شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۵
کد خبر: ۲۱۵۰۴۷
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۶
مدیرعامل اتحادیه دام‌های سبک:
مدیرعامل اتحادیه دام‌های سبک کشور از سوءاستفاده دلالان دام از خشکی مراتع به دلیل کم بارشی خبر داد.

افشین صدر دادرس گفت: به دلیل کاهش نزولات جوی در سال آبی جاری ما با خشکسالی شدید در کشور مواجه هستیم، به ویژه اینکه در ارتفاعات کاهش بارش برف اتفاق افتاده و منجر به کمبود منابع آبی شده است.
دادرس اضافه کرد: بر اساس آمار، تا تاریخ ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ میزان بارش‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۳.۴ درصد کاهش داشته و در ۱۰ استان بالای ۵۰ درصد کاهش بارندگی داشتیم ضمن اینکه در ۶ استان نیز کاهش بارندگی تا مرز ۵۰ درصد بوده و در سایر استان‌ها نیز میزان کاهش بارندگی بین ۲۱ تا ۴۰ درصد بوده است.
این فعال بخش خصوصی با ‌اشاره به اینکه تنها ۲۹ درصد جمعیت دام سبک کشور در اختیار عشایر است گفت: ۷۱ درصد جمعیت دام سبک در اختیار دامداران غیرعشایر است که از این میزان تنها یک درصد آن در دامداری‌های صنعتی است.
دادرس با‌ اشاره به چرای دام‌های سبک در مناطق ییلاقی و مراتع گفت: امسال متاسفانه به دلیل کاهش نزولات جوی وضعیت مراتع کشور اصلا خوب نیست و در نتیجه دامداران برای تغذیه دام‌های خود دچار مشکل شدند به همین جهت ما از دستگاه‌های مربوطه درخواست داریم که در این زمینه وارد عمل شده و تدابیری برای وضعیت موجود بیندیشند.
مدیرعامل اتحادیه دامداران سبک کشور با ‌اشاره به اینکه لازم است مسئولان در این شرایط کمک‌های لازم را به دامداران برسانند، افزود: یکی از مهم‌ترین کمک‌ها در این زمینه تأمین نهاده دستی است که دامداران بتوانند به تولید خود ادامه دهند.
وی با ‌اشاره به اینکه در حال حاضر دامداران نهاده‌ای ندارند و با مشکل تغذیه دام مواجه هستند، تصریح کرد: عده‌ای چوبدار و دلال در مناطق مختلف کشور با استفاده با سوءاستفاده از این شرایط، دام‌ها را با قیمت‌های بسیار نازل از دامداران خریداری و در شهرهای بزرگ با قیمت‌های گزاف آنها را به فروش می‌رساند که این مسئله باعث شده هم تولید‌کننده و هم مصرف‌کننده زیان سنگینی کنند.
این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: خشکسالی و عدم دسترسی به نهاده مناسب باعث شده که دامداران علاوه‌بر فروش بره‌ها اقدام به فروش دام‌های مولد می‌کنند که این مسئله باعث می‌شود دامهای مولد از گردنه تولید خارج شوند و ذخایر و سرمایه‌های دامی کشور در معرض خطر جدی قرار گرفته است.
دادرس با‌ اشاره به اینکه در چنین شرایطی درخواست ما از دولت علاوه‌بر تأمین نهاده‌ها اجرای طرح خرید توافقی دام سبک نیز است، گفت: دولتمردان می‌توانند طی قراردادی با پرواربندی‌ها، نهاده لازم را به آنها برسانند و بعد از آن دام‌های تولیدی را از این مراکز تحویل بگیرند و ذخایر گوشت کشور را از طریق تولید داخل تامین کنند.
وی اضافه کرد: بره‌هایی که در زمستان متولد شده‌اند در حال حاضر به چوبداران فروخته می‌شوند و وزن بسیار کمی دارند در حالی که دولت اگر با پروار‌بندی‌ها قرارداد ببندد، این بره‌ها گوشت لازم را به دست می‌آورند و با وزن کم کشتار نمی‌شوند، بنابراین میزان تولید گوشت در کشور نیز افزایش پیدا می‌کند و کشور از واردات بی‌نیاز خواهد بود.نام:
ایمیل:
* نظر: