kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۵۵۶
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۵
دبیرکل اتاق اصناف ایران:
دبیرکل اتاق اصناف ایران از تعطیلی حدود یک میلیون واحد صنفی در کشور به دلیل کرونا خبرداد


محمدباقر مجتبایی در گفت‌و‌گو با مهر در مورد وضعیت اصناف در کشور در دوره شیوع کرونا اظهار داشت: در کشور ۳ میلیون واحد صنفی با ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار شاغل داریم. همچنین از سوی دیگر حدود ۶۰۰ هزار واحد صنفی، تولیدی هستند که از کارگران فصلی استفاده می‌کنند. بنابراین وقتی شبکه توزیع در فروش ناتوان شود، تولید نیز کاهش پیدا می‌کند و واحدها مجبور به تعدیل نیروی انسانی می‌شوند.
دبیرکل اتاق اصناف ایران افزود: از سوی دیگر بیش از ٧٠ درصد واحدهای صنفی اجاره‌ای هستند که به دلیل این تعطیلات، دچار مشکلات عدیده‌ای شده‌اند.
وی ادامه داد: در وضعیت فعلی که ۲۵۷ شهر وضعیت قرمز دارند، حدود یک میلیون واحد صنفی مشمول تعطیلی شده‌اند.
مجتبایی گفت: بررسی وضعیت تعطیلات آذر ماه سال گذشته نشان می‌دهد که میزان فروش اصناف در آن بازه زمانی، ۵۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافت؛ اگر بر اساس همان تجربه آذرماه محاسبه کنیم، برای ۱۰ روز تعطیلات امسال دست کم ۳۳ هزار میلیارد تومان کاهش درآمد و فرصت فروش اصناف خواهد بود. همچنین اگر میزان تورم را به صورت متوسط ۵۰ درصد در نظر بگیریم، می‌توانیم برای این ۱۰ روز پیش‌بینی کنیم که حداقل ۴۵ هزار میلیارد تومان کاهش فرصت فروش برای اصناف به وجود می‌آید که بخشی از آن خسارت مستقیم و بخشی عدم فروش کالا و خسارت به زنجیره‌های بعدی است.
مجتبایی با بیان اینکه ۳ هزار رسته صنفی در کشور وجود دارد، گفت: بسیاری از مواد اولیه کارخانجات، صنایع، پالایشگاه‌ها، شرکت‌ها و ادارات از طریق اصناف توزیع می‌شود که این مسئله نشان می‌دهد اصناف در کلیه زنجیره تولید و خدمات تأثیرگذار هستند. بنابراین با توجه به نقش اصناف در تأمین نیازهای واحدهای مختلف، وقتی از تأثیر تعطیلی و کرونا بر اصناف صحبت می‌کنیم، باید تأثیر آن بر کل اقتصاد را مدنظر داشته باشیم زیرا شبکه اصناف تعامل نهایی را با مجموعه اقتصادی دارد.
دبیرکل اتاق اصناف ایران با بیان اینکه تعطیلی‌ها منجر به کاهش تقاضا هم در بخش تولید و هم در بخش توزیع می‌شود، یادآور شد: طی ۹ ماهه اول اسفند ۹۸ تا پایان آبان ۹۹ بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد از دست رفته در کسب وکارها داشتیم. وقتی واحد صنفی کاهش درآمد داشته باشد یعنی نتوانسته چک‌های خود را پاس کند و بدهی خود را به واحد تولیدی بدهد. این امر به معنای خسارت بر چرخه اقتصادی از تولید تا توزیع است.
نام:
ایمیل:
* نظر: