kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۰۰۱۳
تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۶
معاون توانیر اعلام کرد
معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: براساس پیش‌بینی‌ها در هفته جاری و هفته آینده، میانگین دمای هوا یک تا یک و نیم درجه گرمتر خواهد شد که همین موضوع احتمال افزایش شدید نیاز مصرف برق را به دنبال خواهد داشت.


به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامعلی رخشانی مهر، درباره وضعیت هوا و مصرف برق اظهار کرد: طی هفته گذشته میانگین دمای کشور در حدود 36 درجه بود، این درحالی است که براساس نقشه‌های هواشناسی، دمای هوا بین یک تا یک و نیم درجه افزایش خواهد یافت. با رسیدن میانگین دمای هوا به 38 درجه در کشور، احتمال آنکه رکورد نیاز مصرف برق به 62 هزار مگاوات افزایش یابد وجود دارد.
معاون هماهنگی توزیع توانیر با بیان اینکه هفته گذشته با رسیدن نیاز مصرف به بیش از 60 هزار مگاوات، شاهد شکاف شش هزار مگاواتی در تراز بین تولید و مصرف بودیم، خاطرنشان کرد: این هفته با توجه به شرایط موجود، احتمال تشدید این شکاف بیشتر شده است.
رخشانی مهر در عین حال تنها راهکار جلوگیری از بروز قطعی برق در این شرایط را تنظیم و مدیریت درست مصرف عنوان کرد و افزود: حدود 24 هزار مگاوات از برق تولیدی کشور به وسایل سرمایشی اختصاص دارد.
وی با بیان اینکه اوج مصرف برق در بازه ساعت‌های 12 تا 18 رخ می‌دهد، یادآور شد: اگر فرض کنیم که این اوج بار برای سه ماه رخ دهد در حدود 450 ساعت در سال اوج مصرف داریم که برای پاسخگویی به این نیاز باید هفت تا هشت هزار مگاوات نیروگاه احداث شود.
معاون هماهنگی توزیع توانیر درخصوص انتشار جداول خاموشی‌ها نیز توضیح داد: این جداول احتمالی است، اما در صورت تداوم همکاری مشترکان، خاموشی‌ها اعمال نخواهد شد. در صورتی که همه هموطنان کولرهای گازی روی عدد 25 درجه تنظیم و از دور کند کولرهای آبی استفاده کنند و استفاده از وسایل پرمصرف برقی را نیز به ساعات خنک روز یا پایانی شب موکول کنند، می‌توانیم به طور قطع اطمینان دهیم که شاهد قطعی برق نخواهیم بود.
رخشانی مهر در عین حال از همه مشترکان صنعتی و کشاورزی نیز به دلیل همکاری در طرح‌های مدیریت بار و کاهش مصرف برق تقدیر کرد و گفت: همه این تلاش‌ها برای پایدار ماندن شبکه و جلوگیری از بروز خاموشی‌ها صورت می‌گیرد.
وی اضافه کرد: در بخش خانگی نیز می‌توان این جابه‌جایی بار را با موکول کردن استفاده از وسایل پرمصرف برقی مانند اتو، جارو برقی، ماشین لباسشویی و... به ساعات خنک روز یا پایانی شب انجام داد.
معاون هماهنگی توزیع توانیر در پاسخ به پرسشی درخصوص میزان ذخایر آب پشت سدهای کشور نیز گفت: ذخیره آب پشت سدها حداقل 50 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است که این به معنای نصف شدن توان تولید انرژی نیروگاه‌های برق آبی است.
گفتنی است همزمان با افزایش دما در کشور، هواشناسی کشاورزی توصیه‌هایی برای مناطق مختلف کشور ارائه کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: