kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۶۵۲۰
تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۱
در دیدار رئیس‌قوه‌قضائیه با مسئولان وزارت بهداشت و مدیران تولید واکسن مطرح شد
رئیس ‌قوه قضائیه گفت: واکسن از هر کجا تهیه و از سوی مجموعه متخصصین وزارت بهداشت تایید شود، مردم استفاده می‌کنند البته برای مردم دلنشین‌تر است، تا واکسن تولید داخل را استفاده کنند.


به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دیدار وزیر و جمعی از مسئولان بهداشت و درمان کشور و دست‌اندرکاران تولید واکسن مقابله با کرونا، از تلاش‌های پزشکان و کادر درمان برای صیانت از جان مردم در برابر ویروس کرونا تقدیر کرد.
 فساد در حوزه غذا و دارو
 مصداق بارز جنایت است
رئیسی با تقدیر از تلاش‎های ضد فساد صورت گرفته به ویژه در حوزه غذا و دارو اظهار داشت: فساد در حوزه غذا و دارو مصداق بارز جنایت است و از کسانی که با جان مردم بازی می‌کنند و سوداگرانی که برای منفعت شخصی دست به سودجویی می‌زنند، نمی‌توان گذشت.کسانی که برای کسب منفعت به مردم رحم نمی‌کنند یک جرم معمولی انجام نمی‌دهند و مرتکب خیانت شده‌اند که نه ما و نه ملت از آنها نمی‌گذریم و خدا هم از آنها نخواهد گذشت.
وی، مسئله واکسیناسیون را دغدغه مردم و موضوعی مهم دانست که نقش زیادی در آرامش و امنیت ذهنی مردم خواهد داشت، در عین حال گفت: واکسن از هر کجا تهیه و از سوی مجموعه متخصصین وزارت بهداشت تایید شود، مردم استفاده می‌کنند، البته که برای مردم دلنشین‌تر است، تا واکسن تولید داخل را استفاده کنند.
رئیس‌قوه قضائیه ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با داشتن متخصصان و دانشمندانی که دارد شایسته آن است که نه فقط خود ایران بلکه منطقه و جهان از دستاورد‌های ارزشمند آن در حوزه‌های مختلف بهره‌مند شوند.
  وضعیت بعد از تعطیلات نوروز
 نتیجه کم توجهی به نظرات متخصصان بهداشت
رئیسی همچنین با تأکید بر لزوم توجه به نظرات متخصصان و کارشناسان حوزه بهداشت و درمان گفت: نظر متخصصین باید زمینه‌ساز تصمیم‌‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها در حوزه زندگی اجتماعی باشد و حقیقتاً با بعضی محدودیت‌ها می‌توان از بسیاری خسارت‌های غیرقابل جبرانی که شاهد آن هستیم، کم کرد.
وی افزود: درست است که امور کشور دست حاکمیت و وزارتخانه‌های مختلف است، ولی آنچه نقش تنظیم‌گری دارد، این است که تصمیمات متاثر از وضعیت و شرایطی باشد که متخصصان پیش‌بینی می‌کنند تا از بروز خسارت‌ها پیشگیری شود.
رئیس ‌قوه قضائیه، حفظ سلامت مردم را ضروری خواند و تصریح کرد: این وضعیتی که یک باره بعد از تعطیلات نوروزی در کشور به وجود آمد، نشان می‌دهد که باید به طور جدی به نظرات متخصصان بهداشت و درمان توجه شود.
رئیسی، با اشاره به اهمیت سفر‌های استانی مسئولان قضایی برای بررسی و پیگیری مشکلات استان‌ها، در عین حال گفت که با وجود اخلال در این روند، سفر‌های خود را به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا متوقف کرده است.
 عبور از موج چهارم کرونا
و کاهش 50 درصدی مرگ و میر نسبت به موج سوم
پیش از سخنان رئیس‌دستگاه قضا، وزیر بهداشت به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این وزارتخانه در زمینه مبارزه با فساد در حوزه سازمان غذا و دارو و همچنین وضعیت بیماری کرونا، موج چهارم این بیماری و مراحل ساخت واکسن داخلی پرداخت.
سعید نمکی با تقدیر از حمایت‌های دستگاه قضایی از وزارت بهداشت در مقابله با مافیای دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: از روز اول حضور در وزارتخانه، بنا را بر ستیز با این مافیای پیچیده گذاشتیم که در نتیجه اقدامات و همچنین حمایت‌های دستگاه قضایی، ۲۵ درصد از واردات غیرضروری این حوزه کاهش یافت و ۳۰ درصد به میزان تولید داخل افزوده شد و این درحالی بود که پیش از این، برخی دارو‌ها که با قیمت یک‌پنجم در داخل کشور امکان تولید داشت بعضا با ۱۰ یا ۱۵ برابر این قیمت وارد می‌شد.
نمکی همین رویکرد توجه به تولید داخل و تقویت زیرساخت‌های داخلی تولید دارو و تجهیزات پزشکی را یکی از عوامل موثردر غلبه بر کمبود ماسک، گان و تجهیزات پزشکی در ۶۰ روز نخست همه‌گیری ویروس کرونا در کشور عنوان کرد.
وی با اشاره به شیوع موج چهارم بیماری کرونا از طریق ویروس جهش‌یافته انگلیسی افزود: درحالی‌که میزان بستری بیماران در این موج نسبت به موج قبلی دو و نیم برابر افزایش داشته است تقریبا ویروس انگلیسی را مهارشده می‌بینیم و امروز از موج چهارم کرونا عبور کرده‌ایم به نحوی که در اکثر استان‌ها شیب همه‌گیری سیر نزولی پیدا کرده است.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در موج چهارم شیوع ویروس کرونا، با توجه به تجربیاتی که کادر درمان به دست آورده بود و همچنین امکانات ایجاد شده، درصد مرگ و میر به نسبت تعداد افراد بستری، در مقایسه با موج قبلی ۵۰درصد کاهش داشته است.
نمکی، افزوده شدن ۳ هزار تخت آی‌سی‌یو به ۸ هزار تخت موجود در کشور، تولید ۴۰۰ دستگاه اکسیژن‌ساز برای بیمارستان‌ها و همچنین افزوده شدن هزاران تخت عادی در بیمارستان‌ها را از توفیقات سیستم بهداشت و درمان کشور با وجود فشار تحریم و همه‌گیری کرونا عنوان کرد و با اشاره به توفیقات قابل توجه کشور در تولید واکسن کرونا اظهار داشت: علاوه ‌بر خرید واکسن، با همت دانشمندان کشورمان، ایران در آینده نزدیک از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان واکسن کرونا در جهان خواهد بود.
 واکسیناسیون ۹۰ درصد از کادر درمانی
 و ۶۰ درصد از افراد بالای ۸۰ سال کشور
در این نشست معاون بهداشت وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، با تقدیر از قوه قضائیه در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: این مایه تقدیر است که پیش از هر سفر استانی از سوی قوه قضائیه هماهنگی‌های لازم با ستاد ملی مبارزه با کرونا در رابطه با انتخاب مقصد سفر‌ها صورت می‌گیرد به نحوی که حتی برخی سفر‌های استانی ریاست محترم قوه قضائیه با استناد به اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا لغو شده است. قانونمداری در این سطح می‌تواند به رواج عمل به دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا کمک کند.
علیرضا رئیسی با بیان اینکه در دهه اول خرداد شرایط کشور بهبود یافته و آرامش نسبی بعد از موج چهارم شیوع کرونا در کشور حاکم خواهد شد، از واکسیناسیون ۹۰ درصد از کادر درمانی و ۶۰ درصد از افراد بالای ۸۰ سال کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد با واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال تا انتهای خردادماه، تعداد مرگ و میر بر اثر بیماری کرونا تا ۷۵ درصد کاهش یابد چرا که تا کنون ۷۵ درصد از مرگ و میر‌های این بیماری در کشور مربوط به افراد ۶۰ سال به بالا بوده است.
وی افزود: برای واکسیناسیون داخلی در کشور در سال اول لازم است ۴۰ درصد از نیاز کشور از خارج وارد شود.
  روند موفقیت‌آمیز
تولید واکسن‌های بومی کرونا
در این نشست رئیس‌انستیتو پاستور نیز گزارشی از عملکرد این انستیتو در دوره همه‌گیری کرونا ارائه کرد و گفت: اولین اقدام، تلاش برای خودکفایی در تولید کیت تشخیص کرونا بود که به سرعت موفق به تولید این کیت‌ها در داخل شدیم و به واسطه آن هم‌اکنون در کشور یک شبکه گسترده تشخیص بیماری مولکولی شکل گرفته است که از دیرباز یکی از آرزو‌های نظام بهداشت و درمان کشور شکل‌گیری شبکه ملی تشخیص بود.
بیگلری از تمرکز ویژه این انستیتو بر تولید واکسن مشترک با کشور کوبا خبر داد و افزود: این واکسن یکی از کم‌خطرترین واکسن‌های تولید شده در جهان است که هم اکنون در فاز سوم تست انسانی است.
رئیس‌موسسه رازی نیز از تلاش‌های این موسسه برای تولید واکسن پروتئین نوترکیب کرونا خبر داد و گفت: فاز یک و دو تست این واکسن در حال انجام بوده و در اواخر مرداد و اوایل شهریور، واکسن انستیتو رازی نیز به مرحله تولید صنعتی خواهد رسید.
جلیلی رئیس‌مجموعه واکسن ‌سازی بنیاد برکت هم در این نشست با اشاره به انجام تحقیقات ویژه برای تولید واکسن کرونا در این مجموعه، گفت: با راه‌اندازی فاز یک صنعتی تولید این واکسن، ماهانه یک میلیون دُز، با راه‌اندازی فاز ۲ تا دهم خرداد، ماهانه ۳ میلیون دوز و با افزایش ظرفیت در تیرماه، ظرفیت تولید به ماهانه ۱۰ میلیون دُز و در شهریور ماه به ۲۰ میلیون دُز در ماه خواهد رسید.
جانشین سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع «سپند» نیز به ارائه گزارشی از تولید واکسن کرونا تحت نظارت شهید فخری‌زاده پرداخت و گفت: از ابتدای شیوع این بیماری، مجموعه سپند با تاکید شهید فخری‌زاده، تولید واکسن کرونا را در دستور کار قرار‌داد که در نهایت ۲۶ اسفند ماه، فاز نخست تست بالینی این واکسن با تزریق به فرزند شهید فخری‌زاده انجام شد و با نتایج خوبی که از فاز اول حاصل شده، فاز دوم نیز پس از ماه مبارک رمضان اجرا خواهد شد.
کریمی افزود: در ابتدا مجموعه سپند ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار دوز در سال از این واکسن را داشت که با تلاش دانشمندان این مجموعه و تغییر در فرآیند تولید، ظرفیت به ۱۰ برابر افزایش یافت و ما از خرداد ماه، هر ماه یک میلیون دوز واکسن به سیستم درمانی کشور تحویل خواهیم داد.
نام:
ایمیل:
* نظر: