kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۵۰۹۹
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۷
موسوی، نماینده تهران:
نماینده مردم تهران در مجلس می­‌گوید دولتمردان به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویا می‌خواهند نمایش راستی‌آزمایی داشته باشند، در حالی که راستی‌آزمایی باید واقعی باشد.سیدنظام‌الدین موسوی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در واکنش به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه ما می‌دانیم راستی‌آزمایی زمان زیادی نمی‌برد، اظهار داشت: متأسفانه باز آقای رئیس‌جمهور و تیم وی درباره موضوع مذاکره و مباحث هسته‌ای هم دچار خطای محاسباتی هستند و به جای آنکه این مسئله را به صورت فنی و علمی پیش ببرند، به آن به عنوان یک ابزار سیاسی برای مسائل داخلی نگاه می‌کنند که به هیچ وجه مطابق با منافع ملی نیست.
وی متذکر شد: چندی پیش رئیس‌جمهور مجدداً ادعایی را مطرح کرد مبنی بر اینکه عده‌ای در داخل کشور مخالف مذاکره هستند و یا اینکه به نوعی در این مسیر کارشکنی می‌کنند، در حالی که حقیقت امر این است که هیچکس در داخل کشور مخالف تلاش برای رفع تحریم‌ها نیست.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در گذشته هم زمانی که دولتمردان در مسئله مذاکرات و توافقات هسته‌ای حرکت می‌کردند، علیرغم اینکه انتقادات زیادی در داخل وجود داشت و کاملاً هم به حق بود، اما کسی مانع مذاکره و توافق هسته‌ای نشد و صرفاً به آنان هشدارهایی داده شد که در همان زمان هم رئیس‌جمهور و تیم مذاکره‌کننده ما به این هشدارها توجه نکردند و نتیجه آن یک توافق بد و نامتوازن به نام برجام شد. همه دیدیم که نتیجه برجام به کجا رسید و آمریکایی‌ها و غربی‌ها استفاده خود را از برجام بردند اما به تعبیر رئیس‌کل سابق بانک مرکزی، حاصل برجام برای ما تقریباً هیچ بود.
کسی مخالف تلاش برای رفع تحریم‌ها نیست
عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برجام برای ما خسارت محض بود، گفت: در حال حاضر هم مقام معظم رهبری مسیر را برای دولت در این زمینه کاملاً باز گذاشته‌اند اما هشدار داده شده است که نباید در مذاکرات با خوش‌بینی و خوش‌خیالی اقدامات انجام شود.
موسوی اظهار داشت: تیم مذاکره‌کننده ما باید مراقب باشند و مقام معظم رهبری هم فرمودند که آمریکایی‌ها باید همه تحریم‌های ما را بردارند و پس از راستی‌آزمایی، ما هم به تعهدات خودمان بازمی‌گردیم و این مسئله کاملاً روشن است و باید مورد توجه دقیق قرار گیرد.
وی با بیان اینکه راستی‌آزمایی برگشت تحریم‌ها نیاز به زمان دارد، بیان کرد: رئیس‌جمهور بقیه را متهم می‌کند که نگاه انتخاباتی دارند اما دقیقاً شخص رئیس‌جمهور و تیم وی به مسئله مذاکرات نگاه انتخاباتی دارند. زمانی که طرف مقابل بدعهدی کرده و به هیچیک از تعهداتش پایبند نبوده است و خصمانه رفتار می‌کند، تعیین زمان به این مفهوم که ما تا ۱۰۰ روز دیگر ماجرا را به اتمام برسانیم، عملاً امتیاز دادن به دشمن است و نباید این کار را انجام داد.
راستی آزمایی باید واقعی باشد
موسوی تأکید کرد: همه ما معتقدیم که این مذاکرات نباید تا ابد به طول بینجامد و نباید زمان آن فرسایشی باشد. اینکه رئیس‌جمهور برای مصرف داخلی مدام زمان‌هایی را برای راستی آزمایی مشخص کند و بگوید که راستی آزمایی زمان بر نیست، به هیچ وجه درست نیست.
وی ادامه داد: راستی‌آزمایی باید با نگاه علمی و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های عالمانه دستگاه‌ها و نهادهای مختلف کشور باشد و از سوی دیگر واقعی باشد و متأسفانه دولتمردان به گونه‌ای رفتار می‌کنند که گویا می‌خواهند نمایش راستی‌آزمایی داشته باشند، در حالی که ما به نمایش نیاز نداریم و می‌خواهیم یک راستی‌آزمایی واقعی صورت گیرد و البته در این زمینه لجاجتی هم نداریم.
عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران همواره صادقانه رفتار و به تعهداتش عمل کرده است اما طرف مقابل این گونه نبوده و آنان هم باید صادقانه به تعهداتشان عمل کنند. ما باید بدون حرکات نمایشی و کاملاً صادقانه، عملِ طرف مقابل را راستی‌آزمایی کنیم و اگر حقیقتاً آمریکایی‌ها و غربی‌ها تحریم‌ها را بردارند و این مسئله ثابت شد، ما هم به تعهداتمان باز می‌گردیم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اروپایی‌ها با وجود آنکه از برجام خارج نشدند اما با ترفندهای خود تلاش کردند که نقش پلیس خوب را در مسئله خروج آمریکا از برجام بازی کنند. آنان وعده دادند که کانال مالی برای ما راه‌اندازی می‌کنند اما یک سال ایران را معطل کردند و اتفاقی نیفتاد و با این شرایط آیا ما نباید منتظر راستی‌آزمایی اینستکس می‌ماندیم؟

نام:
ایمیل:
* نظر: