kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۷۱۲۱
تاریخ انتشار : ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۵
نتانیاهو به دنبال میانجی
ششمین روز نبرد در سرزمین‌های اشغالی در حالی گذشت که رژیم صهیونیستی اعلام کرده حماس 14000موشک شلیک نشده در زرادخانه‌های خود دارد. این مسئله باعث هراس این رژیم شده طوری که نتانیاهو را به تکاپو‌انداخته تا در کنار کودک کشی، از طریق میانجی نیز بتواند، جلوی حملات گسترده موشکی مقاومت را بگیرد.سرویس خارجی-

دیروز ششمین روز جنگ بین مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی بود. حملات این رژیم به مسجدالاقصی و تلاش برای آواره کردن 500 فلسطینی از محله شیخ جراح در قدس عامل اصلی شروع عملیات «شمشیر قدس» بود. رژیم صهیونیستی برای رهایی از باران موشک‌های مقاومت، استراتژی «حملات وحشیانه» را در دستور کار قرار‌داده و حتی از هدف قرار‌دادن دفاتر رسانه‌های بین‌المللی و کشتار کودکان ابایی ندارد. جنبش‌های مقاومت نیز بدون معطلی پاسخ این جنایات حساب شده را می‌دهند طوری که تاکنون شهرک‌های مختلف رژیم صهیونیستی را با بیش از 2000 موشک هدف حملات خود قرار‌داده‌اند. شدت حملات به گونه‌ای بوده که روزنامه «هاآرتص» اخیرا اعلام کرد «اسرائیل به پایان خود رسیده است».
جنگ دو ماهه
در همین حال منابع صهیونیستی گزارش داده‌اند که مقامات اطلاعاتی این رژیم نسبت به تعداد بالای زرادخانه موشکی گروه‌های مقاومت فلسطین هشدار داده‌اند. شبکه «العربیه» در این خصوص گزارش داده برخی مقامات صهیونیست برآورد کرده‌اند زرادخانه‌های جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) ۱۴000 موشک در خود جای داده است. خبرگزاری فلسطینی «شهاب» به نقل از کانال ۱۳تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز در این ارتباط گزارش داده سازمان استخبارات رژیم صهیونیستی به سطوح سیاسی این رژیم درباره حوادث شهر قدس و پیامدهای آن هشدار داده است. بر اساس این گزارش، این سازمان اشاره می‌کند که گروه‌های مقاومت فلسطین خود را برای یک جنگ دو ماهه آماده می‌کنند و ۱۴ هزار موشک در اختیار دارند. همچنین منابع کشتیرانی خبر دادند شرکت‌های کشتیرانی از ترس حملات موشک‌های مقاومت، خواستار تغییر بنادر تحویل محموله‌های نفتی خود به رژیم صهیونیستی شده‌اند. روز جمعه منابع صهیونیستی مدعی شدند در حملات جنبش‌های مقاومت تنها ۹ صهیونیست به هلاکت رسید‌ه و بیش از 600 نفر دیگر مجروح شده‌اند. در حالی که صهیونیست‌ها متخصص سانسور اخبار مربوط به تلفاتشان در جنگ‌ها هستند و آمار اعلام شده بسیار کمتر از میزان واقعی تلفات این رژیم است.
صهیونیست‌ها خانه‌هایشان را تخلیه می‌کنند
از سوی دیگر، ارتش رژیم صهیونیستی از
شهرک نشینان اطراف نوار غزه خواسته تا خانه‌های خود را تخلیه کنند و به پناهگاه بروند و در مکان‌های بسته بیش از ده نفر تجمع نداشته باشند. گروه‌های مقاومت هم در مقابل، جنگ الکترونیکی گسترده‌ای را آغاز و شماری از سرور‌های رژیم صهیونیستی را هک کرده‌اند. «ایتای بارون» کارشناس موسسه پژوهشی امنیت رژیم صهیونیستی در مصاحبه‌ای گفته: «باید اعتراف کنیم جنبش حماس توانسته زندگی میلیون‌ها اسرائیلی را مختل کند. توانایی اسرائیل در ضربه زدن به برنامه موشکی حماس به دلیل مخفی بودن آن، بسیار محدود است».
این در حالی است که برخی از رسانه‌های رژیم صهیونیستی به نقل از منابع دیپلماتیک خبر داده‌اند که آتش‌بس در غزه احتمالا تا دوشنبه حاصل شود. این خبر در حالی منتشر می‌شود که یک منبع در حماس به شبکه خبری المیادین خبر داد پیشرفتی در مذاکرات آتش بس با اشغالگران صهیونیست حاصل نشده است. پیشتر رسانه‌های صهیونیستی گزارش داده بودند که مصر پیشنهاد آتش‌بس 12 ساعته میان رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطینی را مطرح کرده است. برخی کارشناسان معتقدند که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از طریق میانجی‌ها سعی دارد جنبش حماس را برای توقف حملات متقاعد کند. روز جمعه نیز یک پایگاه صهیونیستی از تلاش جدی نتانیاهو برای پایان دادن به جنگ خبر داده بود. این در حالی است که نتانیاهو در تریبون‌های رسمی، اعلام می‌کند، به حملات ادامه می‌دهد!
فرمان جنگ در کرانه باختری
اما در ادامه تحولات ششمین روز نبرد، این بار شاخه نظامی جنبش فتح در کرانه باختری اعلام جنگ کرده است. کرانه باختری در صورتی که تبدیل به میدان نبرد نظامی با رژیم صهیونیستی شود کابوس بزرگی برای این رژیم به وجود خواهد آمد. (اگر چه درگیری‌های مسلحانه پراکنده‌ای در این منطقه به وقوع پیوسته و همچنان ادامه دارد). گردان‌های «شهداء الاقصی» شاخه نظامی جنبش فتح، نیروهای خود را در شهرهای و روستاهای کرانه باختری به حال آماده‌باش درآورده است. روزنامه الاخبار لبنان در این باره گزارش داده «شهداء الاقصی در یک ابلاغیه نظامی از نیروهای خود خواسته است که شهرک‌نشینان ترسو صهیونیست و سربازان بزدل اسرائیل را به حال خود رها نکنید....باید مسیرها، شهرک‌های صهیونیست‌نشین و اردوگاه‌های اسرائیل در کرانه باختری را هدفی برای خود و به جهنمی غیر قابل تحمل تبدیل کنند». در همین ارتباط، «ابوعبیده» سخنگوی نظامی گردان‌های القسام نیز از ساکنان کرانه باختری خواسته که زمین را زیر پای صهیونیست‌ها به جهنم تبدیل کنند. ابوحمزه سخنگوی نظامی «سرایا القدس» هم از ساکنان کرانه باختری خواست که با دشمن صهیونیستی، دامنه درگیری را گسترش دهند.
تداوم موشکباران سرزمین‌های اشغالی
«کتائب القسام» شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین اما از شامگاه جمعه موج جدیدی از حملات خود را علیه مواضع رژیم صهیونیستی و مناطق اشغالی آغاز کرده است. پایگاه نظامی «رعیم» در شرق غزه،شهرک‌صهیونیستی «سدیروت» در شمال نوار غزه، منطقه «بئر السبع» اشغالی، شهرک عسقلان اشغالی و پایگاه «حتسریم» و... هدف حملات موشکی مقاومت قرار گرفتند. «سرایا القدس» شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز موج جدیدی از حملات موشکی را علیه مواضع رژیم صهیونیستی و اراضی اشغالی از سر گرفته است. این گروه اعلام کرده شهرک‌های صهیونیستی «عسقلان»، «نتیوت»، «یاد مردخای»، «نحال العوز»، «ایرز» و «کریما» را هدف قرار‌داده است. سرایا القدس در بیانیه‌ خود نوشته «شهر تل‌آویو اشغالی را نیز با 30 موشک هدف قراردادیم». همچنین اصابت یک موشک شلیک شده از منطقه غزه در شهرک صهیونیست‌نشین «اشدود» موجب آتش‌سوزی مهیبی شد. مقاومت فلسطین در پاسخ به تداوم جنایات رژیم صهیونیستی، دیروز همچنین پایگاه نظامی «کیسوفیم» صهیونیست‌ها را با پهپاد انتحاری و خمپاره هدف قرار‌دادند. پایگاه هوایی «حتسریم» صهیونیست‌ها نیز بامداد روز شنبه هدف حملات راکتی قرار گرفت. برق هزاران خانه در اطراف غزه بر اثر اصابت موشک به شبکه برق‌رسانی شهرک صهیونیست‌نشین «بئر السبع» نیز قطع شده است.
جنایات هولناک
صهیونیست‌ها که غالبا برای متوقف کردن حریف، دست به کودک‌کشی می‌زنند این بار نیز به منزلی در اردوگاه «الشاطی» در غرب غزه حمله کرده و شماری زن وکودک فلسطینی را به شهادت رساندند. منابع پزشکی فلسطین می‌گویند در پی این حمله ۱۰ تن شهید و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند.
در این حمله «محمد الحدیدی» همسر و سه فرزند خود را از دست داد. تصویر وی به همراه نوزاد کوچکش که تنها اعضای باقی مانده خانواده هستند در شبکه‌های اجتماعی به سرعت در حال انتشار است. صبح دیروز مردم فلسطین پیکرهای شهدای قتل عام دو خانواده فلسطینی «ابوحطب» و «الحدیدی» در اردوگاه «الشاطئ» را تشییع کردند.
«اسماعیل هنیه» رئیس‌دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، اعلام کرده قتل عام اشغالگران در اردوگاه «الشاطئ» بیانگر عجز و شکست آنها است. گروه مقاومت «کتائب عز‌الدین القسام» فلسطین نیز از شلیک ده‌ها موشک به سوی تل‌آویو در پاسخ به قتل‌عام صهیونیست‌ها در اردوگاه «الشاطئ» غزه خبر داد.
خبرگزاری فلسطینی «شهاب»‌ نیز گزارش داده جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به «تله قلیبو» در «بیت لاهیا» واقع در شمال نوار غزه ۳۵ بار حمله کرده‌اند؛ که طبق گزارش منابع فلسطینی در این حمله یک مسجد به طور کامل تخریب شده و به مناطق اطراف آن و همچنین پنج خانه خسارت وارد شده است و از سوی دیگر، ۳ غیرنظامی به شهادت رسیده‌اند و چند تن دیگر مجروح شدند. در جدیدترین بیانیه اعلام شده شمار شهدا به ۱۳۹ نفر افزایش پیدا کرده که از این تعداد، ۳۹ نفر کودک و ۲۲ نفر دیگر زن هستند.
در پنجمین روز حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه، شبکه الجزیره در گزارشی درباره تلفات مادی این حملات اعلام کرد، ارتش اسرائیل ۵۰۰ واحد مسکونی در غزه را تخریب کرده است و ۱۰ هزار خانه نیز بدون آب مانده‌اند.
وزارت داخلی نوار غزه در بیانیه‌ای اعلام کرده جنگنده‌های رژیم صهیونیستی مقر فرماندهی وزارت داخلی و امنیت ملی را در مجتمع انصار هدف قرار‌داده‌اند که این اقدام منجر به تخریب کامل این مجتمع و خسارت‌های جدی به برخی مقرهای دولتی مجاور شده است.
حمله به ساختمان خبرنگاران خارجی در غزه
منابع فلسطینی دیروز نیز گزارش دادند که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی یک برج در نوار غزه را که تعدادی از رسانه‌های جهانی در آن دفتر دارند، منهدم کردند. «ابوعبیده»، سخنگوی گردان‌های عزالدین القسام در واکنش به این جنایت اعلام کرده پس از بمباران برج غیرنظامی در غزه، ساکنان تل‌آویو و مرکز باید روی یک پا بایستند و منتظر پاسخ زلزله ما باشند. همچنین گروه مقاومت «کتائب عز‌الدین القسام» فلسطین از شلیک ده‌ها موشک به سوی تل‌آویو و اشدود در پاسخ به قتل‌عام صهیونیست‌ها در اردوگاه «الشاطئ» غزه خبر داد و سخنگوی این گروه از آمادگی برای 6 ماه موشک‌باران مستمر تل‌آویو خبر داد.
افزایش فشارها به نتانیاهو
خبر دیگر اینکه روزنامه صهیونیستی معاریو در گزارشی با اشاره به آشفتگی اوضاع داخلی صهیونیست‌ها تاکید کرد که پیروزی امروز حماس نتیجه سیاست‌های بنیامین نتانیاهو است. این رسانه صهیونیستی تاکید کرد، همه که واقعیت آن است که دروازه‌های جهنم باز شده است.
همزمان با تشدید درگیری‌ها در فلسطین اشغالی در کشورهای مختلف موج محکومیت‌ها همچنان ادامه دارد. منابع اردنی گزارش دادند صدها تن از مردم این کشور برای حمایت از مردم فلسطین و مسجدالاقصی به سمت مرزهای فلسطین اشغالی حرکت کرده‌اند. روزنامه اردنی «الغد» با انتشار فیلمی از حرکت مردم به سوی مرزهای فلسطین اشغالی، در این خصوص نوشت که اردنی‌ها برای دومین روز متوالی به منظور حمایت از مسجدالاقصی به سمت منطقه «الکرامه» (گذرگاه مرزی) حرکت کرده‌اند. مردم شهر درعای سوریه نیز با برگزاری تجمعی، حمایت خود از مردم فلسطین ابراز داشته و علیه تجاوز صهیونیست‌ها شعار سر دادند. 10 حزب مصر نیز تأکید کردند که دولت این کشور باید از انتفاضه مردم فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی حمایت کند.
رهبر جریان صدر عراق و ائتلاف الفتح در پارلمان با صدور فراخوان‌هایی از مردم عراق در استان‌های مختلف خواستند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تجمع بزرگی در حمایت از فلسطین شرکت کنند. «عزیز هناوی» رئیس‌دیده‌بان مبارزه با عادی‌‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در مغرب نیز بر لزوم کمک به ملت فلسطین تأکید کرد. محمد علی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن هم تأکید کرده که عربستان، بمباران و تجاوز خود به یمن را متوقف کند و این کار را علیه رژیم صهیونیستی انجام دهد که فلسطین را بمباران می‌کند. تظاهرات همبستگی با فلسطین حتی در توکیو نیز برگزار شد که یک امر تقریبا کم سابقه به شمار می‌رود. در همین حال، پلیس «کپنهاگ» پایتخت دانمارک روز جمعه به جمعیتی که برای ابراز همبستگی با مردم فلسطین در خیابان‌های این شهر و مقابل سفارت رژیم صهیونیستی حضور یافته بودند، حمله کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: