kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۷۹۰
تاریخ انتشار : ۲۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۷
رئیس‌قوه قضائیه در نشست هم اندیشی با اصحاب تولید:
رئیس‌قوه قضائیه در بیست و سومین نشست رمضانی خود با نخبگان کشور طی دو سال اخیر، میزبان تعدادی از تولیدکنندگان و فعالان حوزه تولید بود تا در جلسه «هم اندیشی با اصحاب تولید» به بررسی «نقش دستگاه قضایی در رفع موانع تولید» بپردازند.
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روز پنجشنبه در نشست«هم اندیشی با اصحاب تولید» که با حضور تعدادی از تولیدکنندگان و فعالان حوزه تولید برگزار شد، با‌اشاره به شعار سال و تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت همه‌جانبه از تولید گفت: تولید و حمایت از آن باید مسئله اصلی و اساسی همه بخش‌ها باشد و کارآفرینان و قانونگذاران و مدیران اجرایی و دست‌اندرکاران امر قضا باید با قدرت، شجاعت و جدیت آن را پیگیری کنند.
هرجا به مردم و کسانی که در میدان کار
 و تلاش هستند اعتماد کردیم موفق بوده‌ایم
رئیسی خاطر نشان کرد: هر جا به مردم و کسانی که در میدان کار و تلاش هستند اعتماد کردیم موفق بوده‌ایم؛ رونق تولید هم از این امر مستثنی نیست و یقیناً در عرصه تولید هم با حضور نیروی انسانی با اراده، خلاق و کارآمد و امکاناتی که در کشور وجود دارد، به نقطه مطلوب خواهیم رسید.
وی، حمایت از تولید را عنصری محوری در تولید قدرت دانست و اظهار داشت: اقتصاد تولیدمحور از عوامل مؤثر در رفع گره‌ها و مشکلات اقتصادی کشور است که در عزت و اقتدار روزافزون ملت ایران نیز نقش اساسی دارد.
حمایت از تولید، محور مهم سند تحول قضایی و برنامه‌های امسال دستگاه قضاست
رئیس‌قوه قضائیه همچنین حمایت از تولید را یکی از حقوق عامه عنوان کرد و افزود: رونق تولید و حمایت از آن از محورهای مهم سند تحول قضایی و برنامه‌های امسال دستگاه قضاست و همه بخش‌های نظارتی و قضایی مأمور به رفع موانع تولید هستند.
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با‌اشاره به تأثیر فرآیند قیمت گذاری بر حوزه تولید، گفت: در فرآیند قیمت گذاری باید هم از تولید حمایت شود، هم باید به حقوق مصرف‌کننده توجه داشت و این کار نیازمند مدیریت دقیق و صحیح چرخه تولید و تأمین تا توزیع و مصرف کالاست.
قیمت‌گذاری نادرست مولد رانت
و فساد است
وی ادامه داد: قیمت گذاری درست می‌تواند کیفیت کالاها و بهره وری را ارتقاء دهد و قیمت گذاری نادرست به ویژه در نقاطی که شبکه و کانال تعریف شده برای توزیع نداریم می‌تواند موجب رانت و فساد شود.
رئیس‌قوه قضائیه همچنین بر لزوم تأمین امنیت اقتصادی برای تولیدکنندگان تأکید کرد و گفت: مهم‌ترین کار برای تأمین امنیت اقتصادی در نظام تولید تثبیت مقررات و تصمیم گیری هاست.
رئیسی افزود: تصمیم‌گیری لحظه‌ای و تصمیمات متزلزل نظام تولید را متزلزل و مختل می‌کند و اجازه نمی‌دهد تولیدکننده ما با خیال آسوده به فعالیت سالم اقتصادی بپردازد.
وی، نقش‌آفرینی نهادهای تنظیم‌گر در مدیریت چرخه تولید و تأمین تا توزیع و مصرف کالا را ضروری دانست اما در عین حال متذکر شد سطح مداخلات این نهادها باید به نحوی باشد که با مانع‌آفرینی برای تولیدکننده، به نظام تولید ضرر نزند.
رئیس‌دستگاه قضا اظهار داشت: نهادهای تنظیم‌گر باید همه جوانب را بسنجند تا نتیجه تصمیمات آنها نظام تولید را ارتقاء داده و نظام توزیع را سامان بخشد و به نفع همه بخش‌ها باشد و این کار قطعاً از مداخلات مشکل آفرین در این حوزه هم پیشگیری خواهد کرد.
هیچ بانکی حق ندارد
 مانع فعالیت کارخانه‌ها شود
رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سود تسهیلات بانکی برای اصحاب تولید پرداخت و با‌اشاره به «رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور» در این زمینه، به بانک‌ها هشدار داد در دریافت سودهای بانکی تابع مصوبه بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار باشند.
وی گفت: مرجع رسمی و قانونی تعیین نرخ سود بانکی فقط بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است و اگر هر بانکی بخواهد با تشخیص خودش از تولیدکننده سود بگیرد و وقتی هم نتوانست سودش را بگیرد کارخانه را تعطیل کند، چرخه تولید مختل می‌شود.
رئیس‌دستگاه قضا با تأکید بر اینکه هیچ واحد تولیدی نباید تعطیل شود و هیچ بانکی حق ندارد مانع فعالیت کارخانه‌ها شود، تصریح کرد: اگر فردی تخلف کرده، باید تحت تعقیب قرار گیرد اما کارخانه و کارگاه نباید مجازات شود و کارگرانش بیکار شوند.
رئیسی افزود: همه بانک‌ها و کسانی که با نظام تولید مرتبط هستند بدانند که چراغ واحدهای تولیدی باید در کشور روشن و پرفروغ باشد و تولید ارتقاء پیدا کند و اگر هم مشکلی هست باید به طریق اصولی برطرف شود.
وی به همکاران خود در دادسراها و دادگاه‌ها نیز متذکر شد که بر اساس بخشنامه ابلاغی و رأی دیوان عالی کشور اجازه ندارند در رسیدگی به دعاوی بانک‌های دریافت‌کننده سود بانکی خارج از نرخ مصوب ضامن اجرای امر غیرقانونی شوند.
رئیس ‌قوه قضائیه ادامه داد: این کار موجب ثبات در نظام تولید می‌شود چرا که تولیدکننده اطمینان پیدا می‌کند سودی را باید پرداخت کند که قانونی است نه سودهای خارج از ضابطه که با افزایش ناگهانی چرخه تولید را مختل می‌کنند.
شفافیت در همه بخش‌ها جلوی رانت
و فساد را می‌گیرد
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر لزوم شفافیت در فعالیت‌های اقتصادی گفت: شفافیت در همه بخش‌ها جلوی رانت و فساد را می‌گیرد و این از دغدغه‌های جدی است که چند نفر دلال نتوانند با سوداگری به سرمایه‌های مردم دست اندازی کنند.
وی افزود: مدیریت بر چرخه تولید و تأمین تا توزیع و مصرف کالا می‌تواند مانع دلالی شود و رهبر معظم انقلاب هم فرمودند نباید وضعیت به گونه‌ای باشد که هم تولیدکننده،؛ هم مصرف‌کننده ناراضی باشند و این مسئله با قطع دست دلالان درست می‌شود.
رئیس‌دستگاه قضا با ‌اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در جهت تسهیل ثبت شرکت‌ها، اظهار داشت: باید با اعتبارسنجی درست مانع از ثبت شرکت‌های صوری و کاغذی شد اما شرکت‌های واقعی که دنبال فعالیت سالم اقتصادی و ارائه خدمت هستند، نباید در ثبت شرکت با مشکل مواجه شوند.
اصلاح آئین‌نامه تبدیل وضعیت فعالیت شرکت‌ها از دیگر نکات مورد‌اشاره رئیس ‌قوه قضائیه بود که در رفع مشکلات مربوط به تغییر کارکرد شرکت‌ها پس از اعلام ناتوانی در ادامه فعالیت‌هایشان تأثیر زیادی خواهد داشت.
رئیسی همچنین با اعلام حمایت از صادرات خدمات فنی و مهندسی گفت: امروز صاحبان تخصص و تعهد فراوانی در کشور داریم که هر کجا بروند می‌توانند منشاء خدمات درخشانی باشند که این مسئله باید با جدیت پیگیری شود.
باید به میدان برویم و حرف‌ها
و درددل‌های اصحاب تولید را بشنویم
وی با ‌اشاره به سفرهای استانی خود بیان داشت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این سفرها بررسی و حل مشکلات تولیدگران و واحدهای تولیدی است و ادامه داد: اگر می‌خواهیم مشکلات واحدهای تولیدی حل شود باید به میدان برویم و حرف‌ها و درددل‌های اصحاب تولید را بشنویم و با کمک همدیگر مسائل را حل کنیم.
ما مصمم هستیم فرمان رهبر معظم انقلاب در حمایت از تولید و رفع موانع
برای رونق تولید را اجرا کنیم
رئیس‌قوه قضائیه ادامه داد: در برخی از استان‌ها که ما با کارآفرینان جلسه می‌گذاریم و می‌بینیم که مشکلات همانجا حل می‌شوند، اینکه به برخی کارخانه‌ها وارد می‌شویم به صورت نمادین است، آقایان دیگر اقدام کنند و بخش‌های دیگری که فعال نیست را فعال کنند. برخی آقایان به این بخش‌هایی که فعال شده اعتراض می‌کنند، اما ما از آنها می‌خواهیم که آنها هم به جای ناراحتی از این مسئله و اعتراض، کارخانه‌ای که مدتی است خوابیده و کارگرانش بیکار شده‌اند را فعال کنند.
رئیسی، حل مسئله تولید و مشکلاتش را ناظر به اقدام مصداقی و میدانی دانست و گفت: حل این مشکلات با یک حرفی که امثال بنده اینجا می‌زنیم حل نمی‌شود، باید در میدان رفت و کنار کارآفرین نشست، حرفش را شنید و مشکلش را حل کرد. برخی استان‌ها وقتی با کارآفرین صحبت می‌کنیم می‌گوید این مشکل اگر حل بشود من کارخانه را 6 ماهه راه‌اندازی می‌کنم، مسئله‌ای که در هماهنگی با مسئولان همان استان هم قابل حل است. باید یک به یک و مصداقی مسئله را حل کرد.
وی تاکید کرد: ما مصمم هستیم امری که رهبر انقلاب فرمودند و نیاز راهبردی کشور است، یعنی «حمایت از تولید» تحقق پیدا کند و تحقق هم پیدا خواهد کرد چرا که در کشور هم چهره‌های مصممی می‌بینیم که امیدوار می‌شویم این مسئله تحقق پیدا خواهد کرد و آینده روشنی در پیش خواهد بود.
رئیس‌دستگاه قضا تصریح کرد: دشمن همواره دنبال مانع آفرینی است اما با اراده قوی ملت ایران گره‌های بسیار بزرگی را در کشور باز کرده‌ایم و این بار هم حتماً دشمن را وادار به عقب‌نشینی خواهیم کرد و آینده روشن خواهد بود.
رئیسی در بخش پایانی سخنانش از کارآفرینان و تولیدگران خواست که گزارش‌های خود درباره مسائل مشکلات حوزه تولید و راهکارهای رفع آنها با سازمان بازرسی کل کشور و همچنین دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه در دادستانی کل کشور در میان بگذارند.
وی با تأکید بر اهمیت موضوع شناسی برای کشف حقیقت و تصمیم گیری درست اعلام کرد که به بازپرس‌ها، دادیاران و قضات در سراسر کشور توصیه شده در پرونده‌های اقتصادی از نظر تخصصی کارشناسان اقتصادی بهره ببرند.
درددل تولیدکنندگان
 با رئیس‌قوه قضائیه
به گزارش روابط عمومی قوه قضائیه، پیش از سخنان رئیس‌دستگاه قضا، تعدادی از اصحاب تولید از جمله «مهدوی» از صنعتگران حوزه پتروشیمی، «آرش محبی» دبیر انجن قطعه سازان خودرویی کشور، «بخشی» نماینده صنعت برق ایران، «علیرضا شه پرست» از تولید کنندگان صنعت دارو، «قدیری» از تولیدکنندگان صنعت غذا و تولید دام، یکی از فعالان زنجیره تامین منابع کشاورزی، «محمدی» تولیدکننده حوزه ساخت‌وساز، «سحرخیز» نماینده کشاورزان، «محتشمی‌پور» قائم‌مقام بورس کالای ایران، «کیانی‌راد» رئیس‌پژوهش اقتصاد وزارت جهاد کشاورزی، «موسوی» نماینده وزارت صمت و «سلطانی» دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد، به بیان دیدگاه‎ها و دغدغه‎ها و راهکارهای پیشنهادی خود برای بهبود وضعیت تولید و صنعت کشور پرداختند.

نام:
ایمیل:
* نظر: