزریق دُز دوم است و ما مطالعه برای بررسی میزان اثربخشی واکسن را پس از دو هفته از تزریق دوم آغاز خواهیم کرد.
عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران، گفت: داوطلبین در بازه زمانی دو تا سه ماه از این زمان، مورد پیگیری قرار خواهند گرفت تا میزان کارآیی واکسن در کاهش موارد علامت‌دار و فرم‌های شدید بیماری کرونا مشخص شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: