kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۷۵۵۰
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۱

 


رئیس‌سازمان امور عشایر کشور از خرید تضمینی یک میلیون راس دام سبک عشایر کشور برای نخستین بار در سال جاری خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، شاهپور علایی مقدم با اعلام این خبراظهار کرد: با واگذاری اختیارات شورای خرید تضمینی محصولات کشاورزی به وزارت کشور برای نخستین بار دام سبک عشایر امسال به صورت تضمینی توسط دولت خریداری می‌شود.
وی افزود: با خرید تضمینی یک میلیون رأس دام سبک عشایر به ازای کیلویی ۴۵ هزار تومان و به ازای هر کیلو دام زنده ۳ کیلوگرم نهاده دولتی تعیین شده است که با اجرای آن دلالان و واسطه‌ها حذف می‌شود. وی ادامه داد: هر یک نفر جمعیت عشایر نیاز گوشت ۱۶ نفر ایرانی را تأمین می‌کند. وی با ‌اشاره به اینکه از ۸۴ میلیون هکتار مرتع کشور ۳۴ میلیون هکتار در دست عشایر کشور است، از اختصاص سه هزار میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۰ به جمعیت عشایری کشور خبر داد و گفت: این بودجه در بخش‌های تأمین آب آشامیدنی، ایل راه‌ها، فعالیت‌های عمرانی، مدرسه سازی و... هزینه می‌شود.
علایی مقدم همچنین با‌ اشاره به اختصاص
۵۰۰ میلیارد تومان به بحث مدرسه سازی در بخش عشایری کشور عنوان کرد: این بودجه در ارتقای وضعیت فیزیکی مدارس، سیستم‌های بهداشتی و گرمایشی مدارس عشایری کشور صرف می‌شود. وی با ‌اشاره به کاهش بارش‌ها و خشکسالی اخیر کشور افزود: متأسفانه امسال شاهد کاهش ۵۲ درصدی بارش‌ها و تأثیر مهم این کاهش و خشکسالی در جمعیت عشایری کشور خواهیم بود که این امر موجب کاهش تولید علوفه مرتعی خواهد شد. رئیس‌سازمان امور عشایری کشور اضافه کرد: با کاهش بارندگی‌های سالجاری پیش‌بینی می‌شود ۱.۶ میلیون تن کاهش در بخش تولید علوفه مرتعی باشیم که این موضوع ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به این بخش خسارت وارد می‌کند.شاهپور از اختصاص
۸۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض و تسهیلات از محل اعتبارات مدیریت بحران به بخش عشایری کشور خبر داد و افزود: این تسهیلات در قالب وام‌های کم‌بهره برای جبران خسارات بخش عشایری در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: