kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۵۷۹
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۳
روحانی در دیدار لاوروف:
رئیس‌جمهور با بیان اینکه امنیت منطقه باید توسط کشورهای خود منطقه تامین شود، گفت: باز کردن پای رژیم صهیونیستی به عنوان یک عنصر بی‌ثبات‌کننده و تنش‌زا در منطقه خلیج‌فارس، اقدامی خطرناک است.

حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور دیروز سه‌شنبه در دیدار «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، با‌اشاره به علاقمندی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای، از توسعه این همکاری‌ها با هدف کمک به برقراری صلح و ثبات در منطقه به عنوان اقدامی راهبردی در مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکا و مداخله در امور منطقه از سوی این کشور استقبال کرد.
وی در ادامه با تاکید بر ضرورت حفظ امنیت، صلح و ثبات در منطقه و اینکه امنیت منطقه باید توسط کشورهای خود منطقه حفظ شود، بر لزوم توسعه همکاری‌های دفاعی و نظامی ایران و روسیه با توجه به پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران از ماه اکتبر سال گذشته، تاکید کرد.
رئیس‌جمهور با قدردانی از مواضع و حمایت‌های مسکو از مذاکرات هسته‌ای، بر تداوم تلاش‌ها برای حفظ و احیای برجام به عنوان یک توافق چندجانبه بین‌المللی که الگویی برای حل و فصل مشکلات از مسیر مذاکره و دیپلماسی بوده است، تاکید کرد و گفت: امروز آمریکا و همه دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که فشار حداکثری شکست خورده و تنها راه آمریکا برای بازگشت به برجام، لغو تحریم‌ها است.
روحانی افزود: حرکت دو کشور در این خصوص نشان دهنده نگاه مشترک در مورد مسائل بین‌المللی از جمله برجام است و همچنین امروز برای اینکه بتوانیم برجام را احیا و فعال کنیم، همکاری دو کشور به طور قطع بسیار موثر خواهد بود.
وی در ادامه با ‌اشاره به مشکلات و بحران‌های منطقه‌ای از جمله بحران یمن و سوریه بر تداوم همکاری‌ها و تبادل نظر ایران و روسیه به عنوان دو کشور تاثیرگذار منطقه برای حل و فصل بحران‌ها و مشکلات منطقه‌ای تاکید کرد.
رئیس‌جمهور همچنین با ‌اشاره به همکاری‌های خوب دو کشور در حوزه‌های سیاسی و منطقه‌ای، بر ضرورت تقویت مناسبات اقتصادی و همچنین تسریع در اجرایی و عملیاتی شدن توافقات و پروژه‌های مشترک اقتصادی دو کشور در حوزه‌های نفت، انرژی و حمل‌ونقل و همکاری دو کشور در حوزه هسته‌ای در ساخت دو نیروگاه در بوشهر و همچنین سوخت نیروگاه‌ها و ایزوتوپ‌ها، با استفاده از ظرفیت شرکت‌های خصوصی تاکید کرد.
روحانی در این دیدار با‌اشاره به موفقیت‌های روسیه در زمینه کرونا و توفیق در ساخت واکسن، تسریع در ارسال محموله‌های واکسن ساخت این کشور به ایران را مورد‌اشاره قرار داد و بر لزوم تسریع در راه‌اندازی خط تولید مشترک واکسن در کشورمان تاکید کرد.
محدودیتی برای توسعه همکاری‌های مسکو – تهران وجود ندارد
وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار با بیان اینکه دو کشور برای توسعه و تعمیق روابط مصمم بوده و اراده قوی دارند، گفت: برای توسعه همکاری‌های مسکو – تهران از جمله همکاری‌های فنی و دفاعی هیچ محدودیتی وجود ندارد.
«سرگئی لاوروف» با بیان اینکه ایران و روسیه درخصوص همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی اهداف مشترک و نزدیک دارند، به مذاکرات هسته‌ای اخیر در وین و تمایل آمریکا برای بازگشت به برجام‌اشاره کرد و افزود: تنها راه‌حل مسئله از نظر مسکو بازگشت بی‌قید و شرط و کامل آمریکا به برجام با اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و عمل به تعهدات از سوی این کشور است.
لاوروف تصریح کرد: از نظر ما این کاملاً غیر مفید است که از ایران خواسته شود در چارچوب برجام شرایط جدیدی را بپذیرد و یا فراتر از تعهدات خود در قالب برجام عمل کند.
وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد: هرگونه سند تکمیلی و یا اضافی درخصوص مسائل مختلف از جمله منطقه‌ای یا توسعه نظامی می‌تواند خارج از چارچوب برجام و در راستای تامین امنیت منطقه و خلیج‌فارس با حضور کشورهای منطقه به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.
سرگئی لاوروف همچنین بر توسعه و تعمیق روابط تهران و مسکو تاکید کرد و یادآور شد روسیه برای اجرایی و عملیاتی کردن توافقات در راستای توسعه روابط، جدی است و پروژه‌های مشترک دو کشور با سرعت و جدیت دنبال خواهد شد.
آمریکا باید بدون توقف
در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کند
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز گذشته در دیدار با وزیر امور خارجه روسیه که در راس هیئتی به تهران سفر کرده است، درخصوص همکاری‌های متنوع دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی فیمابین که براساس تصمیمات رهبران دو کشور شکل گرفته است، بحث و تبادل نظر کردند.
ظریف در این دیدار تاکید کرد: دو کشور دارای روابط راهبردی با یکدیگر هستند و روسیه یک همسایه مهم برای جمهوری اسلامی است که دارای روابط متنوع سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و راهبردی با جمهوری اسلامی ایران است.
وزیر امور خارجه کشورمان از موضع قوی روسیه درباره خرابکاری در نطنز ابراز خرسندی کرد و گفت: آمریکا باید بدون توقف در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کند و ایران پس از راستی‌آزمایی، اقدامات خودش را انجام خواهد داد. اما آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدام خرابکارانه ابزار مذاکراتی نخواهد بود و تنها وضعیت را برای آنها دشوارتر خواهد کرد.
تلاش می‌کنیم واکسن «اسپوتنیک وی» در خاک ایران تولید مشترک شود
وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار دیالوگ سیاسی بین دو کشور را منظم و پر محتوا خواند.
وزیر خارجه روسیه با تاکید بر افزایش همکاری‌ها در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا، افزود: در زمینه مقابله با کرونا و تامین واکسن «اسپوتنیک وی» تلاش می‌کنیم واکسن در خاک ایران به صورت مشترک تولید شود.
سرگئی لاوروف با‌اشاره به گفت‌وگوهای جاری در وین، اظهار داشت :باید همه را دعوت کنیم که به اجرای سند برجام برگردند.
وی گفت: روسیه ابتکاری برای امنیت جمعی با خلیج‌فارس ارائه کرده واین کشور به طور مدارم از این پیش فرض پیروی می‌کند که غلبه بر اختلافات انباشته شده در منطقه خلیج‌فارس فقط با گفت‌وگوی جامع و احترام متقابل و با در نظر گرفتن منافع و نگرانی‌های همه طرف‌ها ممکن است. وی یاد آور شد: طرح ابتکار صلح هرمز که توسط تهران پیشنهاد شده نیز بر مبنای اصول مشابه بنا نهاده شده است.
امضای موافقتنامه تاسیس
و فعالیت مراکز فرهنگی بین ایران و روسیه
روز گذشته همچنین در جریان سفر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به منظور دیدار با مقامات کشورمان و همچنین تمدید تفاهمنامه ۱۰ ساله ایران و روسیه به تهران سفر کرده است، موافقتنامه تاسیس و چارچوب فعالیت مراکز فرهنگی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه از سوی وزرای امور خارجه ایران و فدراسیون روسیه امضا شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: