kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۸۶۷
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۱
وزیر بهداشت:
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تاکنون ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است، گفت: تا پایان هفته جاری این رقم به یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز خواهد رسید.
«سعید نمکی» دیروز جمعه در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا استان کرمانشاه که در سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار داشت: کار واردات واکسن مطمئن کرونا به کشور و همچنین تولیدات داخلی به خوبی در حال انجام است به گونه‌ای که اکنون می‌توانیم ادعا کنیم جزو کشورهای موفق جهان بوده‌ایم.
وی افزود: برخلاف برخی اظهارنظرهای مغرضانه که ایران را در زمینه واردات و تزریق واکسن کرونا از دنیا عقب می‌دانند، کشورمان وضعیت مناسبی دارد؛ به صورت جهانی اعلام شده کار تزریق این واکسن تا پایان سال ۲۰۲۲ برای مردم خواهد بود و من این اطمینان را می‌دهم که تا پایان امسال همه مردم و یا حداقل بخش اعظمی از شهروندان ایرانی به واکسن دسترسی پیدا کرده و حتی بسیاری از این افراد تا پایان عمر همین دولت آن را تزریق خواهند کرد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: کار واردات واکسن کرونا به کشور با جدیت ادامه دارد و در یک ماه اخیر موفق به واردات ۴۲۰ هزار دوز از روسیه، ۲۰۰ هزار دوز از چین و ۱۲۶ هزار دوز از هند شدیم، ضمن اینکه در هفته دوم فروردین نیز حدود ۷۰۰ هزار دوز از کواکس (نهاد هماهنگ‌کننده واکسن در جهان) دریافت کردیم.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد با واردات انجام شده تا پایان هفته جاری کار واکسیناسیون کادر درمان، بیماران و افراد دارای بیماری زمینه‌ای در کشور پایان یابد.
نمکی در ادامه ‌اشاره‌ای به تولید واکسن داخلی داشت و گفت: کار ساخت واکسن داخلی به خوبی پیش می‌رود و کارها طبق روال در حال انجام بوده و می‌توان گفت روی غلطک افتاده است.
وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه واکسن ایرانی کرونا در شرایط درخشانی قرار دارد و متخصصان امر به سختی و با جدیت در حال تولید آن هستند، یادآور شد: شرایط به گونه‌ای است که در آینده کشورهایی می‌توانند واکسن بزنند که تولیدات داخلی داشته باشند.
وی با‌ اشاره به ورود بخش خصوصی برای تولید واکسن کرونا، تصریح کرد: تعهدات لازم از آنها گرفته شده و به آنها اعلام کرده‌ایم که واکسن‌هایی باید تولید کنند که خودشان و اعضای خانواده شان هم باید از همان نوع تزریق کنند چرا که بحث سلامت و جان مردم در میان است و ما روی این موضوع با هیچ کس تعارف نداریم.
نمکی همچنین با دادن این اطمینان به مردم که نظارت کافی و کاملی بر روند تولیدات داخلی و نمونه‌های وارداتی وجود دارد، گفت: مردم با اطمینان این واکسن‌ها را تزریق کنند چرا که سلامت آنها تضمین شده است.
وزیر بهداشت یادآور شد: در زمان واردات واکسن روسی برخی‌ها ایراد گرفته و این نوع واکسن را قابل اطمینان نمی‌دانستند اما من برای اینکه مردم عزیز کشور اطمینان حاصل کنند از همان نوع واکسن برای فرزند خودم تزریق کردم تا ثابت کنم خون فرزندان خود را رنگین‌تر از بقیه مردم نمی‌دانم.
وی یادآوری کرد: ایران از نخستین کشورهایی بود که برای ساخت واکسن کرونا و مذاکره با دیگر کشورها برای واردات پیش قدم شد و به فضل الهی در هفته‌های آتی خبرهای بهتری نیز در این زمینه به مردم اعلام می‌شود.
نمکی درخصوص واکسن کرونا گفت: اقدامات خوبی در این زمینه از ماه‌ها قبل انجام شده اما سعی کردیم در آرامش نیاز کشور را تامین کنیم چرا که علاقه‌ای به فریاد زدن اقدامات صورت گرفته نداشته و این کار را وظیفه خود می‌دانیم.
وزیر بهداشت در ادامه با‌ اشاره به همه‌گیری پیک چهارم کرونا، آن را بزرگ‌ترین و سهمگین‌ترین موج این بیماری به لحاظ قدرت انتقال و کشندگی از ابتدای شیوع این ویروس تاکنون عنوان کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: