kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۵۵۰
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۴رئیس ‌انجمن ملی خرمای ایران تاکید کرد انبارها پر از خرماست و لذا مشکلی برای تامین این کالا در ماه مبارک رمضان نیست.
محسن رشید فرخی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: امسال سال پر محصول برای نخل‌کاران کشور بود و بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن خرما در کشور تولید شد و لذا هیچ مشکلی برای تامین نیاز خرما در ماه رمضان وجود ندارد.
رئیس ‌انجمن ملی خرمای ایران افزود: علاوه‌بر آن خرما به اندازه کافی در سردخانه‌های کشور برای ماه رمضان موجود است که کیفیت مناسبی دارند از آنجایی که سرانه مصرف در کشور ثابت بوده، نیاز کشور به خوبی تامین خواهد شد.
وی با بیان اینکه قیمت خرما از سوی تولید‌کننده در دو سال گذشته افزایش بسیار جزئی داشته است اضافه کرد: امیدواریم که در توزیع سطح شهر هم قیمت خرما منصفانه به دست مردم برسد.
وی با بیان اینکه خرمای پرمصرف در ماه رمضان خرمای مضافتی است، گفت: در حال حاضر قیمت خرمای مضافتی در مبدا ۲۱ تا ۲۲ هزارتومان است و تعیین قیمت آن برای مصرف‌کننده توسط ستاد تنظیم بازار صورت می‌گیرد.
 فرخی تاکید کرد: آمادگی داریم به هر میزانی که ستاد تنظیم بازار، جهاد کشاورزی و وزارت صمت اعلام می‌کنند، خرما به نرخ مصوب تحویل دهیم.
رئیس ‌انجمن ملی خرمای ایران تصریح کرد: تعدادی غرف در میادین میوه و تره‌بار شهرداری نیز در اختیار توزیع‌کنندگان خرما قرار می‌گیرد تا خرما به صورت مستقیم در ماه رمضان در میادین هم عرضه شود و به اندازه کافی سر سفره‌های ماه رمضان مردم قرار گیرد.
پیش از این رئیس‌ سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان با‌ اشاره به وضعیت تامین کالاهای اساسی در ماه رمضان گفت: «خرما در ماه رمضان گران نمی‌شود.»
ایران دومین کشور تولید‌کننده خرما در جهان است سالانه بیش از یک میلیون تن تولید دارد و تقریبا 7.7 درصد کل صادرات جهان را تشکیل می‌دهد. مصر در جایگاه نخست و کشورهای عربستان و عراق در رتبه‌های سوم و چهارم جهان قرار گرفته‌اند.
نام:
ایمیل:
* نظر: