kayhan.ir

کد خبر: ۲۱۴۲۹۸
تاریخ انتشار : ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۲

رونمایی از دستاوردهای جدید هسته‌ای از گازدهی به سانتریفیوژهای جدید تا تست مکانیکی IR-9

در پانزدهمین بزرگداشت روز ملی فناوری هسته‌ای، با دستور رئیس‌جمهور گازدهی به ماشین‌های نسل جدید سانتریفیوژ در مجتمع غنی‌سازی نطنز انجام و همچنین تست مکانیکی سانتریفیوژ IR-9 آغاز شد و مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید هم مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

مراسم پانزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای دیروز (شنبه) ۲۱ فروردین ماه با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
سازمان انرژی اتمی پیش از این اعلام کرده بود که همزمان با پانزدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای، ۱۳۳ دستاورد جدید هسته‌ای رونمایی، افتتاح و راه‌اندازی خواهد شد.
علی اکبر صالحی رئیس‌سازمان انرژی اتمی دیروز هم در این مراسم طی سخنانی با بیان اینکه به رغم همه محدودیت‌ها و تحریم‌ها، طرح‌های مختلف در حوزه‌های علوم و فنون هسته‌ای با قدرت پیگیری شده، گفت: ضمن پایبندی به قوانین بین‌المللی و تعامل با جهان درصددیم بر دستاوردهای هسته‌ای بیفزاییم.
کدام دستاوردها رونمایی شدند
 و مورد بهره‌برداری قرار گرفتند؟
در مراسم روز گذشته طراحی، ساخت و راه‌اندازی فاز دوم واحدهای تولید صنعتی ترکیبات دوتره در مجتمع آب سنگین خنداب اراک؛ افتتاح و بهره‌برداری از اورژانس پرتویی، سوانح و سوختگی اراک؛ بهره‌برداری از ۶ طرح فناوری هسته‌ای در عرصه غنی‌سازی در نطنز؛ طراحی، ساخت و بهره‌برداری از لیزرهای دیسک پنج کیلووات و ۱۰ کیلووات فیبر؛ افتتاح مرکز ملی فناوری‌های کوانتومی ایران در تهران؛ افتتاح مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در فردو قم، کسب دانش و تولید ۱۱۰ زیست مولکول ایزوتوپی مورد نیاز در کیت غربالگری نوزدان؛ تولید نیمه صنعتی غناسنج آنلاین هگزافلوراید اورانیوم؛ تولید چهار رادیودارو درمانی و تشخیصی؛ طراحی و ساخت دستگاه اسپین تست؛ ساخت و مونتاژ نمونه اول ماشین سانتریفیوژ IR9S و IR9IB و طراحی و ساخت لیزر پرینت سه بعدی فلزات از جمله طرح‌هایی بودند که به دستور رئیس‌جمهور افتتاح شدند.
همچنین گازدهی زنجیره کامل ۱۶۴ ماشین سانتریفیوژ نیمه صنعتی IR6 ، گازدهی فاز اول ۳۰ ماشین زنجیره شاهد سانتریفیوژ IR6S با توان جداسازی؛ تجهیز و راه‌اندازی خط تولید ماشین‌های نسل جدید در مجتمع شهید احمدی روشن (نطنز)، آغاز تست مکانیکی ماشین سانتریفیوژ IR9 با توان جداسازی، بخشی دیگر از پروژه‌هایی بودند که امروز با دستور رئیس‌جمهور افتتاح و بهره‌برداری رسمی از آنها آغاز شد.
رئیس‌جمهور در آیین افتتاح این طرح‌ها طی سخنانی گفت : طرح‌هایی که امروز افتتاح می‌شوند مربوط به صنعت هسته‌ای به عنوان یک فناوری مهم و مورد توجه جهانیان است که جمهوری اسلامی ایران استفاده از آن را به لحاظ حساسیت‌هایی که این فناوری دارد در بستر اخلاق و تقیدات دینی دنبال کرده است.
رئیس‌جمهور افزود: اما برخی کشورها و قدرت‌های جهانی از آنجا که خودشان در جهاتی دیگر از این فناوری استفاده کرده‌اند به مصداق ضرب‌المثل «کافر همه را به کیش خود پندارد» نسبت به فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران ابراز نگرانی می‌کنند.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اروپا
و آمریکا بدهکار ایران هستند
 و نباید ژست طلبکار بگیرند
رئیس‌جمهور با تاکید مجدد بر اینکه همه فعالیت‌های هسته‌ای ایران صلح‌آمیز بوده و اهداف صلح‌ آمیز دارد و با بیان اینکه ما همواره آثار و تبعات خطرناکی که با گذشت بیش از نیم قرن از استفاده غیرصلح آمیز آمریکایی‌ها از انرژی هسته‌ای در ژاپن شاهد هستیم را مدنظر داریم، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه اهداف غیرصلح‌آمیز از فعالیت‌های هسته‌ای خود نداشته، ندارد و نخواهد داشت.
روحانی به راه‌اندازی زنجیره سانتریفیوژهای IR6 در مراسم امروز‌اشاره کرد و گفت: توانِ تولیدی این سانتریفیوژها 10 برابر سانتریفیوژهای IR1 است و نسل بعدی سانتریفیوژهایی که در دست تحقیق و ساخت قرار دارد، 50 برابر سانتریفیوژهای اولیه کشور توان و ظرفیت تولید دارند که اینها گواه پیشرفت و توسعه فناوری‌های هسته‌ای در دولت تدبیر و امید است.
دکتر روحانی در ادامه سخنانش با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بر عهد خود در قالب NPT پایبند بوده است، اظهار داشت: این معاهده دو بخش دارد یک بخش تعهد کشورها به فعالیت صرفا صلح‌آمیز و عدم انحراف فعالیت‌ها به سمت اهداف نظامی است و بخش دیگر کمک متقابل دنیا به کشورهایی است که به بخش اول این معاهده پایبند هستند.
تجلیل رئیس‌جمهور
 از شهدای صنعت هسته‌ای کشور
رئیس‌جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به معاهده NPT پایبند بوده است و امروز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آمریکا، کشورهای اروپایی و جهان باید پاسخ دهند که در برابر این تعهد چه کمکی به ایران کردند و اینکه آیا آژانس وظیفه خود را صرفا نظارت می‌داند؟
روحانی خاطرنشان کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای اروپایی و آمریکا باید بدانند که به ایران بدهکار هستند و نباید ژست طلبکاری بگیرند. ایران حتی در عرصه غنی‌سازی و فعالیت‌های مرتبط با آن به خود متکی بوده، روی پای خود ایستاده است و مصمم است در این مسیر گام‌های جدید بردارد.
رئیس‌جمهور در پایان با تجلیل از شهدای صنعت هسته‌ای کشورمان، از مسئولان، مدیران و متخصصان هسته‌ای کشور نیز قدردانی کرد.