kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۵۳۷
تاریخ انتشار : ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۲


سال گذشته بود که افت قیمت پیاز در جنوب استان کرمان بسیاری از کشاورزان را ورشکست کرد، به‌طوری که کشاورزان از برداشت محصول به دلیل عدم صرفه اقتصادی خودداری کردند و پیاز در مزارع شخم زده شد. در این میان استفاده از بازار کشورهای عربی در چند کیلومتری جنوب کرمان از سوی مسئولان نادیده گرفت شد و این دلالان بودند که با خرید پیاز کیلویی ۲۰۰ تومان سردخانه‌های خود را برای فروش همین پیاز با چندین برابر قیمت در فصل تابستان پرکردند.
برداشت محصول برای گوجه‌کاران صرفه اقتصادی ندارد
هم‌اکنون با وجود گرانی قیمت نهاده‌های تولید، کارگر، بسته‌بندی، حمل‌ونقل و افزایش عوارض صادرات کشاورزان باید محصول خود را باید زیر قیمت به دلالان بفروشند به‌طوری که گوجه‌کاران جنوب استان کرمان این‌بار از برداشت محصول گوجه خودداری می‌کنند.
در این خصوص محمد عباسی یکی از کشاورزان منوجانی می‌گوید: از نماینده‌های مردم جنوب کرمان در مجلس و مسئولان جهاد کشاورزی و صمت می‌خواهم برای نجات مردم در جنوب کرمان وارد عمل شوند. وی گفت: ما کشاورزان هیچ ممر درآمدی جز کشاورزی نداریم و اگر از این کار هم درآمد نداشته باشیم به جز قاچاق کالا و سوخت نمی‌توانیم کار دیگری انجام دهیم چون در جنوب کرمان هیچ کارخانه و صنعت و معدن گسترده‌ای وجود ندارد پس ناچار به ادامه کشاورزی هستیم.
وی با‌ اشاره به برداشت نوبرانه گوجه در جنوب کرمان گفت: دو هفته از آغاز برداشت گوجه می‌گذرد اما مسئولان نپرسیدند در بازار گوجه چه خبر است و چرا کشاورزان ناراضی هستند؟
دستگاه قضایی برای سامان دادن بازار ورود کند
وی افزود: از مسئولان اجرایی ناامید شده‌ایم و از دستگاه قضایی می‌خواهیم به این بحث ورود کنند و مشکل را ریشه‌یابی و برای همیشه با افراد واسطه‌گر در بخش کشاورزی برخورد و آنها را حذف کنند.
وی می‌گوید: بازار گوجه خریدار ندارد و محصول روی دست کشاورزان مانده است.
وی ادامه داد: پنج ماه برای کشت گوجه زحمت کشیدیم و حالا باز هم دلالان به میدان آمده‌اند و دولت هیچ سازوکاری برای عرضه محصول به بازار ندارد و باز هم دلالان ابتکار عمل را به دست گرفته‌اند.
این کشاورز گفت: گوجه هم‌اکنون در بازار بین هزار و تا هزار و ۵۰۰ از کشاورز خریداری می‌شود در حالی که قیمت جعبه ۷ هزار و ۵۰۰ تومان است!
پنج ماه برای کشت گوجه زحمت کشیدیم و حالا باز هم دلالان به میدان آمده‌اند و دولت هیچ سازوکاری برای عرضه محصول به بازار ندارد
وی گفت: هر کارگر روزی ۱۵۰ هزار تومان دستمزد می‌گیرد و قیمت حمل‌ونقل و سوخت هم سر به فلک می‌کشد در این شرایط ما کشاورزان با چه توجیهی می‌توانیم محصول را برداشت کنیم؟ با این شرایط عملاًً ما به کارگران دلالان برای ثروت‌اندوزی بیشتر تبدیل شده‌ایم و باید سرمایه زندگی خود را تبدیل به محصول کنیم و در نهایت به جیب دیگران سرازیر کنیم.
وی بیان کرد: چرا مشکل دلال‌بازی در بازار محصولات کشاورزی جنوب کرمان حس نمی‌شود و همه سکوت کرده‌اند از دستگاه قضایی می‌خواهیم به حل این مشکل ورود کنند و یک‌بار برای همیشه دست دلالان را از بازار کوتاه کنند و فساد موجود در این بخش را از بین ببرند.
این کشاورز بیان کرد: بعضی از کشاورزان گوجه‌کار زمین اجاره کردند و حتی کرایه زمین کشاورز را هم ندارند که پرداخت کنند، قیمت بذر و سم و کود هم چند برابر شده است. مسئولان چه زمانی می‌خواهند از خواب بیدار شوند، زندگی کشاورزان با چالش جدی مواجه شده است.
سپاه ثارالله برای حل مشکل کشاورزان ورود کرد
سردار معروفی با‌ اشاره به تشکیل دو قرارگاه برای حل مشکلات کشاورزی مردم عنوان کرد: هم‌اکنون در رودبار جنوب دو قرارگاه تشکیل شده است یکی در سپاه استان با حضور بسیج سازندگی و اصناف و کشاورزی که برای پشتیبانی و انتقال و فروش محصولات مردم برنامه داشته باشیم و قرارگاه دیگری در جنوب استان برای ۷ شهرستان جنوبی با محوریت فرمانده ناحیه جیرفت برای کمک و پشتیبانی در امر فروش و انتقال تشکیل دادیم.
فرمانده سپاه ثارالله کرمان در حاشیه سفر به رودبارجنوب در رابطه با مشکلات کشاورزی جنوب استان کرمان افزود: درد و رنج مردم جنوب استان کرمان در رابطه با فروش محصولات کشاورزی می‌طلبد که مسئولان در سطح استان و در سطح وزارتخانه‌ها فکری راهبردی در زمینه نوع محصول و کشت و بازار و صادرات
داشته باشند.
وی افزود: با نگاه راهبردی برای هر سال باید مشخص شود چقدر به هر محصول در کشور نیاز داریم و به چه میزان می‌توان صادرات را انجام داد؛ همچنین توزیع بذر دولتی به کشاورز واقعی از الزامات است.
معروفی توضیح داد: درد و رنج مردم جنوب استان کرمان در رابطه با فروش محصولات کشاورزی می‌طلبد که مسئولان در سطح استان و در سطح وزارتخانه‌ها فکری راهبردی در زمینه نوع محصول و کشت و بازار و صادرات داشته باشند.
فرمانده سپاه ثارالله کرمان ضمن درخواست از مسئولان برای ورود جدی به مشکلات کشاورزی جنوب استان کرمان بیان کرد: اولویت ما شناسایی کشاورزان واقعی و خرده مالکان است ما به سمت کمک آنها می‌رویم و اطلسی ظرف یک هفته برای این امر آماده می‌شود.
لزوم حمایت از
خرده مالکان و کشاورزان محروم
سردار معروفی ادامه داد: فرماندهان نواحی ۲۲ شهرستان پای کار آمده‌اند تا ابتدا در درون استان خودمان برای انتقال پیاز و سیب زمینی و گوجه اقدام کنیم و اصرار داریم تا خرید در سر زمین خرده مالک صورت بگیرد.
وی توضیح داد: در این قرارگاه در حوزه‌های بلندمدت که راهبردی است برای کشاورزی شمال و جنوب استان؛ در حوزه‌های میان‌مدت برای مراقبت از سطح آب و تعریف محصولات برای مناطق همچنین در حوزه کوتاه‌مدت که موارد اورژانسی مثل خرید و فروش و انتقال محصولات است برنامه داریم.
باید منتظر ماند و دید در کنار سپاه، مسئولان جهاد کشاورزی و صمت و استانداری کرمان قصد ورود برای حل مشکلات را دارند یا باز هم توپ را در زمین مردم می‌اندازند و افزایش کشت را دلیل افت قیمت و فروش نرفتن محصول اعلام می‌کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: