kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۶۴۳۶
تاریخ انتشار : ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۴
روحانی:
رئیس‌جمهور در هیئت دولت گفت صهیونیست‌ها دشمن منطقه، امنیت ملت فلسطین، دشمن ملت‌های منطقه و جلادان و سفاکان تاریخ هستند که میلیون‌ها نفر را از خانه و کاشانه‌شان آواره کرده‌اند.
حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور روز گذشته طی سخنانی در هیئت دولت با‌اشاره به بخش‌هایی از وصیت امیرالمومنین علی(ع) درخصوص ضرورت و اهمیت وحدت، اخوت و برادری در جامعه،‌گفت: لحنی که امروز در جامعه شاهد آن هستیم مورد قبول نیست و همه باید برای تغییر این وضعیت و اخلاق در جامعه تلاش کنیم.
وی با ابراز امیدواری به اینکه بعد از پایان ماه مبارک رمضان یک جامعه متحد، دوست و برادر را در کنار هم ببینیم،گفت: با یک بهانه کوچک یک مسئله را بزرگ نکنیم و بذر کینه را در جامعه نیفشانیم، همه باید دست به دست هم برای سرافرازی ایران تلاش کنیم.
رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با‌اشاره به گزارش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در جلسه روز یکشنبه هیئت وزیران درباره اقدامات دولت در سال 99، افزود: سال 1399 از سخت‌ترین سال‌ها در تاریخ کشور بود و بودجه دولت در این سال تنها 8 درصد به درآمدهای نفتی اتکا داشت که این در تاریخ بی‌سابقه است.
روحانی با‌اشاره به اینکه منتقدین دولت باید این شرایط سخت و همزمانی آن با شیوع کرونا را در نظر بگیرند، اظهار داشت: با وجود همه فشارها و محدودیت‌های مالی در سال 99، دولت توانست در راستای تحقق شعار سال (جهش تولید)، 92.1 هزار میلیارد تومان بودجه به بخش عمرانی تخصیص دهد که حتی از رقم مصوب 88 هزار میلیارد تومانی برای بودجه عمرانی نیز بیشتر بود.
رئیس‌جمهور با‌اشاره به رقم 108 هزار میلیارد تومانی پرداخت شده به خانوارها در سال 1399 در جهت حمایت از اقشار آسیب دیده از شیوع کرونا، تصریح کرد: دولت در سال 1399 در مجموع 600 هزار میلیارد تومان برای حمایت از بخش‌ها و اقشار مختلف آسیب‌دیده از شیوع کرونا پرداخت کرد که چنین اقدامی در تاریخ کشور بی‌نظیر است.
روحانی در ادامه با‌اشاره به انجام مذاکرات احیای برجام در وین و با بیان اینکه مسیر طی شده در این مذاکرات به گواه نتایج حاصل شده، صحیح بوده است، خاطرنشان کرد: دولت در مسیر اهداف اعلامی خود حرکت موفقی داشته و علاوه‌ بر به ثمر رسیدن تلاش‌ها برای رفع تحریم‌ها، در زمینه مهار کرونا، بهبود معیشت مردم و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام نیز قدم‌های موفقی برداشته شده است و این اهداف تا آخرین روز دولت با قدرت و جدیت پیگیری می‌شود.
رئیس‌جمهور ادامه داد: در ماه‌های پیش‌رو ده‌ها میلیون دوز واکسن وارد خواهد شد و واکسن داخلی نیز به ثمر رسیده و واکسیناسیون سراسری با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. دولت در رفع تحریم‌ها و انجام واکسیناسیون پای حرف خود ایستاده است و امیدواریم در هفته‌های آینده میلیون‌ها واکسن در اختیار مردم قرار گیرد.
روحانی در بخش دیگری از سخنانش با‌اشاره به فرارسیدن روز قدس گفت: صهیونیست‌ها دشمن منطقه، امنیت ملت فلسطین، دشمن ملت‌های منطقه و جلادان و سفاکان تاریخ هستند که میلیون‌ها نفر را از خانه و کاشانه‌شان آواره کرده‌اند. صهیونیست‌ها با توجه به ضربه‌ای که از انقلاب اسلامی و امام راحل خوردند، علیه ملت ایران، امام راحل، انقلاب و نظام اسلامی کینه داشته و دارند و همواره سعی کرده‌اند به این ملت ضربه بزنند. در سال 93 کار برجام تمام شده بود اما صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه علیه آن توطئه کردند. در سال 94 هم هیچ کس به اندازه صهیونیست‌ها از به نتیجه رسیدن برجام عصبانی نبود.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر صهیونیست‌ها تلاش کردند روابط خوب ایران با همسایگانش را برهم بزنند که این تلاش آنها نیز امروز درحال شکست خوردن است و کشورهای منطقه به این نتیجه رسیده‌اند که باید با ایران روابط خوبی داشته باشند و روز قدس سال 1400 روز عزای واقعی صهیونیست‌ها است.
روحانی همچنین با بیان اینکه امروز 2 فتنه بزرگ صهیونیست‌ها به خاطر مقاومت ملت ایران در سه سال و نیم گذشته در حال شکست خوردن است، گفت: ملت ایران به هیچ توافقی کمتر از برجام رضایت نمی‌دهد و حقوقی که این ملت در برجام به دست آورد باید به طور کامل احیا و اجرا شود.
وی در جلسه هیئت دولت، تاکید کرد: آمریکا و طرف‌های ما در مذاکرات راهی جز این ندارند که به قانون و قطعنامه 2231 برگردند و به تعهدات خود کامل عمل کنند، امروز همه دنیا در این زمینه یکصدا است و هم می‌گویند که راهی جز اجرای کامل برجام و بازگشت به تعهدات و قانون وجود ندارد و این یک پیروزی بزرگ برای ملت ایران است.
در این باره لازم به ذکر است که آخرین باری که مردم از رئیس‌جمهور چیزی یادشان است به موضوع رد شدن جامعه از پیک کرونا بازمی گردد اما آنچه در عمل این روزها در جامعه می‌بینیم رسیدن آمار فوتی‌های کرونا به قریب 400نفر در روز است.
موضوع دیگر این است که شبیه همین سخنان را که رئیس‌جمهور گفته آمریکا راهی جز بازگشت به تعهدات ندارد زمانی وزیرخارجه در مجلس شورای اسلامی گفت. وقتی از وی پرسیده شد که برای خروج احتمالی آمریکا از برجام چه تدبیری اندیشیده اید او با لبخندی پاسخ داد که مگر آمریکا می‌تواند از برجام خارج شود؟!
نکته سوم این است که رئیس‌جمهور می‌گوید به چیزی کمتر از برجام راضی نخواهیم شد! حیرت آور است که رئیس‌جمهور هدف دولت و تیم مذاکره‌کننده را همان برجامی قرار داده که تنها چندماه پس از اجرایی شدن آن (در همان دوره اوباما) رئیس‌وقت بانک مرکزی یعنی ولی اله سیف در سفر به آمریکا گفت: دستاورد ایران از برجام تقریبا صفر بوده است؟!

نام:
ایمیل:
* نظر: