kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۵۱۹۲
تاریخ انتشار : ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۶
الاخبار:
الاخبار در گزارشی نوشت: بن‌سلمان در بن‌بستی قرار دارد که شاید مجبور شود سخت‌ترین گزینه پیش روی خود یعنی درخواست کمک از ایران را انتخاب کند.
روزنامه الاخبار در گزارشی نوشت: محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی در بن‌بستی قرار دارد که شاید مجبور شود سخت‌ترین گزینه پیش روی خود یعنی درخواست کمک از تهران را انتخاب کند تا بدین‌ ترتیب بتواند از بحران یمن خارج شود.
این روزنامه با مقدمه فوق به بررسی مشکلات و بحران‌های ولیعهد سعودی پرداخت و نوشت: بن‌سلمان در تلاش بود که دشمن سعودی‌ها و عرب‌ها را از اسرائیل به ایران تغییر دهد، ولی در حال حاضر چه اتفاقی رخ داده که مجبور است از ایران کمک بگیرد؟
روزنامه الاخبار در ادامه نوشت: بن‌سلمان نسبت به آینده خود نگران است؛ چرا که سرویس اطلاعات آمریکا با انتشار گزارشی، وی را شخصا مسئول قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی معرفی کرد، ولی اینکه دولت جو بایدن، او را مجازات نکرد، بدین معنا بود که واشنگتن نمی‌خواهد مستقیما در مسئله جانشینی پادشاه عربستان مداخله کند، ولی هیچ‌گونه اطمینانی به وی داده نشده است که پادشاه بعدی این کشور خواهد بود.
بنابراین گزارش، ظاهرا تمامی بحران‌هایی که ولیعهد سعودی مسئول آن است، پیامدهایی در داخل عربستان داشته است، ولی جنگ یمن، در صدر این پیامدها قرار دارد؛ به نحوی که این جنگ، طی هفت سال، مشکلات داخلی را برای ریاض به همراه داشته است.
الاخبار در ادامه نوشت، شاید بن‌سلمان آرزو داشته باشد که تهران به انصارالله اعمال فشار کند تا حملات موشکی و پهپادی خود به فرودگاه‌ها و مراکز نفتی و مهم عربستان را متوقف کند، ولی ایران بارها تأکید کرده که این مسئله به ملت یمن مربوط است؛ ملتی که توقف حملات خود را به توقف حملات ائتلاف متجاوز سعودی و لغو محاصره کشور خود منوط می‌دانند. حملات یمن نیز خشم مردم عربستان را به همراه داشته است.
به گزارش این روزنامه، آمریکا در حال حاضر - ولو به‌صورت ظاهری- مجبور شده است که پرونده مسائل داخلی سعودی را به تعویق بیندازد. این در حالی است که حتی عادی‌سازی روابط ریاض با تل‌آویو نیز برای ولیعهد سعودی کارگشا نیست؛ زیرا وی مطمئن است که چنین ماجراجویی می‌تواند خشم مردم عربستان را در پی داشته باشد و مشروعیتش به‌صورت کامل از بین خواهد رفت.
نام:
ایمیل:
* نظر: