kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۴۲۲
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۴
با تأکید بر مقاصد صلح‌آمیز برنامه هسته‌­ای
روحانی می‌گوید همه دیدند ایران غنی‌سازی 63 درصد هم انجام داد و اگر نیاز باشد در هر زمان می‌توانیم غنی‌سازی بالاتر هم انجام دهیم، اما در عین حال دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.

 


حجت‌الاسلام حسن روحانی دیروز در آیین افتتاح طرح‌های ملی وزارت دفاع و رونمایی از ناوشکن ایرانی دنا و ناومین شکار شاهین و الحاق آنها به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در هفتادودومین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید، تأکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران قدرتی است که امنیت منطقه را برای خود و همسایگان تضمین می‌کند. به همسایگان عزیز خود با صراحت اعلام می‌کنیم که قدرت نیروهای مسلح ما  علیه شما نیست بلکه پشتیبان و حافظ شما، خلیج ‌فارس و دریای عمان هم هست و ارتش ایران مدافع استقلال خود و کشورهای منطقه و همسایگان است.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: ما در دفاع از کشور خود نه نیازمند سلاح کشتار جمعی هستیم، نه در پی بدست آوردن این سلاح هستیم و نه آن را مجاز می‌دانیم، این فتوای صریح مقام معظم رهبری است.
روحانی با بیان اینکه ما به‌دنبال توانمندی‌های هسته‌ای، فضایی و موشکی برای صنعت داخلی و فناوری‌های نوین خود هستیم، تصریح کرد: قدرت هسته‌ای ما برای ساخت سلاح هسته‌ای نیست آمریکا و اروپا این را بدانند و بفهمند، فعالیت هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است و غنی‌سازی ما برای نیازمندی‌های کشور در بخش‌های پزشکی و صنعت انرژی است.
رئیس‌جمهور در ابتدای سخنان خود با تبریک به ملت بزرگ ایران، ارتش جمهوری اسلامی، وزارت دفاع و نیروی دریایی به‌دلیل ساخت این دو شناور رزمی ‌و دفاعی با اتکا به توان داخلی، گفت: نیروی دریایی از آغاز انقلاب اسلامی تا امروز همواره یک نیروی پرتوان و قدرتمند بوده است.
روحانی با‌ اشاره به اینکه امروز شناورهای نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران بدون نیاز به توقف با خودکفایی کامل و با لجستیک همراه می‌توانند هزاران کیلومتر آب‌های بین‌المللی را بپیمایند، تصریح کرد: در مرحله اول انگیزه و در قدم‌های بعدی آموزش و تجهیزات کافی عامل این قدرت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و به‌ویژه نیروی دریایی هستند و در کنار همه اینها دولتی قدرتمند است که هم به لحاظ لجستیکی و مالی و هم به لحاظ حمایت در عرصه‌های بین‌المللی همواره از نیروهای مسلح کشور پشتیبانی کرده است.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: دولت و ملت ایران با وجود شدیدترین تحریم‌ها و جنگ اقتصادی در 3 سال و نیم گذشته سروقامت ایستاده‌اند و دولت با همه توان با وجود مضاعف شدن فشارها به‌دلیل شیوع کرونا، از نیروهای مسلح خود حمایت و نیازهای آنان را تامین کرده است.
روحانی با بیان اینکه ساخت این 2 ناو که در طول 8 سال گذشته انجام شده، نشانه این است که هیچ فشار و هیچ جنگی نمی‌تواند ملت و دولت ما را به زانو دربیاورد، ادامه داد: در طول این 8 سال همچنین قدرت پدافند هوایی ایران از هر زمان دیگر برتر و بالاتر شده و آنچه در زمینه پدافند هوایی مورد نیاز کشور بوده از جمله سامانه اس300، با تلاش شبانه‌روزی تامین شده است.
روحانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ایران قربانی سلاح کشتار جمعی در جنگ تحمیلی 8 ساله توسط عفلقیان مسلح شده از سوی نیروهای غربی و شرقی بوده است، اضافه کرد: ایران دنبال توانمندی هسته‌ای، هوایی، فضایی، موشکی برای صنعت داخلی و توانمندی‌ خود است.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: همه دیدند ایران غنی‌سازی 63 درصد هم انجام داد و اگر نیاز باشد در هر زمان می‌توانیم غنی‌سازی بالاتر هم انجام دهیم، اما در عین حال دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم. غنی‌سازی ما برای نیازمندی‌های کشورمان در بخش‌های پزشکی و در بخش‌های صنعت انرژی و در سایر بخش‌ها است.
دکتر روحانی افزود: فعالیت هسته‌ای ایران کاملاًً صلح‌آمیز است. ملت ما قدرت توانمندی و ایستادگی در برابر قدرت‌های جهان را دارد و همه دیدند آن زمان که لازم بود پهپاد بزرگ‌ترین قدرت نظامی جهان را ساقط کردیم و آن روز که لازم بود، پایگاه نظامی‌اش را موشک‌باران کردیم. این قدرت و توانمندی نیروهای مسلح غیور ایران اسلامی و توانمندی ملت و دولت ایران است.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: قصد جنگ و تنش نداریم، اما در عین حال در برابر قدرت‌های متجاوز هم سر فرود نخواهیم آورد. امروز در مذاکرات وین این نکته به خوبی روشن شده است که اگر آمریکایی‌ها و بقیه کشورهای 1+5 به تمام تعهدات خودشان بدون استثناء عمل کنند بدون فاصله و بعد از راستی‌آزمایی جمهوری اسلامی ایران هم به تمامی تعهدات خود عمل خواهد کرد.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: این پیام صریح جمهوری اسلامی ایران به اروپا و آمریکاست. بنابراین همان‌طور که بسیاری از تعهدات‌تان را قبول کردید و اعلام کردید که آنها را اجرا خواهید کرد، چند مورد باقیمانده را نیز بپذیرید تا منطقه و جهان شاهد صلح و آرامش و تعامل سازنده بیشتر باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: