kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۹۶۵
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۴

 

سرویس خارجی-
سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی تایید کرد ۱۷ فروند پهپاد هجومی متعلق به نیروهای یمنی، به اهدافی در عربستان حمله کرده‌اند.
با وجود آنکه آل‌سعود اخیرا تمایل خود را برای آتش بس در یمن ابراز کرده بود اما در عمل جنایت‌های این رژیم همچنان ادامه دارد. انصارالله یمن نیز در واکنش به این جنایات همواره مواضع نظامی و حساس اقتصادی در خاک عربستان را هدف قرار‌داده است. در همین ارتباط، رسانه‌های عربی بامداد یکشنبه از عملیات پهپادی بزرگ نیروهای مسلح یمن علیه ائتلاف متجاوز سعودی خبر دادند. شبکه «اسکای‌نیوز» طی گزارشی به نقل از سخنگوی ائتلاف متجاوز سعودی نوشت ۱۷ فروند پهپاد انفجاری نیروهای یمن اهدافی را در عربستان مورد حمله قرار‌داده‌اند. ائتلاف سعودی، مدعی شده 6 فروند از این پهپادها را پیش از برخورد به زمین رهگیری کرده است. به نوشته شبکه «الجزیره»، سخنگوی ائتلاف سعودی در ادامه ادعاهایش افزود: «ما اقدامات لازم برای حفاظت از خود مطابق با قوانین بین‌المللی را انجام می‌دهیم».
صبح روز شنبه نیز «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن، اعلام کرد یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، با یک فروند پهپاد «قاصف کی۲»، پایگاه هوایی الملک خالد در «خمیس مشیط» را هدف قرار‌داد. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در اوایل سال ۲۰۱۹، از این پهپادها با انجام یک ماموریت تهاجمی ویژه علیه نشست شماری از مقامات برجسته مزدوران سعودی – اماراتی- آمریکایی در پایگاه هوایی العند در استان لحج رونمایی کرد. از مهم‌ترین قابلیت‌های این پهپاد این است که می‌تواند با حمل مقادیر زیادی مواد منفجره، در ارتفاع 10 متری بالای هدف منفجر شود و ترکش‌های زیادی را پخش کند. منابع نظامی یمن می‌گویند که قطر دایره انتشار ترکش‌ها، ۸۰ متر طول و ۳۰ متر عرض دارد.
کنایه نویسنده یمنی
جمعه گذشته سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که «آنتونیو گوترش» دبیرکل این سازمان تصمیم گرفته نام جنبش انصارالله را در فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان قرار دهد! اما چنین تصمیمی درباره عربستان به عنوان رژیم کودک کش گرفته نشده است. امری که با واکنش تند بسیاری از مقامات دولت نجات ملی یمن همراه شد. جنبش انصارالله یمن نیز اعلام کرده که دبیرکل سازمان ملل با تصمیم خود در درج نام جنبش انصار‌الله در فهرست ناقضان حقوق کودکان، خود و این نهاد بین‌المللی را در فهرست ننگ قرار‌داد. آنتونیو گوترش ثابت کرد که سازمان ملل فقط یک نهاد بی‌اهمیت است که کشورهای قدرتمند از آن برای تحریف واقعیت‌ها و مصادره حقوق ملت‌های مستضعف سوءاستفاده می‌کنند.
بنابر اعلام دفتر سیاسی این جنبش، «کودکان یمن می‌دانند چه کسی آنها را با هواپیماها و محاصره کشورشان می‌کشد و می‌دانند چه کسی خون و کودکی آنها را با تمدید دوران ریاست خود معامله می‌کند. کودکان یمنی با وجود بی‌گناه بودنشان نسبت به دبیرکل سازمان ملل به خاطر اینکه دچار مشکل روانی و اخلاقی است، حس ترحم دارند».
«محمد امین الحمیری»، عضو دبیرکلی حزب «السلم و التنمیه» یمن و از نویسندگان و تحلیلگران سیاسی این کشور نیز با انتشار یادداشتی در پایگاه خبری «انصارالله»، نوشته: «جنگ خصمانه و محاصره یمن، سازمان ملل را در قبال جنایات مختلفی که طی سال‌های گذسته در این کشور در سایه تداوم جنگ و محاصره روی داد، رسوا کرد». وی با تیتر کنایه‌آمیز، «رسوایی سازمان ملل...کودکانِ شهید ما قاتل ندارند» به چشم‌پوشی گوترش از جنایات ائتلاف سعودی در کشتار کودکان یمنی اشاره کرد و دلیل آن را جویا شد. این تحلیلگر یمنی در ادامه نوشت: «با همه این‌ها، جای هراسی نیست. زیرا این اقدام سازمان ملل بر میزان پایبندی مردم یمن به گزینه‌های درست و حق خود که از همان آغاز تجاوز به آن تمسک ورزیدند، خواهد افزود و می‌داند که خداوند به او در همه چالش‌ها و تحولات کمک خواهد کرد».

نام:
ایمیل:
* نظر: