kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۹۰۲۸
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۳
سایت انگلیسی:
یک وب سایت انگلیسی، واکسن تزریقی - استنشاقی رازی کووپارس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی را جزء هشت واکسن استنشاقی کووید- 19 در دنیا و پیشرو در شروع فاز دوم مطالعات بالینی معرفی کرد.


به گزارش خبرگزاری فارس از کرج، یک وبسایت انگلیسی که به صورت تخصصی درباره مطالعات بالینی فرآورده‌های بیولوژیک اطلاع‌رسانی می‌کند، در تازه‌ترین گزارش خود نوشت؛ از 96 کاندید واکسن Covid-19، هشت واکسن داخل بینی اسپری می‌شوند. از این تعداد، دو مرکز پیشرو بوده و در مطالعه بالینی فاز II قرار دارند. یکی از آنها در کشور چین و با مشارکت بنیاد سِپی و مورد دیگر توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم رازی در ایران در حال ساخت است. واکسن نوترکیب پروتئین اسپایک کرونا ویروس با نام Razi Cov Pars در سه دوز تجویز می‌شود. دو دوز اول تزریقی است و دوز سوم از طریق اسپری بینی استنشاق می‌شود. دوز استنشاقی دو هفته پس از تجویز، ایمونوگلوبولین IgA)A) دستگاه تنفسی فوقانی فعال می‌کند و انتظار می‌رود انتقال ویروس را به حداقل برساند. مرحله دوم واکسیناسیون استنشاقی اوایل ماه ژوئن بر روی ۵۰۰ داوطلب انجام و پس از دو ماه مرحله سوم آغاز می‌شود.»
گفتنی است، واکسن رازی کووپارس، نخستین واکسن تزریقی- استنشاقی پروتئین نو ترکیب جهان است که به دست محققان موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ساخته شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: