kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۸۵۵
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۰
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کردسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه هنوز ۷۱ درصد نقض تردد در شهرهای قرمز داریم، آخرین وضعیت تولید واکسن‌های ایرانی کرونا را تشریح کرد.
به گزارش وبدا، علیرضا رئیسی با بیان اینکه دیروز شصت و پنجمین جلسه ستاد با ریاست رئیس‌جمهور و حضور همه اعضا برگزار شد، گفت: در این جلسه به بررسی شیوع بیماری در کشور و دنیا پرداخته و روند تولید واکسن داخلی، تامین واکسن از واردات و همچنین میزان واکسیناسیونی که در کشور، منطقه و دنیا انجام شده است، مرور شد.
رسیدن یک یا دو واکسن‌ داخلی
به تولید انبوه تا تیرماه
رئیسی با بیان اینکه خوشبختانه تولید داخلی واکسن به مراحل خوبی نزدیک می‌شود، افزود: واکسن شفا فارمد یا همان واکسن کووایران برکت در آستانه ورود به فاز سوم است و ان شاءالله اگر این فاز با موفقیت به پایان برسد می‌توانیم از این شرکت‌ها واکسن‌ها را به طور کامل دریافت کنیم و واکسیناسیون را با سرعت انجام دهیم. واکسن رازی در آستانه ورود به فاز دو است؛ واکسن وزارت دفاع به اسم میلاد دارو نور هم در آستانه ورود به فاز دو است و واکسن انستیتو پاستور در آستانه ورود به فاز سه است، واکسن سیناژن هم در مرحله اخذ تاییدیه کمیته بالینی است.
وی ادامه داد: خوشبختانه تولید واکسن داخلی بسیار امیدوار‌کننده است و ان شاءالله اگر مراحل مورد نظر را با موفقیت طی کنند و سازمان غذا و دارو تاییدیه‌های لازم را براساس کارآزمایی بالینی، بدهد حداقل یک یا دو واکسن ساز بتوانند تیرماه به صورت انبوه واکسن در اختیار ما قرار بدهند.
میزان واکسن‌‌های وارداتی
معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه تاکنون از روسیه حدود 420 هزار دوز، از چین حدود 650هزار دوز و از هندوستان 125هزار دوز واکسن تحویل گرفته‌ایم، خاطرنشان کرد: همان‌طور که می‌دانید قرار بود از هندوستان 500 هزار دوز واکسن بگیریم که تاکنون 125 هزار دوز تحویل داده شده است. حدود 700 هزار دوز هم واکسن آسترازنکا هم از کره جنوبی دریافت کرده‌ایم؛ در مجموع یک میلیون و 895 هزار دوز واکسن در اختیار ما قرار گرفته است. رئیسی گفت: از آنجایی که واکسن‌ها باید دو دوز تزریق شوند تاکنون حدود 500 هزار دوز واکسن تزریق شده است؛ بسیار امیدواریم که طی یک هفته تا 10روز آینده واکسیناسیون فاز اول ما که شامل کادر بهداشت و درمان، گروهی از بیماران صعب العلاج، سرطانی و بیماران زمینه‌ای و افراد خانه‌های سالمندان می‌شود را به اتمام برسانیم و در اواسط اردیبهشت ماه بتوانیم وارد فاز دو واکسیناسیون
شویم.
وضعیت شیوع کرونا در کشور
وی در ادامه درباره وضعیت کرونا در کشور اظهارداشت: همه با نگاه به اطرافیانمان، می‌‌بینیم که یک یا دو نفر در خانواده درگیر این بیماری شده‌اند و این نشان دهنده بالا بودن سرعت گسترش بیماری است و باید مراقبت‌های شدیدی داشته باشیم. همان‌طور که در خبرها هم اعلام شده محدودیت‌‌ها تا پایان این هفته تمدید شد و نیاز است در شهرهای قرمز و نارنجی پروتکل‌‌ها به دقت رعایت شوند. در حال حاضر علیرغم اینکه محدودیت‌هایی اعلام شده است اما اجرای پروتکل‌ها خیلی راضی‌کننده
نیست.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در برخی استان‌‌ها و شهرها دستورالعمل‌ها خیلی دقیق رعایت نمی‌شوند گرچه وضعیت رعایت پروتکل‌‌ها نسبت به دو هفته قبل بهتر شده اما هنوز راضی‌کننده نیست و رعایت پروتکل ۵۸.۵ درصد برای کشور بسیار پایین است و حتما نیاز است که پروتکل‌ها را با جدیت بیشتری رعایت کنیم. دستگاه‌های مسئول باید با دقت رصد کرده و با متخلفین برخورد قاطعانه کنند و همه دستگاه‌های دولتی هم باید مسئولانه عمل کنند و به پای کار بیایند واقدامات لازم را انجام دهند.
رئیسی با بیان اینکه هنوز ۷۱ درصد نقض تردد در شهرهای قرمز داریم به ۶ استانی که بیشترین نقض تردد در آنها اتفاق می‌افتد اشاره و بیان کرد: البته این نقض ترددها مربوط به خود این استان ‌ها نیست و از استان‌های دیگر وارد شده‌اند؛ استان ‌های اصفهان، البرز، همدان، مازندارن، فارس و آذربایجان شرقی بیشترین نقض تردد را دارند.
نقض تردد در شهرهای قرمز و نارنجی
وی ادامه داد: ۷۳ درصد نقض تردد در شهرهای نارنجی مربوط به ۶ استان اصفهان، البرز، فارس، مازندران، همدان و خوزستان است. همچنین ۶۶ درصد از نقض تردد شبانه در ۶ استان رخ می‌‌دهد که استان تهران در صدر و سپس استان ‌های خراسان رضوی، اصفهان، البرز، گیلان، فارس قرار دارند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه در رابطه با عبور مرزی هم، گفت: ۳۸ درصد مسافران وارد شده و ۴۴ درصد مسافران خارج شده اتباع خارجی بودند. ۶ استان خوزستان، مرکزی، یزد، آذربایجان شرقی، لرستان و گیلان در اعمال قانون و نظارت خوب عمل کردند و ۷۰ درصد تذکرات و پلمب‌ها در این استانها انجام شده است.
رئیسی درباره آخرین رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور گفت: در حال حاضر ۲۵۷ شهر قرمز، ۱۲۹ شهر نارنجی، ۵۱ شهر زرد و ۱۱ شهر آبی هستند که البته این آمار دوشنبه به‌روز‌رسانی خواهد شد و به اطلاع مردم می‌رسد. وی با تاکید بر اینکه در این شرایط راهی به جز رعایت دقیق پروتکل ‌ها نداریم و دورهمی‌ها و تجمع در فضاهای سر بسته می‌تواند بسیارخطرناک باشد، افزود: شاید در این ماه دیگر نمی‌توانیم همچون سال‌های گذشته مهمانی افطاری و نذری دهیم، بهتر است یا به شکل بیرون بر باشد و یا مواد خشک به نیازمندان بدهیم تا مبادا در این ایام به دلیل افطاری دادن باعث بیماری مومنین و روزه داران شویم. از صبر و حوصله همه مردم، کسبه، بازاریان ‌و اصنافی که پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند بسیار متشکر و سپاسگذارم.
نام:
ایمیل:
* نظر: