kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۷۷۷
تاریخ انتشار : ۲۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۴ 
 سرویس خارجی-
در ادامه تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا بر اثر وقوع یک تیراندازی در یک شرکت پستی در ایندیاناپولیس 8 نفر کشته و 60 نفر مجروح شدند. گفته شده عامل تیراندازی پس از کشتار مردم خودکشی کرده است.
تیراندازی‌های مرگبار همچنان در آمریکا قربانی می‌گیرد. تحلیل‌های آماری نشان می‌دهد با آنکه فقط حدود ۵ درصد جمعیت دنیا در آمریکا زندگی می‌کنند نزدیک به ۳۱ درصد از کل حوادث تیراندازی‌های کور در این کشور اتفاق می‌افتد. براساس گزارش رسانه‌های آمریکایی، بیش از 270 تا 300 میلیون قبضه سلاح گرم در آمریکا وجود دارد؛ یعنی تقریباً به ازای هر نفر یک اسلحه! و مردم روزانه با همین سلاح‌ها، یکدیگر را می‌کشند. به گفته رئیس‌جمهور این کشور، در آمریکا روزانه به‌طور میانگین ۳۱۶ نفر مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرند که ۱۰۶ مورد از آنها به مرگ ختم می‌شود. هفته گذشته نیز بایدن 6 دستور اجرایی را برای مقابله با خشونت‌های مسلحانه صادر کرد اما ظاهراً این دستورات نتیجه نداشته است چرا که پنج شنبه گذشته رسانه‌های آمریکا گزارش دادند در جریان تیراندازی در شهر ایندیاناپولیس ایالت ایندیانا 8 نفر کشته و 60 تن نیز زخمی شدند. به گزارش «یورونیوز» تیراندازی در یکی از ساختمان‌های شرکت پست «فدکس» در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی ایندیاناپولیس انجام شد. به گزارش پلیس ایالتی، مهاجم پس از کشته و زخمی کردن تعدادی از شهروندان، خودکشی کرده و در حال حاضر خطری شهروندان را تهدید نمی‌کند.
 رسانه‌های آمریکایی به نقل از «گینی کوک» سخنگوی اداره پلیس ایندیاناپلیس گزارش دادند که این حادثه یک «وضعیت تلفات گسترده» است. به گفته یکی از شاهدان این تیراندازی، مهاجم با یک سلاح اتوماتیک به سمت مردم شلیک می‌کرد. مجموعه فدکس که تیراندازی در آن رخ داده است بیش از ۴۵۰۰ کارمند دارد و دومین مجموعه بزرگ این شرکت به حساب می‌آید. تا لحظه تنظیم این گزارش رسانه‌ها درباره هویت ضارب اطلاعاتی را منتشر نکرده‌اند.
یک شلیک مرگبار دیگر
همزمان روز پنجشنبه تصاویری از شیکاگو که توسط دوربین لباس یک مامور پلیس ضبط شده بود منتشر شد که در آن، پلیس به سمت یک نوجوان ۱۳ ساله که دستانش را به نشانه تسلیم بالا گرفته، تیر‌اندازی می‌کند. به گزارش «رویترز»، ویدئوی 9 دقیقه‌ای از این قتل که حدود دو هفته قبل رخ داده، نشان می‌دهد «اریک استیلمن» ۳۴ ساله از خودروی پلیس پیاده می‌شود و «آدام تولیدو» ۱۳ ساله را در محله مکزیکی‌نشین در غرب شیکاگو در ایالت ایلینوی دنبال می‌کند. در ویدئوی مذکور، این مامور پلیس با فریاد از پسر نوجوان می‌خواهد بایستد و دستانش را بالا ببرد، درست لحظه‌ای بعد از تبعیت وی از فرمان پلیس، مامور پلیس به او شلیک می‌کند و بعد از افتادن او روی زمین به سمتش می‌رود. پلیس شیکاگو بعد از این حادثه مدعی شد پسر نوجوان اسلحه در دست داشته اما در تصاویر مشخص است که در لحظه تیراندازی دستان وی خالی است.
به گزارش رویترز، انتشار این ویدئو چند روز بعد از تیراندازی پلیس به یک پدرِ ۲۰ ساله در فاصله چند کیلومتری محل قتل «جورج فلوید» در مینه‌سوتا، احتمالاً به افزایش ناآرامی و بالا گرفتن تنش درخصوص مسئله نژادپرستی و خشونت پلیس منجر خواهد شد. معترضان به خشونت پلیس بعد از انتشار ویدئو در مرکز شیکاگو تجمع و برخی مسیرهای رفت و آمد را مسدود کردند.
در حالی که انتشار این ویدئو شهر شیکاگو را در آستانه ناآرامی و اعتراض‌های خیابانی قرار‌داده، مقامات این شهر و خانواده «تولیدو» از مردم خواستند آرامش خود را حفظ کنند. این تیراندازی همچنین درخواست‌ها برای اصلاحات پلیس در سومین شهر بزرگ آمریکا را بار دیگر مطرح کرده است. پلیس شیکاگو از سال ۲۰۱۴ وقتی که یک مامور پلیس یک نوجوان سیاه‌پوست را به ضرب گلوله کشت، تحت نظارت جدی بوده است.
پیشتر، مقامات آمریکایی از استعفای «کیم پاتر» مامور پلیس ضارب «دانته رایت» جوان ۲۰ ساله سیاه‌پوست آمریکایی و رئیس‌پلیس شهر «بروکلین سنتر» در ایالت مینه‌سوتا خبر داده بودند. طبق گزارش‌ها، این مامور پلیس همچنین برای محاکمه در دادگاه حاضر شده است. «کیم پاتر» مامور زن اداره پلیس این شهر روز یکشنبه این جوان را از ناحیه قفسه سینه هدف گلوله قرار‌داد که بر اثر جراحت ناشی از آن جان خود را از دست داد.  این قتل اعتراض‌های متعددی را در مینه‌سوتا در پی داشته که به وضع مقررات منع آمد و شد منجر شده است.
دادگاه قتل جرج فلوید
 در همین حال، دادگاه دو مامور سابق پلیس آمریکا که به قتل و خفه کردن«جورج فلوید» متهم هستند هم در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا در حال برگزاری است و وارد سومین هفته خود شده است. دیروز همچنین رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که «کیم پاتر» که به اتهام «قتل غیرعمد»، چهارشنبه هفته گذشته زندانی شده بود در عصر همان روز، در مقابل پرداخت وثیقه‌ای یکصدهزار دلاری، آزاد شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: