kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۴۸۰
تاریخ انتشار : ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۸
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: همه ما می‌دانیم که مشارکت بیشتر و حداکثری مردم در انتخابات چه تاثیر به‌سزایی در مسیر پیشرفت کشور دارد. اینکه اگر یک رقابت قوی در انتخابات شکل بگیرد و در عرصه این رقابت انتخاباتی، نیروهای انقلابی باید بتوانند حرف‌های خودشان را تحت عنوان یک پاسخ معتبر به موضوعات کشور بیان کنند، چقدر اهمیت دارد.جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به گفت‌وگو پیرامون انتخابات سال 1400 پرداختند.
به گزارش فارس، جلیلی در این نشست اظهار داشت: تمام کسانی که در عرصه مباحث انقلاب اسلامی ادعایی دارند و در این مسیر برای کمک به انقلاب حرکت‌هایی را انجام می‌دهند، بدون شک در مقطع انتخابات نیز باید یک حضور فعال و موثر داشته باشند. به نظر من این تحلیل که حضور فعال و موثر تنها مربوط به کسانی است که نامزد انتخابات هستند، با نگاه انقلابی تعارض دارد. همه ما در مقطعی مانند انتخابات باید سعی کنیم حضور موثر داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: عزیزان مجلس و به ویژه دوستان انقلابی که امکان بیشتری در ارتباط با آحاد مردم دارند، به نظر من باید سعی کنند تا در این عرصه حرکت فعالی شروع بشود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حالی‌که نزدیک به 70 روز به انتخابات باقی مانده، این حضور فعال و موثر را شاهد نیستیم و یک نوع سردی را در فضای انتخابات مشاهده می‌کنیم که این حتما به نفع انقلاب نیست. به همین خاطر همه‌ ما وظیفه داریم کمک کنیم این کار با هم‌فکری و هم‌اندیشی به شکل موفق و موثری جلو برود. شاید چنین جلسه‌ای و چنین جمع‌هایی چه در اینجا و چه در جاهای دیگر مهم‌ترین ماموریت و وظیفه‌اش این باشد.
جلیلی خاطرنشان کرد: همه ما می‌دانیم که مشارکت بیشتر و حداکثری مردم در انتخابات چه تاثیر بسزایی در مسیر پیشرفت کشور دارد. اینکه اگر یک رقابت قوی در انتخابات شکل بگیرد و در عرصه این رقابت انتخاباتی، نیروهای انقلابی باید بتوانند حرف‌های خودشان را تحت عنوان یک پاسخ معتبر به موضوعات کشور بیان کنند، چقدر اهمیت دارد.
وی بیان داشت: مردم امروز با برخی از مسائل و مشکلات مواجه هستند و از طرف دیگر انتظاراتی دارند تا در چهار سال آینده نه تنها باید به این مشکلات پاسخ داده بشود بلکه به تعبیر حضرت آقا در گام دوم، جهش نیز رخ بدهد و یک استفاده حداکثری از فرصت‌ها برای کشور بشود. اینگونه نشود که حالا رئیس‌جمهوری در این مقطع انتخاب شود و صرفا سعی کند با یک نگاه حداقلی کشور را اداره کند؛ نه، کشور باید بتواند یک موفقیت در تراز انقلاب و مردم داشته باشد و در چهار سال آینده پیشرفت خوبی را تجربه نماید. عرصه انتخابات بهترین فرصت است تا عرصه‌ای پرشور همراه با بحث‌های جدی و منطقی و علمی و درست داشته باشیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: عرصه انتخابات، عرصه انتخاب مردم است و مباحث هر جریان فکری وقتی می‌تواند در انتخابات نتیجه لازم را داشته باشد که در اذهان مردم به یک باور تبدیل بشود. یعنی اولا این حرف‌ها به گوش مردم برسد و ثانیا باور کنند که این مباحث می‌تواند یک پاسخ معتبر برای مشکلاتی نظیر بیکاری،گرانی، مسکن و... باشد.
جلیلی با بیان اینکه مردم سؤالاتی در موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی، عرصه سیاست خارجی و... دارند که بالاخره کدام راه را باید طی کرد؟ افزود: امروز می‌توان با توجه به تجربه گذشته و آنچه که تا امروز طی شده، پاسخ‌های دقیق و معتبری را ارائه نمود. بر این مبنا، کار در عرصه انتخابات، یک کار جبهه‌ای است و کار یک فرد نیست.
وی با‌اشاره به اینکه در کنار وحدت سیاسی، وحدت گفتمانی یکی از مهم‌ترین لوازم موفقیت در انتخابات است، ادامه داد: یعنی مردم ببینند جریان انقلاب یک پاسخ معتبر و واحد به سؤالات و مشکلات آنها دارد و حتی اگر نامزد‌های مختلفی در عرصه داشته باشد، برای تبیین آن پاسخ معتبر مشترک که بر مبنای مباحث انقلاب هست تلاش می‌کنند و تلاش‌های آنها مکمل یکدیگر است. سعی می‌کنند آن پاسخ معتبر و مشترک را به‌گونه‌ای طرح کنند که مردم اقناع بشوند و این همان راه‌حل صحیح است. اما اگر شما غیر از این عمل کنید خب طبیعتاً این حرف‌ها پراکنده می‌شود و نمی‌تواند آن اقبال لازم را جلب نماید.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: با توجه به این چند نکته‌ای که عرض کردم، امروز یک تقسیم کار جدی میان نیروهای انقلابی باید صورت بگیرد تا عرصه‌های مختلف باز شود؛ در این عرصه شما نمی‌توانید وارد یک بحث‌های پراکنده مثل دانه‌های از هم گسیخته تسبیح بشوید که ارتباطشان با یکدیگر معلوم نباشد.
جلیلی گفت با بیان اینکه اگر می‌خواهیم این مباحث مورد قبول مردم واقع شود این ارتباط را باید به درستی به تصویر بکشیم، گفت: خصوصیات آن چیست؟ اولا اگر درباره مشکل یا مسئله‌ای پاسخ معتبر ارائه می‌کنید، این پاسخ باید با توجه به گذشته، حال و نگاه به آینده باشد؛ اینطور نیست که شما به تجربه گذشته نگاه نمی‌کنید، به موضوع امروز توجه نداشته و بدون چشم‌انداز آینده حرف‌هایی را می‌زنید. ثانیا پیوستگی موضوعات نیز مهم است؛ اگر به ارتباط میان موضوعات اقتصادی نظیر بیکاری و گرانی با سایر موضوعات مثل سیاست خارجی یا فرهنگ سیاسی و اجتماعی توجه لازم نشود، مجددا اذهان جامعه نمی‌تواند آن قضاوت لازم را داشته باشد.
وی بیان داشت: یکی از آن نکاتی که می‌تواند پاسخ جریان انقلاب را معتبر کند و اعتماد و اتکای مردم را جلب نماید این است که این اطمینان حاصل بشود که اگر جریان انقلابی در انتخابات پیروز شد، اینها از همان روز اول شروع به فعالیت پیرامون اولویت‌هایی خواهند کرد که مطالعات آن در چند سال گذشته انجام شده است، بنابراین وقتی امروز جریان انقلاب این امتیاز را دارد، باید با قدرت از آن در عرصه انتخابات دفاع نماید. این آن موضوع اصلی ما در جریان انقلابی است که امیدواریم با پیگیری چنین جمع‌هایی به نتیجه برسد.نام:
ایمیل:
* نظر: