kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۵۵۵
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۴
وعده رئیس سازمان امور مالیاتی:
رئیس سازمان امور مالیاتی کشور وعده داد: افراد مشمول مالیات خودرو‌ها و منازل لوکس تا خردادماه شناسایی و این موضوع به آنان ابلاغ می‌شود.


به گزارش خبرگزاری تسنیم، امیدعلی پارسا در حاشیه جلسه هیئت مقررات‌زدایی، تاکید کرد: بر اساس قانون بودجه امسال خانه‌های با ارزش بیش از 10 میلیارد تومان مشمول مالیات خواهند شد. همچنین برای خودرو‌های لوکس اگر ارزش مجموع خودرو‌های یک فرد و فرزندان کمتر از 18 سال او بیش از یک میلیارد تومان باشد مشمول مالیات خواهد بود.
وی افزود: این مالیات به صورت پله‌ای محاسبه می‌شود و از یک میلیارد تا یک و نیم میلیارد تومان یک درصد مالیات و رقم‌های بالاتر درصد بالاتری را شامل خواهد شد. با این حال اگر ارزش خودروی هر یک از زوجین در خانواده کمتر از یک میلیارد تومان باشد مشمول مالیات نمی‌شود.
مراحل اجرایی ثبت اظهارنامه‌ها و همچنین راه‌اندازی پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان تا خردادماه عملیاتی می شود.
رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه امسال مجموعه‌ای از سیاست‌ها برای حمایت از تولید پیگیری می‌شود گفت: افزایش بخشودگی‌جرایم و تقسیط بدهی‌ها از جمله این موارد است. همچنین در جلسه دیروز هیئت مقررات‌زدایی بر موضوع کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی در هیئت‌های حل اختلاف تاکید و مقرر شد با هوشمندسازی فرآیند مالیاتی درصد بالایی از اظهارنامه‌های مالیاتی بدون رسیدگی تایید شود.
گفتنی است، در قانون بودجه سال 1399 موضوع وصول مالیات از خانه ها و خودروهای لوکس مطرح شده بود اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد در سال گذشته مالیاتی از این محل وصول نشده است. نکته قابل توجه اینکه در قانون بودجه سال جاری نیز به همین نکته به علاوه وصول مالیات از خانه‌های خالی، اشاره شده است.
همچنین رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران درباره اخذ مالیات از خودروها و خانه‌های لوکس و خالی گفت: طبق آمارهای منتشرشده حدود دو میلیون و 800 هزار خانه خالی در کشور وجود دارد که برای اجرای قانون مالیات از خانه‌های خالی تاکنون یک‌ میلیون و 200 هزار واحد خانه خالی از سکنه شناسایی شده و اطلاعات آن در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است اما اطلاعات همچنان ناقص است و امیدواریم در خوداظهاری‌های مردمی این اطلاعات تکمیل شود. بنابراین فعلاً این قانون قابلیت اجرا ندارد اما تاکنون ریالی از این محل درآمدی وصول نشده است، هرچند بر اساس مقررات داخلی سازمان مالیاتی مانعی برای وصول این مالیات در سنوات بعد نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر: