kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۸۶۸۱
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۴
در سایه تعلل مسئولان دولت رخ داده است
این روزها و در آستانه فصل جابه‌جایی مستاجران و به دلیل تعلل مسئولان دولت مشکلات خانه به‌دوشان اعم از افزایش بی‌حد و حساب قیمت کرایه‌ها و کمبود خانه اجاره‌ای مناسب تشدید شده است.


در حالی که کمتر از دوهفته تا فصل تابستان یعنی فصل جابه‌جایی مستاجران زمان باقی است گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد بسیاری از مستاجران از گرانی سرسام‌آور قیمت کرایه واحدهای مسکونی و نبود واحد مسکونی مناسب در سایه تعلل مسئولان دولت برای اعلام سقف کرایه مصوب و نظارت بر بازار اجاره گله‌مند هستند.
در همین رابطه باشگاه خبرنگاران جوان طی گزارشی نوشت؛ وحیدی یکی از مستاجران با بیان اینکه هنوز بعد از گذشت یک ماه نتوانسته‌ایم واحد مورد نظر خود را پیدا کنیم، گفت: متاسفانه وضعیت بازار اجاره بسیار نابه سامان شده وهر مالکی برای خود یک اجاره خارج از عرف تعیین می‌کند.
او ادامه داد: بسیاری از بنگاه‌ها هم اعلام می‌کنند که مالکان منتظر تعیین سقف اجاره هستند و تا زمانی هم که اعلام نکنند پای معامله نمی‌آیند.
فرازی مستاجری دیگر با تاکید بر اینکه هم‌اکنون قیمت‌ها در بخش اجاره نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، اظهار کرد: با وجود آنکه سال گذشته دولت سقف نرخ اجاره تعیین کرده بود، اما موجر ما بیش از ۴۰ درصد قیمت اجاره‌ها را افزایش داد و امسال هم بنا دارد بیش از ۶۰ درصد قیمت را افزایش دهد.
وی ادامه داد: ما در محدوده بیمه ساکن هستیم و در نهایت در این منطقه قیمت اجاره کمتر از متری سه میلیون تومان نیست.
محمودی یکی دیگر از مستاجران در محدوده راه‌آهن با ‌اشاره به اینکه هرچه مناطق پایین‌تر باشد قیمت‌های اجاره بالاتر می‌رود گفت: متاسفانه در یکی دو سال اخیر با افزایش چشمگیر قیمت‌های اجاره در مناطق شمالی کشور بسیاری از ساکنان این مناطق به مناطق پایین‌تر مهاجرت کرده‌اند و همین موضوع باعث شده که قیمت‌های اجاره در این مناطق هم روند صعودی داشته باشد.
وی یادآور شد: هم اکنون یک واحد ۶۰ متری در محله مختاری ۱۰۰ میلیون ودیعه و ماهانه یک میلیون تومان اجاره گذاشته شده است.
محمودی با ‌اشاره به اینکه در برخی موارد هم شاهد آن هستیم که البته مالکانی هم هستند که انصاف را رعایت می‌کنند، اما متاسفانه تعداد آنها زیاد نیست گفت: اعلام شده بود که اگر مالکی سقف اجاره را رعایت نکرد به شورای حل اختلاف مراجعه کند، اما پیگیری از این بخش هم جواب نداد.
تعلل دولت و ستاد کرونا
در حالی که بازار مسکن چشم انتظار اقدام عملی و فوری دولت پیش از فرارسیدن فصل جابه‌جایی‌ها برای کنترل این وضعیت آشفته است، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به پرسشی درباره تعیین سقف اجاره برای سال جدید گفت: تعیین سقف اجاره در ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی می‌شود و به زودی ابلاغ خواهد شد.
وی مدعی شد: همچنین شورای حل اختلاف هم در سال گذشته خارج از مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا حکم تخلیه نداد.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: کلیات وام ودیعه مسکن در ستاد ملی مبارزه با کرونا تصویب شده و به زودی سقف وام جدید اعلام می‌شود.
وزیر راه و شهرسازی در شرایطی وعده می‌دهد که محمود زاده معاون مسکن و ساختمان او هم از ماه گذشته تا به امروز چندین بار اعلام کرده است که تا یکی تا دو هفته آینده نرخ سقف بازار اجاره تعیین می‌شود.
اما به نظر می‌رسد بعد از گذشت چندین ماه این نرخ مشخص نشده و باید ستاد ملی مقابله با کرونا این نرخ را اعلام کند.
به نظر می‌رسد مسئولان همچنان امید دارند با نشستن پشت میز و صدور تصمیمات کاغذی بازار را اداره نمایند، در حالی که مشکل مردم با مصوبات پشت درهای بسته برطرف نخواهد شد.
جهت معکوس قیمت معامله و اجاره
از سوی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت اجاره در شرایطی روند افزایشی دارد که قیمت معاملات طی ماه‌های اخیر کاهشی بوده است.
به گفته محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی، قیمت مسکن در حال حاضر براساس آمار‌های رسمی صادر شده کاهش سه تا چهار درصدی داشته است، ولی آنچه در بازار مسکن رخ داده و همچنین آمار‌های اعلام شده در برخی مناطق تهران حاکی از آن است که قیمت‌ها بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است.
البته آماری هم که اخیرا بانک مرکزی منتشر کرده هم نشان دهنده کاهش یک درصدی قیمت مسکن است. بانک مرکزی در ماه گذشته هم در گزارشی دیگر متوسط قیمت مسکن پایتخت در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ را متری ۲۹ میلیون و ۳۲۲ هزار تومان اعلام کرد این در حالی است که میانگین قیمت مسکن در اسفند ماه سال گذشته به ۳۰ میلیون و ۲۷۴ هزار تومان رسیده بود.
براساس این گزارش به نظر می‌رسد که بسیاری از مستاجران و همچنین صاحبت‌خانه‌ها باید همچنان چشم انتظار بازار مسکن باشند تا شاید با کاهش التهابات سیاسی و همچنین تعیین سقف اجاره و پرداخت وام ودیعه مسکن این بازار از التهاب خارج شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: