kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۵۶۸
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۲
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از بررسی شکایات مردمی از نماوا و فیلیمو در جلسه این کمیسیون خبر داد و گفت که قرار است سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گزارش دقیقی از تخلفات و اقدامات قانونی انجام‌شده و همچنین نحوه جبران خسارات وارده به مردم را به کمیسیون ارائه کند.


علی خضریان گفت: بررسی شکایات واصله مردمی پیرامون عملکرد ترافیکی و نحوه تعیین تعرفه مواردی از ارائه‌کنندگان سرویس‌های خدماتی صوت و تصویر در فضای مجازی مانند نماوا و فیلیمو در دستور کار امروز نمایندگان قرار داشت.
وی درباره شکایات واصله و سؤالات نمایندگان، گفت: در گذشته کاربران برای استفاده از سامانه‌های مذکور اقدام به خرید ‌اشتراک می‌کردند و در مقابل از ترافیک نیم‌بها برخوردار بودند اما این مجموعه‌ها در اقدامی خلاف مقررات، موضوع خرید ‌اشتراک را حذف و اقدام به محاسبه ترافیک تمام‌بها کردند که این امر بدون اطلاع‌رسانی لازم بوده و سبب افزایش هزینه‌های کاربران شده است.
سخنگوی کمیسیون اصل نود در ادامه یادآور شد: به عبارتی اپراتورها ملزم به اعمال تعرفه نیم‌بها و سرعت متفاوت و بسته‌های ترجیحی برای تولیدکنندگان محتوای داخلی بوده و کلیه اپراتورهای داخلی موظف هستند امکان تفکیک ترافیک داخلی از بین‌المللی را اعمال و تعرفه مصرف دیتای محتوای داخلی را به صورت ترجیحی و به میزان حداکثر ۵۰ درصد تعرفه دیتای بین‌المللی محاسبه کنند. حسب بررسی و نظر کارشناسان امر در حال حاضر تعرفه ترافیک اینترنت در مقابل عدم خرید ‌اشتراک به صورت تمام‌بها برای کاربران عمومی محاسبه می‌شود.
وی اضافه کرد: همچنین باید اذعان کرد اپراتورهای همراه اول و ایرانسل به صورت انحصاری اقدام به ارائه خدمات مذکور به سامانه‌های نمایش آنلاین فیلم و سریال مانند نماوا و فیلیمو کرده‌اند که این امر تخلف است و باید شرایط برای دیگر سامانه‌ها برابر باشد.
خضریان ادامه داد: رئیس‌ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی معتقد است مجموعه‌های مذکور دچار تخلف شدند و در برهه‌ای از زمان به آنها تذکر لازم داده شده که برخی از موارد رعایت و برخی دیگر همچنان ادامه دارد.
بر این اساس اکنون خساراتی به مشترکان این سامانه‌ها رسیده که باید جبران شود از این رو مقرر شد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نسبت به ارائه گزارش دقیق از تخلفات صورت‌گرفته، اقدامات قانونی انجام‌شده و نوع برخوردها برای جلوگیری از وقوع تخلفات احتمالی و همچنین نحوه جبران خسارات وارده به مردم طی ۱۰ روز آینده به کمیسیون ارائه دهند.


نام:
ایمیل:
* نظر: