kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۵۰۸۹
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۵
جزئیات تازه از کودتای نافرجام اردن منتشر شد
منابع رسانه‌ای با انتشار تازه‌ترین جزئیات درباره کودتای نافرجام در اردن گفته‌اند، ولیعهد سعودی به صورت مشروط با رژیم صهیونیستی در این کودتا همکاری کرده و امارات و آمریکا هم در این کودتا نقش داشته‌اند. بنابر اعلام منابع رسمی در اردن، «جارد کوشنر»، داماد «ترامپ» هم در این کودتا مشارکت داشته است.


 سرویس خارجی-

اردن دو هفته پیش بود که شاهد کودتایی نافرجام به رهبری ولیعهد سابق این کشور بود. البته رسانه‌های مختلف همان ایام از نقش عربستان، امارات و رژیم صهیونیستی نیز در این کودتا خبر داده بودند. حالا جزئیات بیشتری از این کودتای نافرجام منتشر شده است. فارس در این باره نوشته، بنابر گزارش رسانه‌های مختلف خبری، طرح «کودتا» علیه «عبدالله دوم» پادشاه اردن که اخیرا صورت گرفت، یک طرح چندجانبه و «کودتای بزرگی در تمامی مقیاس‌ها» بود به نحوی که آمریکا، رژیم صهیونیستی، عربستان و امارات در آن نقش داشتند. یک مسئول اردنی ضمن تایید مطالب مذکور، اعلام کرد که این کودتا در «اسرائیل» طرح‌ریزی شده بود؛ چرا که اردن در قبال طرح صلح تحمیلی آمریکایی-اسرائیلی موسوم به «معامله قرن» موضع منفی داشت و با آن مخالفت می‌کرد. به گفته این مسئول، این موضعگیری اردن، نگرانی رژیم صهیونیستی را به همراه داشت که مبادا این مسئله، چراغ سبزی برای تحریک فلسطینیان ساکن اردن و عشایر آن علیه معامله قرن باشد.
بن سلمان چه می‌خواست؟
وی در این باره گفت: «به همین دلیل، مسئولان اسرائیلی، خواستار کمک ریاض شدند. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی برای موافقت با این کار (کودتا)، شرط گذاشت که قیمومیت مقدسات اسلامی در قدس، از اردن به عربستان داده شود». مسئول مذکور تصریح کرد، پس از موافقت واشنگتن، بن سلمان کار را بر عهده گرفت و
باسم عوض الله (رئیس‌پیشین کاخ پادشاهی سعودی) را به عنوان مسئول فراهم ‌سازی مقدمات ضروری برای انتقال قدرت در سطح خاندان پادشاهی اردن تعیین کرد.
به گفته این مسئول، بن سلمان برای این کار، «محمد دحلان» را مأمور اقناع عشایر و فلسطینیان ساکن اردن کرد و سعودی‌ها نیز برخی از عشایر جنوب اردن را که تابعیت سعودی گرفته بودند، به سلاح تجهیز کرد تا در صورت لزوم، دست به عملیات نظامی بزنند. این مسئول خاطر نشان کرد، تظاهراتی که طی چند ماه گذشته در استان‌های اردن رخ داد، فقط برای آزمایش واکنش سرویس امنیتی اردن بوده است.
انگیزه آمریکا از کودتا
منابع دیپلماتیک اردنی هم به روزنامه الاخبار لبنان گفته‌اند، دو مسئله باعث شد که واشنگتن برای اجرای این طرح، چراغ سبز بدهد: نخست؛ واکنش منفی اردن به طرح معامله قرن. دوم؛ مشارکت در طرح
«شرق جدید». طرح شرق جدید، یک طرح اقتصادی است که بین عراق، اردن و مصر است. به گزارش این روزنامه، چنین طرحی، نگرانی‌هایی برای ریاض و تل‌آویو دارد؛ زیرا مورد استقبال کشورهایی مانند ایران و سوریه قرار گرفته است؛ کشورهایی که مخالف ریاض و تل‌آویو هستند. افزون بر اینکه، این طرح باعث خواهد شد که اردن، به دروازه‌ای بین کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس و فلسطین اشغالی بدل شود و بدین ترتیب از باج خواهی ریاض نیز نجات پیدا کند. در همین حال، رئیس‌مجلس اعیان اردن نیز با اشاره به دخالت طرف‌های خارجی در حوادث اخیر اردن روابط کشورش با آمریکا را خوب ندانست و گفت که شاه اردن بهای مخالفت با طرح معامله قرن را می‌دهد. وی تاکید کرد جارد کوشنر داماد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا در این کودتا نقش داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر: