kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۵۷۸۳
تاریخ انتشار : ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۹
فیلمساز انصرافی از جشنواره لندن:
تهیه‌کننده و کارگردان فیلم «کارواش» با‌ اشاره به انصراف این فیلم از حضور در جشنواره فیلم‌های کردی لندن، گفت: متأسفانه در یک اقدام سؤال‌برانگیز این جشنواره، مستند «کارواش» که تولید شده در شهر مریوان استان کردستان ایران است را به کشوری خیالی به نام کردستان شرقی نسبت داده است.

محسن سخا افزود: این اقدام جشنواره فیلم‌های کردی لندن را بی‌احترامی ‌به کشورم، مردم کشورم و سبب ایجاد حس جدایی‌طلبانه و تجزیه‌طلبانه سرزمینم ایران می‌دانم، مردمی با نژاد و قومیت‌های مختلف که در صلح و آرامش در کنار هم در کشور متحد ایران زندگی می‌کنند. هیچ‌گونه توهینی را نمی‌پذیرم و در همین راستا طی ایمیلی به دبیر جشنواره از ایشان در این مورد توضیح خواستم و ضمنا فیلمم را از تمام بخش‌های جشنواره خارج کردم.
سخا در متن ایمیلش به دبیر جشنواره فیلم کردی لندن آورده است:
«سینما دریچه‌ای به سوی زیبایی‌های جهان است. سینما دروازه‌ای برای شناخت و معرفی آداب و رسوم همه تمدن‌ها است. سینما پلی است که کمک می‌کند تا مردم از سراسر جهان به یکدیگر نزدیک‌تر شوند. تیم تولید مستند «کارواش» در بستری از همین معانی مراحل ساخت و تولید این مستند را در شهر مریوان از کشور ایران پیش برد.اما متأسفانه با نادیده گرفتن این مفهوم و این کارکرد سینما، منابع رسمی ‌فستیوال کشور مبدا این مستند را کردستان شرقی (هیچ کشوری به نام شرق کردستان وجود ندارد) ذکر کرده‌اند.در حالی که این مستند در استان کردستان از کشور ایران تولید شده باشد. تیم تولید مستند «کارواش» معتقد است که این حرکت خلاف معنای حقیقی سینما و یک اقدام غیرحرفه‌ای و توهینی به تهیه‌کنندگان و مردم ایران است.با توجه به آنچه گفته شد، به‌عنوان تهیه‌کننده‌ اثر، با کمال احترام از شما درخواست می‌کنم که مستند کارواش را از تمام بخش‌های جشنواره‌ فیلم کردی لندن خارج کنید.همچنین انتظار آن می‌رود که اشتباه مرتکب شده توسط آن جشنواره در این مورد را پذیرفته و رسماً آن را اعلام‌ نمایید.»

 
نام:
ایمیل:
* نظر: