kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۶۲۸۵
تاریخ انتشار : ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۶
با ابلاغ نرخ جدید صورت گرفت
شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، با ابلاغ قیمت جدید گندم نرخ پنج هزار تومانی این محصول که تصویب کرده بود، پافشاری کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، کاظم خاوازی، قیمت جدید گندم را به وزارت خانه‌های جهاد کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور برای اجرا ابلاغ کرد.
شورای قیمت‌گذاری در جلسه 23 فروردین 1400 تصویب کرد، مبلغ 10 هزار ریال به ازای هر کیلوگرم گندم تحویلی به دولت به عنوان جایزه گندم پرداخت شود، بنابراین قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی 1399-1400 برای گندم معمولی به ازای هر کیلوگرم پنج هزار تومان و برای گندم دوروم 5200 تومان اصلاح شد.
در نامه‌ای که توسط رئیس ‌شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی با امضای کاظم خاوازی؛ وزیر جهاد کشاورزی به وزارتخانه‌های مربوطه ابلاغ شد، به سه نکته ‌اشاره شده است:
1) قیمت جدید گندم نسبت به سال گذشته که کیلویی 2500 تومان بود دو برابر شده است.
2) در تمام دنیا بخشی از هزینه‌های تولید از طریق عملیات به زراعی و  افزایش بهره وری جبران می‌شود دولت هم در طول دوره برای کشاورزان برای کم کردن هزینه‌های تولید کمک می‌کند.
3) در صورتی که نرخ محصولات کشاورزی بدون حساب و کتاب بالا برود، تبعاتی مانند گرانی محصولات جانبی از جمله نان را نیز شاهد خواهیم بود(!)
گفتنی است، شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، با ابلاغ قیمت جدید گندم بر نرخ پنج هزار تومانی این محصول پافشاری کرد. همه‌جای دنیا، قیمت گندم را براساس نرخ جهانی و برخی مسائل داخلی تعیین می‌کنند تا کشاورز انگیزه کشت داشته باشد. از طرفی قیمت نان، تابع درآمد اقشار کم درآمد است و مابه التفاوت‌ها را دولت‌ها، یارانه می‌دهند. بنابراین نباید مردم و کشاورز را با گرانی نان تهدید کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: