kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۶۹۵۲
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۸
با حضور رئیس ‌ستاد اجرایی فرمان امام(ره):
رئیس ‌ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) با‌اشاره به تولید انبوه واکسن کوو ایران برکت گفت: تولید این واکسن تا شهریور ماه امسال به رقمی بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون دوز خواهد رسید.
محمد مخبر دیروز سه شنبه در مراسم رونمایی ازنخستین محصول تولید شده واکسن کووایران برکت (۳۰۰ هزار دوز واکسن) در فاز یک کارخانه تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در محل شهرک دارویی برکت در البرز افزود: تولید این واکسن به همت جوانان و دانشمندان داخلی به وقوع پیوست که با توجه به اینکه از اثرات مرحله یک و ۲ آزمایشی مطمئن شدیم تولید انبوه آن را آغاز و در اردیبهشت ماه حدود یک میلیون دوز واکسن را تولید و در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهیم داد.
مخبر گفت: با توجه به اینکه هدف مان این است تا صادر شدن مجوزها، تولیداتمان به گونه‌ای باشد که بتوانیم بخشی از نیاز کشور را برطرف کنیم به همین منظور در خرداد ماه این رقم به سه تا چهار میلیون دوز خواهد رسید.
وی با بیان اینکه خط دوم واکسن کوو ایران برکت در تیرماه وارد مدار خواهد شد اظهار داشت: همچنین در تیرماه قادر به تولید و تحویل ۱۰ تا ۱۲ میلیون دوز واکسن خواهیم بود که این رقم تا مرداد به ۲۰ میلیون و تا شهریور به رقمی بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون دوز خواهد رسید.
مخبر ادامه داد: البته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز این اطمینان خاطر را به ما باید بدهد با توجه به اینکه این حجم از تولید ممکن است در زمانی ارائه شود که امکان مصرف در داخل کشور وجود نداشته باشد، امکان صادرات به کشورهای منطقه با هدف بهره‌مندی مردم این کشورها از این واکسن‌ها فراهم شود.
رئیس‌ستاد اجرایی فرمان امام(ره) خاطر نشان کرد: به جرات می‌توان گفت که واکسن تولید شده جزو بهترین واکسن‌هایی است که بیشترین اثر و کمترین عارضه را داشته است.
مخبر با بیان اینکه توانایی تولید واکسن فایزر در کشور نیز وجود دارد گفت: بر این اساس آزمایش‌هایی بر روی موش، میمون، خرگوش و خوکچه انجام شده که به بهترین جواب‌ها نیز رسیده ایم و به محض اینکه وزارت بهداشت و کمیته اخلاق اجازه دهند تست انسانی آن را نیز شروع خواهیم کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه در کنار ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در دیگر شرکت‌های دارویی از جمله رازی، سیناژن، پاستور و شرکت‌های دانش‌بنیان زیادی این محصول در حد آزمایشگاهی تولید شده و قرار است که به نتیجه برسد خاطر نشان کرد: در حالی که در کل دنیا واکسن در پنج الی ۶ کشور تولید و هیچ تناسبی بین تولید و تقاضا وجود ندارد اما می‌بینیم که این موفقیت بزرگ در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حال انجام است و صادرات نیز به امید خدا به زودی اتفاق خواهد افتاد.
وی افزود: در زمانی که کل ظرفیت تولید ماسک در کشور بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار عدد در روز بود در کمتر از ۲۲ روز توانستیم کارخانه‌ای با حجم پنج میلیون عدد آن هم در زمانی که کشورهای خارجی جلوی واردات این محصول به کشور را گرفته بودند راه‌اندازی کنیم.
رئیس‌ستاد اجرایی فرمان امام(ره) بیان داشت: در بخش کیت تشخیص نیز همگی شاهد بودند که در دولت مصوب شد که از پول خودمان در کره جنوبی حجمی از کیت‌ها را وارد کنیم که آن را نیز آمریکایی‌ها جلویش را گرفتند اما با این وجود دانشمندان ما موفق شدند تا ظرف ۲ تا سه هفته این تست سریع را تولید کنند.
مخبر گفت: در هر جای دنیا که دارویی اثر بخش بود در ستاد اجرایی آن را تولید کردیم، به عنوان مثال داروی رمدسیور که در بازارهای سیاه تهران هر عدد آن حدود ۸۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد، کمتر از یک ماه و نیم ستاد موفق شد آن را تولید و با رقمی معادل ۶۰۰ هزار تومان در اختیار مردم قرار بدهد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به تولید واکسن ضد سرطان رحم ‌اشاره و افزود: در سفری که حدود پنج سال پیش به یکی از کشورهای خارجی داشتیم دیدیم که به دختران کم سن و سال واکسن ضد سرطان رحم با هدف مصون ماندن آنها تزریق می‌شود که به همین منظور به محض بازگشت با همکاری یکی از دوستان نسبت به تولید این واکسن اقدام که در مرحله بهره‌برداری است و در واقع کار بسیار بزرگی در این بخش صورت گرفته است.
مخبر ادامه داد: همچنین همین کارخانه قادر خواهد بود که واکسنی که از طریق دی.ان.ای باید تولید شود را نیز تولید کند، علاوه‌بر اینکه تولید از واکسن کشته شده را امروز شاهد هستیم که یک خط صنعتی آن بهره‌برداری و نخستین تولیدش را به صورت انبوه آغاز کرده و ما نیز آماده هستیم آن را به صورت انبوه تحویل دهیم، از ۶ مسیر دیگر نیز مانند دی.ان.ای و ویروس بر اساس سرخک نیز به تست انسانی رسیده ایم.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز به یمن تلاش‌های دانشمندان و جوانان این مرز و بوم به جایی رسیده که هر واکسنی که مورد نیاز مردم باشد امکان ساخت آن در داخل وجود دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: