kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۶۲۲۴
تاریخ انتشار : ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹
رئيس قوه قضائیه در نشست گروهی از سینماگران:
بیست و ششمین نشست نخبگانی رئیس قوه قضائیه با موضوع بررسی «نقش سینما در کاهش آسیب‌های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی» باحضور جمعی از هنرمندان برگزار شد.

به گزارش میزان، آیت‎الله سید ابراهیم رئیسی در بیست‌وششمین نشست نخبگانی ویژه ماه‎های رمضان که در دوره تحول برگزار گردیده است، در پاسخ به درخواست‌های تعدادی از سینماگران، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان جمعی از تهیه‌کنندگان و کارگردانان سینما بود تا با آنها درباره «نقش سینما در کاهش آسیب‎های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی» هم‌اندیشی کند.
رئیس قوه قضائیه در بخشی از سخنانش با ضروری خواندن «پیوست فرهنگی و هنری برای تصمیمات و آرای قضایی» گفت: در دوره تحول، سازوکار‌هایی برای تقویت ارتباط با نخبگان و تبیین فلسفه و دلایل صدور برخی احکام طراحی کردیم تا مردم در جریان مسائل قرار گیرند.
رئیسی از هنر به‌عنوان یک موهبت الهی یاد کرد و گفت: هنر ابزار حفظ هویت و تمدن ایرانی و اسلامی و ایجاد امید در جامعه است و هنرمندان نقش مهمی‌در ارتقای وضعیت موجود به وضعیت مطلوب دارند.
وی افزود: نگاه غربی به جوامع، نگاه سودجویانه و منفعت‌طلبانه و سلطه‌جویانه است و هنر را هم در همین مسیر به‌کار می‌گیرد، اما در نظام اسلامی از هنر برای تحقق اهداف و آرمان‌های عالیه استفاده می‌شود.
رئیس قوه قضائیه نقش هنرمندان را در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مهم دانست و گفت: پدیده‌های مذمومی ‌مانند طلاق و اعتیاد باید طوری در جامعه نشان داده شوند که یک نفرت عمومی نسبت به آنها به ‌وجود بیاید و از آن طرف ازدواج و جامعه سالم باید مورد تأکید قرار گیرد.
رئیس دستگاه قضا در ادامه به ذکر نمونه‌هایی از موضوعات قابل طرح در تولیدات هنری پرداخت و گفت: هنرمندان می‌توانند درباره ضرورت قصاص در جامعه سخن بگویند، اما از آن‌سو ضرورت عفو و بخشش را هم مورد تأکید قرار دهید که قرآن کریم، حیات جامعه را در قصاص قرار داده، ولی در همین قصاص بهترین وضعیت، بخشش و گذشت است.
آیت‌الله رئیسی افزود: قتل یک انسان حکم قتل یک جامعه را دارد و فساد اقتصادی یک فرد، به کل جامعه آسیب می‌زند، اما از آن طرف زمینه‌هایی هم برای اصلاح اجتماعی است که باید تبلیغ و ‌ترغیب جامعه به آنها در آثار هنری مورد توجه قرار گیرد.
وی در ادامه خطاب به هنرمندان گفت: جنگ امروز جنگ روایت‌هاست و در جنگ روایت‌ها، دقیق‌ترین و اثربخش‌ترین و اصلاح‌گرترین روایت باید ارائه شود و نگذارید دیگران روایت دلخواه خودشان را ارائه دهند.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه مقام معظم رهبری نقش هنر و هنرمندان را در بیان حقایق بی‌بدیل می‌دانند، ادامه داد: اصحاب هنر و مدیران این حوزه یک نقش و مسئولیت دارند و نباید به بهانه ممانعت یک مدیر، کار‌ها بر زمین بماند، اما من هم موافقم که بخش دولتی در عرصه هنر نباید با بخش خصوصی رقابت کند.
آیت‌الله رئیسی همچنین خاطرنشان کرد که دغدغه‌های مطرح شده از سوی هنرمندان در این نشست را هم از طریق برگزاری جلسات مشترک با مسئولان ذی‌ربط مانند وزیر فرهنگ و ارشاد و رئیس سازمان صداوسیما و تشکیل کارگروهی ویژه پیگیری خواهد کرد.
پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، جمعی از اهالی هنر و سینماگران به بیان دیدگاه‎ها و نظرات خود درباره جایگاه هنرمندان در جامعه و ظرفیت‎های هنر در پیشبرد مأموریت‎های اجتماعی دستگاه قضایی پرداختند.
ارتباط تنگاتنگ چهره‌های فرهنگی با قوه قضائیه، معافیت‌های مالیاتی سینماگران، فعال شدن شورا‌های حل اختلاف هنرمندان، رسیدگی به کوتاهی‌ها و‌ ترک فعل‌های مسئولان اجرایی در حوزه سینما، امکان حضور هنرمندان در دادگاه‌های علنی، لزوم نقدپذیری مسئولان و حمایت قوه قضائیه از هنرمندان منتقد از جمله درخواست‌های چهره‌های فرهنگی حاضر در این مراسم بود.
منوچهر محمدی، سیدجمال ساداتیان، سیداحمد میرعلایی، فرشته طائرپور، محمدعلی باشه آهنگر، مسعوده ده‌نمکی، مهدی سجاده‌چی، محمدمهدی عسگرپور، ابوالقاسم طالبی، علیرضا رئیسیان، منوچهر شاهسواری، محمدحسین حقیقی، محمدرضا شفاه، روانبخش صادقی، جواد افشار، محمدرضا شفیعی، محمد خزایی، محمدعلی نجفی، حبیب احمدزاده و مجتبی امینی هنرمندان حاضر در این مراسم بودند.

نام:
ایمیل:
* نظر: