kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۷۵۷۹
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۸
ثبت‌نام اینترنتی الزامی است
مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت درخصوص اجرای نوبت‌دهی هوشمند واکسیناسیون برای گروه سنی بالای 70 سال اطلاعیه‌ای صادر کرد.

 


به گزارش وبدا، در این اطلاعیه آمده است: «به اطلاع هموطنان گرامی متولد ۱۳۳۰ به قبل (گروه سنی ۷۰ سال به بالا) می‌رساند، دریافت نوبت واکسن کرونا از تاریخ شنبه اول خرداد 1400 مستلزم ثبت‌نام در سامانه salamat.gov.ir
خواهد بود و همه افراد ثبت‌نام شده به ترتیب سنی به صورت هوشمند نوبت‌دهی خواهند شد و محل و زمان دقیق واکسیناسیون به هر فرد از طریق پیامک اعلام می‌شود.
لازم به ذکر است حضور افراد در مراکز واکسیناسیون فقط بر اساس پیامک نوبت‌دهی است و مراکز واکسیناسیون از پذیرش افرادی که بدون نوبت مراجعه کنند معذور خواهند بود.»
جزئیات ثبت‌نام واکسیناسیون افراد 70 ساله به بالا
در همین زمینه سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از امروز واکسیناسیون افراد ۷۰ سال به بالا آغاز می‌شود و همه افراد ۷۰ سال به بالا می‌توانند در سایت واکسیناسیون کرونا ثبت‌نام کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه خبر، علیرضا رئیسی اظهار داشت: همه افراد بالای ۷۰ سال از امروز (شنبه، اول خرداد) در سامانه واکسیناسیون ثبت‌نام کنند و پیامک برای افراد ثبت‌نام‌کننده ارسال می‌شود.
رئیسی افزود: بر اساس تجربه دو هفته اخیر، تصمیم گرفتیم همه افراد در سایت salamat.gov.ir ثبت‌نام کنند و خودمان نوبت‌دهی کنیم تا ازدحام پشت در مراکز واکسیناسیون اتفاق نیفتد.
وی ادامه داد: وقتی افراد وارد سایت می‌شوند، هم باید شماره تماس و هم کد ملی وارد کنند. البته افراد می‌توانند شماره تلفنی وارد کنند که لزوماً مربوط به خود شخص نیست. در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر هم نیازی به ثبت‌نام در سایت نیست. بهورزان و مراقبان سلامت تمام این افراد را می‌شناسند و اطلاع‌رسانی در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت از طریق بهورزان و مراقبان سلامت انجام می‌شود.
تزریق واکسن به شرط ارائه پرینت ثبت‌نام
یا پیامک دعوت
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مقرر شده تا برای افراد بالای ٧٠ سال که پیامک برای آنها ارسال نشده است واکسن در مراکز واکسیناسیون تزریق نکنند و افراد باید در هنگام تزریق پرینت یا پیامک را نشان دهند و این شرط تزریق واکسن است.رئیسی اظهار داشت: ما برنامه مدون خاص برای تزریق واکسن در منزل نداریم و این موضوع موردی انجام شده است.
راه‌اندازی ۶٢۴ مرکز تجمیعی در کشور
وی درباره شلوغی در مراکز تجمیعی واکسیناسیون گفت: ما اکنون ۶٢۴ مرکز تجمیعی در کشور راه‌اندازی کرده‌ایم و باید توجه داشت واکسیناسیون روتین و مراقبت مادران باردار و سالمندان نباید تحت تاثیر کرونا قرار بگیرند، باید مراکز واکسیناسیون تجمیعی راه‌اندازی شود و پایگاه‌های سلامت به مراکز تجمیعی واکسیناسیون متصل شوند.
هنوز از موج چهارم کرونا عبور نکرده‌ایم
معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره موج چهارم کرونا بیان داشت: ما روزانه حدود دو هزار بستری داریم، در شاخه نزولی موج چهارم هستیم و از قله عبور کرده‌ایم، باید توجه داشت که ١٠ درصد افراد بستری شده جان خود را از دست خواهند داد و اگر منحنی ابتلا را ١٢ روز جلو یا منحنی بستری را ١٢ روز عقب بکشید منحنی‌ها روی هم می‌افتد و ما هنوز از موج چهارم کرونا عبور نکرده‌ایم.
رئیسی درباره اینکه با ورود واکسن‌های ایرانی به واکسیناسیون عمومی آیا همچنان واردات واکسن خواهیم داشت، گفت: برای واکسیناسیون گروه هدف به ١٢٠ میلیون دُز واکسن نیاز داریم و پیش‌بینی ما این است که ۴٠ درصد واکسن‌ها وارداتی باشند، رایزنی‌ها در حال انجام است و قرارداد‌هایی هم بسته شده است، اما نمی‌توان خیلی روی این قرارداد‌ها حساب کرد. بنابراین ترکیبی از واکسن خارجی و داخلی را در دستور کار قرار‌داده‌ایم و بیش از ٧٠ تا ٨٠ میلیون قرارداد بسته ایم چرا که از تحویل همه میزان قرارداد اطمینان نداریم و باید بدانیم که چندین سال درگیر بیماری خواهیم بود، هدف نخست کاهش مرگ و میر و قطع زنجیره خواهد بود و باید حداقل ٧٠ تا ٧۵ درصد مردم واکسینه بشوند.
کمبود واکسن برای افراد بالای ٧٠ سال نداریم
وی درباره واردات واکسن و تامین واکسن مورد نیاز برای واکسیناسیون افراد بالای ٧٠ سال اظهارداشت: در چند روز اخیر ٢.۵ میلیون دُز واکسن وارد شده و با احتساب واکسن قبلی ۵.۵ میلیون دُز وارد و توزیع شده است و کمبود واکسن برای گروه سنی بالای ٧۵ سال و ٧٠ سال نداریم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین درباره زمان تولید انبوه واکسن برکت و پاستور گفت: انتظار داریم خط تولید واکسن برکت تیرماه راه‌اندازی شود و پیش‌بینی ما این است از اواخر تیرماه بالای ۴ تا ۵ میلیون واکسن به دست ما برسد و پاستور که بسیار واکسن خوبی است تا چند ماه آینده تولید زیادی نخواهد داشت گرچه با کیفیت است.
هر واکسنی به دستتان رسید تزریق کنید
رئیسی درباره اینکه پس از ورود واکسن‌های ایرانی به برنامه واکسیناسیون آیا امکان انتخاب بین واکسن‌های ایرانی خواهد بود؟ افزود: انتخاب واکسن را باید از ذهنتان بیرون کنید و هر واکسنی به دستتان رسید تزریق کنید. هر واکسنی که تاییدیه گرفته است خوب است و اینکه واکسنی یک در هر ٢۵٠ هزار واکسن لخته می‌دهد را باید کنار بگذارید و انتخاب را به عهده متخصصان بگذارید. حتی واکسن با اثربخشی ٧٠ درصد کیفیت مناسب دارد.
وی درباره واکسیناسیون کارکنان صدا و سیما بیانداشت: ما مصوبه ستاد ملی کرونا برای واکسیناسیون کسانی که درگیر بحث انتخابات در صدا و سیما هستند داریم و تعداد افراد خیلی محدود که قرار است درگیر انتخابات و مناظره‌ها باشند، به دلیل اینکه ساختمان صدا و سیما تهویه مناسب ندارد و زمان برنامه‌های انتخاباتی طولانی است و این افراد ساعت‌های طولانی باید در برنامه‌های انتخابی و مناظره‌ها باشند مشمول واکسیناسیون شدند و واکسن برای تعداد معدودی افراد تعلق گرفته است.

نام:
ایمیل:
* نظر: