kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۶۲۴
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۸
با حضور وزیر بهداشت انجام شد
وزیر بهداشت گفت: در آینده‌‌ای نزدیک جمهوری اسلامی ایران بسیاری از محصولات پزشکی را صادر خواهد کرد.

 


به گزارش وبدا، سعید نمکی وزیر بهداشت و سورنا ستاری معاون علمی و فنآوری ریاست جمهوری صبح دیروز از خانه نوآوری و فن آوری ایران در نمایشگاه بین‌المللی تهران بازدید کردند.
در این مراسم از سیمولاتورهای پزشکی (شبیه‌سازها) هم رونمایی شد.
وزیر بهداشت در حاشیه این بازدید با بیان اینکه مدت‌ها بود که چگونگی آموزش پزشکی به صورت مجازی از رؤیاهای ما به شمار می‌رفت، اظهارداشت: این امر به خصوص در ایام کرونا بیشتر احساس می‌‌شد که با همت معاونت علمی ‌و فناوری ریاست ‌جمهوری و شرکت‌های دانش بنیان محقق شد.
نمکی افزود: با همت، نیت پاک و فکر ناب عزیزانمان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همدلی که بین همکاران ما در وزارت بهداشت با این عزیزان بود و همت شرکت‌های دانش بنیان به لطف خدا امروز شاهد به‌کارگیری ابزاری هستیم که در آموزش مجازی به دانش‌آموزان و دانشجویان، رزیدنت‌ها در رشته‌های مختلف و همچنین اساتید در اجرای عمل‌های جراحی کمک خواهد کرد.
وی با بیان اینکه مدت‌ها نگران بودیم که برای آموزش پزشکی دچار کمبود و نقصان نشویم و همین‌طور برای کاهش اذیت و آزار بیماران در بیمارستان‌های آموزشی نگرانی داشتیم، ادامه داد: برای احترام به مردم و حقوق بیمار، ضروری است که کمترین آسیب را حین آموزش به بیمار وارد کنیم که خوشبختانه این ابزار می‌تواند در این راستا کمک‌کننده باشد. همین‌طور رباتی طراحی شده برای جراحی‌های بسیار ظریف، بدون کمترین و کوچکترین خطای پزشکی که مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.
ایران یکی از بزرگ‌ترین مراکز تکنولوژی
و دانش علوم پزشکی در جهان
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از همه طراحان، سازندگان و شرکت‌های دانش بنیان به خصوص برادر ارجمندم جناب آقای دکتر ستاری که این حرکت را راهنمایی و کمک کردند، تشکر می‌کنم. همچنین از همکارانم که با اعتقاد و ایمان به این حرکت بزرگ ملی کمک کردند، سپاسگزارم.
نمکی گفت: به نظرم در آینده‌‌ای نزدیک خواهید دید که در این دوران تحریم با شکستن تابوی سیاسی که برای ما در دنیا ایجاد کرده‌اند، جمهوری اسلامی ایران راه صد ساله را طی کرده و بسیاری از محصولات پزشکی را صادر خواهد کرد.
وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در حوزه واکسن به خصوص واکسن کووید که دانشمندان در ۶ پلتفرم گسترده در حال کار روی آن هستند اثبات کرده، در کنار این عظمت‌‌هایی که توسط این عزیزان خلق شده، می‌تواند به عنوان یکی از بزرگترین مراکز تکنولوژی، دانش علوم پزشکی و رشته‌های وابسته در جهان نقش‌آفرینی کند. ما در حوزه واکسن ششمین کشور مطرح دنیا قلمداد می‌شویم که خودمان می‌توانیم از نقطه صفر واکسن کووید
بسازیم.
وزیر بهداشت عنوان کرد: در حوزه تولید تجهیزاتی که امروز مشاهده کردیم ما جزو 4 تا 5 کشور اول دنیا هستیم. با قیمت‌هایی که ما این ابزار را تولید می‌کنیم بازار بسیار خوبی در آینده نزدیک
خواهیم داشت.
دکتر نمکی همواره حامی شرکت‌های دانش بنیان بوده است
معاون علمی و فنآوری ریاست جمهوری هم در جمع خبرنگاران با اشاره به نفوذ دانش‌بنیان‌ها در حوزه‌های مربوط به کلینیکال، بیمارستانی و دارو گفت: طی چندماه گذشته موضوعی در ارتباط با آموزش پزشکی (در قالب سیمولاتورهای آموزشی) که هم کیفیت آموزش پزشکی را رشد می‌دهد و هم بحث پژوهش را بیشتر وارد دانشکده‌های پزشکی می‌کند، مورد بررسی قرار گرفت.
سورنا ستاری افزود: این اقدام، اتفاق نویی در حوزه آموزش است، بسیاری از دستگاه‌هایی که در این نمایشگاه وجود دارند نمونه و یا حتی ایده آنها در کشورهای دیگر وجود ندارد اما در ایران به دستگاهی تبدیل شده که در حال سرویس‌دهی هستند؛ این نفوذ تکنولوژی بسیار
خوب است.

نام:
ایمیل:
* نظر: